اعتبار گواهی نامه آموزشی گرجستان در اروپا

اعتبار گواهی نامه آموزشی گرجستان.

اعتبار گواهینامه آموزشی گرجستان در اروپا.

فروردین ۳, ۱۳۹۸
اعتبار گواهی نامه آموزشی گرجستان در اروپا

جهانی‌شدن یکی از بحث‌ برانگیزترین مسایل روز جهان به‌شمار می‌رود. علاوه بر مسائل اقتصادی اجتماعی و فرهنگی که مرزهای جغرافیایی را با تبادل کاهش میدهد منافع مردم را بیش تر از بیش به هم تنیده و علاوه بر تبادل کالا و خدمات، افکار و دانش بشری هم قابل انتقال هستند.

نتایج تحقیقات به‌دست آمده در مورد نحوه تأثیرگذاری «جهانی‌شدن» بر آموزش و پرورش گرجستان و عمده‌‌ترین چالش‌های احتمالی که نظام آموزش و پرورش گرجستان در آینده با آن روبه‌رو است، نشان می‌دهد با اتخاد راهبردهای آموزشی مطلوب و مؤثر بر چالش‌های پیش‌رو فایق آمد.

افزایش اعتبار آموزش و پرورش در گرجستان

نخست وزیر گرجستان، ماموکا بختادزه به شبکه ى ایمدى گفت: “اصلاحات گسترده در نظام آموزش و پرورش به این معناست که ما مهد کودک های جدید مدرن، مدارس مجهز به فن آوری های مدرن در تمام روستاها، مناطق و شهرهای کشور داریم.”

نخست وزیر تاکید کرد که گواهی های صادر شده توسط مراکز آموزشی حرفه ای گرجستان در اروپا معتبر خواهد بود. نخست وزیر گفت: “این بدان معنی است که جوانان پس از فارغ التحصیلی از موسسات آموزشی حرفه ای در گرجستان می توانند در اروپا مشغول به کار شوند. اصلاحات در مقیاس بزرگ به این معنی است که موسسات آموزش عالی ما در رتبه هاى برتر جهانی قرار خواهند گرفت، ما نوآورانه ترین مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاه ها را خواهیم داشت و قادر خواهیم بود گرجستان را به عنوان مرکز آموزش و پرورش و علم در منطقه، که ماموریت تاریخی ما است، تعیین کنیم.”

بیشتر بخوانید : هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان

امروزه، تقریباً تمام کسانی که به ­دنبال توسعه و اصلاحات هستند در همه جای دنیا از آموزش و پرورش شروع می­کنند و رویکردهای برآمده از عصر جدید ارتباطات و فناوری­ها در تعلیم و تربیت از جمله دیدگاه حداکثری مبتنی­بر خود یادگیری و چگونگی یادگیری (فراشناخت)، یادگیری فرایندمدار و مستقل موجب حرکت تدریجی در باز تعریف مفاهیم اساسی تعلیم و تربیت شده است. علم، تدریس، معلم، شاگرد، محتوای درسی و مدرسه در حال احراز تعاریف جدید هستند.

جهانی‌شدن موجب شده تا در بسیاری از موارد مرزهای سنتی آموزش و فناوری‌ها از بین رفته و نیازمند آن است که دوباره تعریف شود. برای مثال از بین رفتن مرز بین دولت‌های ملی و جامعه جهانی، بین فرهنگ ملی و خرده فرهنگ‌های تشکیل‌ دهنده آن، بین مدرسه و جامعه محلی، بین خانه و مدرسه، بین آموزش و کار، بین دنیای کار و مؤسسات یادگیری، بین آموزش رسمی و غیررسمی، بین برنامه درسی از قبل تنظیم شده و انتخاب‌های افراد، بین شاگرد و معلم، بین والدین و فرزندان آنها، بین انسان و ماشین و حتی بین رشته‌های مختلف، موجب شده تا چالش‌های عمده‌ای در آموزش ایجاد شود که به­ منظور برخورد با آنها و انطباق با تغییرات پیش ­آمده، برنامه‌ریزان و مربیان آموزشی بایستی گام‌هایی فوری و متهورانه برای تجدید سازمان آموزشی در تمامی جنبه‌ها و ابعاد بردارند و بدیهی است که غفلت از این کار به­ معنی سلب مسئولیت به نفع جهانی‌ سازی و جریان متولی آن است.

از مطالعه وضعیت موجود در آموزش و پرورش کشورمان می‌توان دریافت که در طول سالیان گذشته، تلاش موفقیت‌آمیزی برای شناسایی این چالش‌ها و مقابله با آنها به عمل نیامده و اگر هم کاری صورت گرفته جامع و کامل نبوده و نظام آموزشی کشور کماکان به روش سنتی خود اداره می­گردد.

چالش­های جهانی آموزش و پرورش در قرن بیست­ویکم را می­توان ناشی از دیدگاه­های نو به کارکردهای آموزشی و پرورشی دانست. این دیدگاه­ها قطعاً رویکردهای متفاوتی را به مشکلات آموزش و پرورش ایران و توانمندی­های آن اضافه و موضوعات گوناگونی را مطرح می­سازند. مباحثی که هم در میان پژوهشگران و اندیشمندان آموزش و پرورش در سطح دانشگاه­ها و مراکز پژوهشی مطرح می­باشد و هم نظر کارشناسان آموزش و پرورش، معلمان، والدین و جامعه را به خود معطوف ساخته است.

موضوعات و رویکردهای نوین، از تحولات علمی و فناوری­های جدید، به ­ویژه IT  و  ITC نشأت می­گیرند. در واقع همین تحولات زمینه را برای ظهور دیدگاه­های نو هموار کرده و آنها را فراتر از مرزهای ملی، در چارچوبی جهانی مطرح می­سازند. به علاوه آنها را از محدوده نخبگان و اندیشمندان جامعه خارج نموده و به صورت رویکردی اجتماعی مطرح ساخته و مسؤولیت­ها و چالش­های نوینی را فراسوی نظام­های آموزش و پرورش ملی و از آن جمله ایران قرارمی­دهند. 

در این مقاله تلاش شده است تا نحوه تأثیرگذاری «جهانی شدن» بر آموزش و پرورش ایران مشخص و عمده‌‌ترین چالش‌هایی که نظام آموزش ما در آینده با آن روبه­رو خواهد شد، تبیین و سرانجام راهبردهای آموزشی لازم برای برخورد با این چالش‌ها نیز ارائه شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 8 =