استغفا ماموکا باختادزه.

شهریور ۱۹, ۱۳۹۸
استعفای ماموکا باختادزه

ماموکا باختادزه:گرجی: მამუკا ბახტაძე ؛ زاده 9 ژوئن 1982 یک سیاستمدار گرجستانی است که از 20 ژوئن 2018 به عنوان نخست وزیر این کشور خدمت کرده است. وی پیش از این به عنوان وزیر دارایی از سال 2012 تا 2017 -خدمت کرده بود و قبل از آن نیز مدیر اجرایی شرکت راه آهن گرجستان از سال 2013 تا 2017 بود.

ماموکا باختادزه در سال 2003 در دانشگاه تفلیس ، جورجیا SSR و سپس بخشی از اتحاد جماهیر شوروی  فارغ التحصیل شد، از دانشگاه ایالتی تفلیس با مدرک مدیریت و اقتصاد خرد و از دانشگاه فنی گرجستان با آن در مهندسی الکترومکانیک فارغ التحصیل شد. وی MBA را از دانشگاه ایالتی مسکو در سال 2005 و مدرسه کسب و کار INSEAD در سال 2010 به دست آورد.

رئیس جمهور جدید گرجستان

نخستین سفر خارجی ماموکا باختادزه در ژوئیه سال 2018 به بروکسل بود که در طی آن وی در جلسات خود با مقامات اروپایی مجددا تأکید کرد که گرجستان به آرمان های اتحادیه اروپا متعهد است. ماموکا باختادزه در سخنرانی خود به مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال 2018 ، حضور مداوم ارتش روسیه در آبخازیا و اوستیای جنوبی جدا شده را محکوم کرد و از ابتکارات صلح جدید جورجیا که به این نهادها ارائه شده صحبت کرد.

ماموکا باختادزه از برنامه های مختلف اصلاحات اقتصادی و سیاسی در سال 2018 مانند برنامه هایی که در سیستم آموزش و پرورش وبرنامه مربوط به اقتصاد سبز از جمله سیاست حمل و نقل پاک رونمایی کرد وی درگیر کارزار پشتیبانی از نامزدی سالومه زورابیویشویلی برای ریاست جمهوری گرجستان شد و از انتخاب وی به عنوان “پیروزی برای دموکراسی” در نوامبر 2018 استقبال کرد.

ماموکا باختادزه در آخرین روزهای ریاست جمهوری

اما امروز گفته میشود که گروه حاکم تصمیم نهایی را درباره تغییر کابینه گرفته است. براساس اطلاعات بدست آمده توسط اینترپرس نیوز، وزیر کشور، گئورگى گاخاریا، نخست وزیر جدید خواهد شد و جایگزین ماموکا بختادزه مى شود.
به گفته این منبع، “ایراکلى قاریباشویلى” که در سال های ٢٠١٢ و ٢٠١٣ به عنوان وزیر کشور خدمت کرده و در سال های ٢٠١٣ تا ٢٠١۵ نخست وزیر بوده است، به مقام وزیر کشور گرجستان منصوب می گردد.

منبع : اینترپرس

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

تماس با پل جورجیا