اقتصاد گرجستان در گزارش بانک جهانی.

آبان ۱۰, ۱۳۹۸

به گزارش سایت خبریAgenda بانک جهانی  در بخشی از گزارش خود با عنوان ” مهاجرت و انتقال مغزها در سال ۲۰۱۹ “به بررسی اقتصاد گرجستان پرداخته است :

رشد اقتصادی

براساس گزارش بانک جهانی رشد تولید ناخالص داخلی گرجستان در سال ۲۰۱۹  رقم 4.4درصد خواهد بود که با مقایسه کشور هاى منطق حداق رشد دوبرابرى و بالاترین رشد در منطقه را دارد. در حالی که در سال ۲۰۱۸  این رقم  ۴.۷ درصد بوده است ،  گزارش بانک جهانی  پیش بینی می کند در سال ۲۰۲۰ نرخ رشد اقتصادی با کاهش به  ۴.۳ درصد برسد ، که  انتظار می رود  با بهبود در سال ۲۰۲۱ به ۴.٨۵ درصد افزایش یابد . درگزارش بانک جهانی آمده است که تحولات اخیر ،ممنوعیت پرواز از روسیه که توسط مقامات روسی تحمیل شده است ، پرونده مدیریت TBC بانک و تجدید ساختار دولت موجب بروز فضا و تاثیر منفی بر رشد اقتصادی گرجستان شده بود که با رفع این ممنوعیت پیش بینى رونق دوباره براى گرجستان دور از تصور نیست .

محیط سرمایه گذاری

بانک جهانی در گزارش خود یادآور می شود که سرمایه گذاری های انجام شده به عنوان پروژه های زیرساختی در گرجستان به اتمام رسیده و به عنوان بهترین زیر ساخت در منطقه جهت سرمایه گذارى و سرمایه گذاری مستقیم خارجی که کاهش یافته بود بهترین زمان براى سرمایه گذارى است. هم چنین با توجه به این که  گرجستان با داشتن محیط کسب و کار پایدار ، موقعیت خوبی برای جذب سرمایه گذاران از کشورهای همسایه را دارد.

بیکاری و فقر

در این گزارش همچنین به کاهش نرخ بیکاری  در سال ۲۰۱۸ به ۱۲.۷ درصد  اشاره شده است که آن را نشانگر کاهش نرخ فقر به ۲۰.۱ درصد می باشد. فقر روستایی ۳.۴ درصد کاهش داشته در حالی که فقر شهری ۰.۶ درصد کاهش یافته است. شایان ذکر است در نیمه اول سال ۲۰۱۹ ، نرخ بیکاری به ۱۲ درصد کاهش یافته است.

طبق گزارش، فقر روستایی همچنان یک چالش بزرگ است: فراهم آوردن فرصت های شغلی جدید برای کارگرانی که در حال حاضر در کشاورزی با بهره وری پایین فعال هستند و حمایت از افزایش بهره وری در تولید محصولات کشاورزی ، برای کاهش فقر روستایی بسیار مهم است.

تورم و ارزش پول ملی

در ارتباط با تورم  سالانه گرجستان در ماه ژوئیه به دلیل کاهش ارزش لاری و افزایش مالیات بر دخانیات ، به ۴.۹ درصد رسیده است. بانک ملی گرجستان در پاسخ به کاهش نرخ لاری نرخ بازپرداخت را به ۷ درصد افزایش داد.

در این گزارش آمده است: با کاهش نیاز مالی و جریان سالم سهام ، بانک ملی (بانک مرکزی گرجستان) با وجود افت سرمایه گذاری مستقیم خارجی ، توانست در نیمه اول سال بر ذخایر ارزی خود بیفزاید… با این حال  جو عمومی همچنان روند منفی را ادامه داده و در نتیجه بر نرخ ارز فشار، افزایش یافت.

بانک جهانی: “گرجستان در برابر تحولات منطقه ای و خطرات ناشی از کاهش صادرات خود و یا کاهش ورود ارز، آسیب پذیر است.  اما با توجه به پروژه یک میلیارد دلارى هالیوود در گرجستان نابسامانی ها در روسیه یا ترکیه می تواند تأثیر معکوس بر گردشگری و چشم انداز سرمایه گذاری گرجستان داشته باشد و همچنین سخت تر شدن دسترسی منابع مالی خارجی بر رشد اقتصادی گرجستان تأثیر منفی  می گذارد. که با توجه به ثبات این کشور و زیر ساخت آن بهترین فرصت براى رشد اقتصادى دوباره است .”

منبع : https://www.agenda.ge/en/news/2019/2739

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 18 =

تماس با پل جورجیا