افزایش بودجه ایالات متحده برای گرجستان

افزایش بودجه آمریکا برای گرجستان.

افزایش بودجه ایالت متحده جهت کمک به گرجستان.

اسفند ۳, ۱۳۹۷
افزایش بودجه ایالات متحده برای گرجستان

لایحۀ بودجه ایالت متحده آمریکا در سال ٢٠١٩، با کمک بیش از ١٢٧ میلیون دلار، پشتیبانی بیشتری را برای گرجستان فراهم می کند. گزارش وزارت خارجه گرجستان ٢٢ میلیون دلار بیشتر از سال گذشته است.

وزارت امور خارجه می گوید که پیش بینی می شود که ٢٧۵ میلیون دلار برای کشورهای در اروپای شرقی و اوراسیا برای توسعه قابلیت های اجرای قانون و امنیت، نزدیک شدن به اتحادیه اروپا و ناتو و مقاومت در برابر فشار سیاسی و اقتصادی از سوی روسیه، اختصاص داده شود.

در این لایحه آمده است که کشورهایی که استقلال دو منطقه اشغالی گرجستان، آبخازیا و تشینوالی (اوستیای جنوبی) را به رسمیت خواهند شناخت، یا روابط دیپلماتیک با آنهابرقرار کنند، حمایت مالی از ایالات متحده دریافت نخواهند کرد.

این لایحه همچنین حمایت از هر برنامه ای را که حاکمیت گرجستان و تمامیت ارضی آن را نقض می کند، ممنوع می کند.

روابط ایالات متحده آمریکا با گرجستان

روابط ایالت متحده آمریکا و گرجستان چکونه است ؟

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، تنها ایالات متحده آمریکا بود که استقلال گرجستان را  به رسمیت شناخت و یک سال بعد سفارت آمریکا در تفلیس افتتاح شد  و این آغازی خوب برای قوی شدن روابط آمریکا و گرجستان بود.

در نشست ۲۵ امین سالگرد میان گرجستان و آمریکا علاوه بر سخنرانی درباره ارزش های مشترک بین دو کشور و افزایش همکاری در مورد اقدامات تهاجمی و غیر قانونی روسیه نسبت به گرجستان صحبت شد و مطرح شد که همکاری گرجستان با آمریکا و پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا  تضمین می کند که گرجستان حاکمیت ارضی خود را حفظ کند و به مکانی سرشار از پیشرفت ،امنیت و رفاه تبدیل خواهد شد.

بسیاری بر این باورند که ارتباطات گرجستان با فدراسیون روسیه بسیار شبیه روابط ایران با ایالات متحده امریکا از لحاظ دشمنی است. در حالی که عکس آن هم صادق است، روابط ایران با روسیه به همان اندازه نزدیک است که روابط گرجستان با امریکا. به همین دلیل است که گسترش روابط تجاری ایران و گرجستان که در سه سال اخیر به طور قابل ملاحظه ای رو به گسترش بوده، امروزه با تنگناهای تازه ای روبه رو شده است.

بر خلاف این که گرجستان روزگاری جزئی از امپراطوری ایران بود و روابط تارخی و فرهنگی بسیاری با ایران دارد اما تفلیس نیز حقیقت روابط بین الملل را فهمیده و روابطش با ایران را دست خوش تغییر داده است. گرجستان از وضعیت بازیگران بزرگ منطقه ای یعنی روسیه، ترکیه و ایران به خوبی آگاه است اما برای رسیدن به هدفش که همان عضویت در اتحادیه اروپا با حمایت هم پیمان مهمش ایالات متحده امریکا است، بیشتر اهمیت می دهد و برای همین تلاش دارد تا به هر نحوی شده دل ایالات متحده را به دست آورد.

در سال گذشته میلادی شمار مسافران ایرانی گرجستان ۶۰ درصد افزایش یافت که بنا به آمار ثبت شده از یک صد هزار شهروند ایرانی ای که به این کشور آمده اند شش هزار نفر مقیم شده اند، این رقم بسیار بالایی برای کشوری که مهاجرپذیر نیست، محسوب می شود. گرجی ها امیدوار بودند که حضور ایرانی ها بتواند رشد اقتصادی برای کشورشان به وجود آورد. اما فشارهای ایالات متحده و تلاش های تفلیس برای جلوگیری از خشمگین کردن آن، به ویژه به نیازی که به این کشور در برابر روسیه دارد، سبب شد تا نسبت به رشد و شکوفایی روابط خود با ایران محافظه کارانه تر برخورد کند. این میتواند خود دلیلی برای مشکلات اخیر ایران و گرجستان باشد.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 9 =

تماس با پل جورجیا