اعتبار مدارک تحصیلی گرجستان در اروپا.

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸
اعتبار مدرک گرجستان در اروپا

تحصیل در گرجستان را می توان یکی از موقعیت های تحصیلی مناسب با هزینه های مقرون به صرفه برای افرادی دانست که قصد پس از اتمام تحصیل قصد مهاجرت به اروپا را دارند. گرجستان در حال حاضر یک کشور اروپایی محسوب می شود و در سال ۲۰۰۵ قرارداد بولونیا را امضا کرده و به سیستم یکپارچه آموزشی در اروپا ملحق شده است.

دانشجویان خارجی که در این کشور تحصیل میکنند از سال ۲۰۱۶ به بعد می توانند در حین تحصیل در گرجستان ، به راحتی برای دریافت ویزای شنگن برای سفر به دیگر کشورهای اروپایی اقدام نمایند.

مقاطع تحصیلی در کشور گرجستان در مقطع کارشناسی ۴ ساله، در مقطع کارشناسی ارشد ۲ ساله، در مقطع دکترا  ۳ تا ۵ ساله و در رشته پزشکی عمومی ۶ ساله و دندانپزشکی ۵ ساله می باشند. زمان پذیرش در دانشگاههای گرجستان دو نوبت در سال و در ماههای مارچ (اسفند/فروردین) و سپتامبر (شهریور / مهر) می باشد.

امروزه در حدود ۲۰ دانشگاه دولتی و حدود ۳۰ دانشگاه خصوصی در گرجستان در حال فعالیت هستند که رشته های تحصیلی متنوعی را در مقاطع مختلف و به زبان گرجی و انگلیسی ارائه می کنند.

بیشتر بخوانید : لیست بهترین دانشگاه های پزشکی گرجستان ۲۰۱۸

نخست وزیر گرجستان، ماموکا بختادزه در یک رویداد اختصاص یافته به عضویت گرجستان در انجمن اروپایی آموزش و پرورش کیفیت و آموزش عالی (ENQA) اعلام کرد: دیپلم هایی که از سوی موسسات آموزش عالی گرجستان صادر می شود در اروپا شناخته شده و معتبر است. او همچنین اظهار داشت که این انجمن چند روز پیش این تصمیم را در مورد عضویت گرجستان گرفته بود  که این یک ثبت تاریخی به حساب میرفت.

 

دیپلم های موسسات آموزش عالی گرجستان شناخته شده در اروپا

ماموکا بختادزه گفت: “ما به لحاظ آموزش و پرورش به خانواده ی اروپایی خود نزدیک تر شده ایم و من این باوررا دارم که  این امر مهم ترین زمینه است. ما یک گام دیگر را به سمت یکپارچگی  در خانواده اروپایی پیش رفته ایم

او گفت که امکانات آموزش عالی گرجستان برای ارتقا کیفیت آن‌ها جهت برآورده کردن استانداردهای دانشگاه‌های اروپایی دشوار خواهد بود.

ماموکا بختادزه گفت: دولت در این زمینه نقش خود را ایفا کرده است و همانطور که قبلا اعلام کردیم، ۶ درصد تولید ناخالص داخلی ما برای اهداف آموزشی صرف می شود و آموزش عالی یکی از اولویت های آن خواهد بود.

ENQA یک سازمان چتری است که نماینده اعضای آن در سطح اروپا و بین‌المللی , به ویژه در فرآیندهای تصمیم‌گیری سیاسی می باشد  و هم‌کاری با سازمان های ذینفع را انجام میدهد.

ENQA به ویژه با ارتقای همکاری اروپا در زمینه تضمین کیفیت در آموزش عالی و انتشار اطلاعات و تخصص در میان اعضای آن نسبت به ذینفعان، به این هدف کمک می کند و به منظور توسعه و به اشتراک گذاشتن تجربه های خوب و ترویج ابعاد اروپایی تضمین کیفیت عمل میکند.

اعتبار مدرک تحصیلی گرجستان در اروپا

به همین دلیل گرجستان به عنوان عضو انجمن آموزش کیفیت و آموزش عالی به عضویت درآمده است.

منبع : agenda

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − دو =

تماس با پل جورجیا