آیا گرجستان به روسیه وابسته است؟.

تیر ۳۰, ۱۳۹۸
بررسی وابستگی گرجستان به روسیه

تحریم های روسیه علیه گرجستان در حوزه گردشگری و خط پروازی مستقیم اعمال شده است و بعید نیست تا چندی دیگر واردات کالای گرجستان به روسیه نیز ممنوع شود. در همین چارچوب بسیار مهم است که آمار دقیقی در مورد میزان وابستگی اقتصادی گرجستان به روسیه داشته باشیم تا بتوان میزان زیان گرجستان از تحریم های روسیه را پیش بینی نمود.

در سال ۲۰۱۸ گرجستان ۴۲۷ میلیون دلار کالا به روسیه صادر کرده است که ۱۳ درصد از کل صادرات و ۲.۷ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را در بر می گیرد. اقلام عمده صادراتی گرجستان به روسیه عبارتند از، فرولیس ۱۲۸ میلیون دلار، شراب ۱۱۵ ، آب آشامیدنی ۵۰ و مشروبات الکلی ۲۱ میلیون دلار.

در ماه های ژانویه تا مه سال ۲۰۱۹ (۵ ماه) صادرات به روسیه ۲۸ درصد افزایش یافت و به ۱۵ درصد کل صادرات گرجستان رسید. در بدترین حالت ممکن گرجستان از صادرات ۳۰۰ میلیون دلار کالا به روسیه محروم می شود. قابل ذکر است که حتی در زمان حوادث سالهای ۲۰۰۸ – ۲۰۰۶ صادرات گرجستان به روسیه کاملا متوقف نشد.

وابستگی گرجستان به روسیه

بیشتر بخوانید : کلیه پروازهای روسیه به گرجستان لغو شد

توریسم در گرجستان

وابستگی صنعت توریسم گرجستان به گردشگران روس در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته است. علاوه بر این درآمد ارزی حاصل از گردشگران روس از درآمد ارزی حاصل از صادرات کالا به این کشور بیشتر بوده است.

در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱.۴ میلیون گردشگر روس به گرجستان سفر نمودند که ۱۶ درصد کل گردشگران خارجی را شامل می شود. طبق آمار ۵ ماهه اول سال ۲۰۱۹ سفر گردشگران روس ۳۱ درصد افزایش یافت و سهم آنها در کل گردشگران خارجی به ۲۰ درصد رسید.

به گزارش آژانس ملی گردشگری گرجستان، در آمد حاصله از ورود گردشگران روس به این کشور در سال ۲۰۱۸ به ۷۰۰ میلیون دلار رسید.

۷۰ درصد گردشگران روس نیز از طریق زمینی به گرجستان سفر نموده اند. ۲۹ درصد با استفاده از خطوط هوایی و یک درصد نیز از طریق دریایی به گرجستان آمده اند.

اگر سفر گردشگران روس به گرجستان کاملا متوقف شود، در مدت باقیمانده از سال ۲۰۱۹ صنعت گردشگری گرجستان از ۴۰۰ میلیون دلار محروم خواهد شد.

انتقال ارز

در سال ۲۰۱۸ بالغ بر ۴۵۷ میلیون دلار از روسیه به گرجستان حواله شده است. به رغم آنکه این رقمی قابل توجه بوده، روند نزولی داشته است. بطوری که اگر در ۱۰ سال قبل ۶۰ درصد ارز وارداتی از روسیه انجام می گرفت اکنون به ۴۰ درصد رسیده است.

با این همه به لحاظ فنی متوقف کردن کامل انتقال ارز ممکن نمی باشد. این اقدام فقط موجب افزایش هزینه انتقال ارز می گردد. اکثر گرجیانی که در روسیه زندگی می کنند تابعیت این کشور را دارند و مهاجرانی که از گرجستان برای کار به روسیه رفته اند بسیار کم می باشند. به همین سبب تحریم کامل این زمینه عملا ممکن نیست.

منبع : کامرسنت

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 8 =

تماس با پل جورجیا