الفبای گرجی در یونسکو ثبت شد.

اردیبهشت ۲, ۱۳۹۸
ثبت شدن الفبای گرجی در یونسکو

فهرست الفبای گرجستان توسط یونسکو در سایت گوگل آرت و هنر به نمایش گزاشته شد. داستان سیستم های نوشتاری یونسکو یک منبع بزرگ آنلاین نمایشگاه های موزه و پدیده های فرهنگی است که الفبای گرجی  را در حال حاضر در نمایشگاه هنر و فرهنگ به رسمیت شناخته شده است.

سه سیستم نوشتاری نامه – Asomtavruli، Nuskhuri و Mkdruli – با عکس ها و نقاشی هایی که از دوران باستان تا دوران قرون وسطی و زمان های مدرن به تصویر کشیده شده است، بر روی پلتفرم های مجموعه موزه هنر قصر، در تفلیس معرفی شده اند.

نمایشگر دیجیتال در مدل خودش به عنوان الفبا و به عنوان یک تاریخ ارائه شده از تفلیس، زمان بندی های خشن و تکامل قلم های مشخص و ویژگی های بصری آنها را مشخص می کند.

الفبای گرجی

عکس هایی از نمونه های تاریخی، از کتیبه های دیواری قرن پنجم تا نقاشی های بعد از قرون وسطی و نسخ خطی، از حقایق کوتاه در مورد الفبا و توسعه آن پیروی می کنند. اولین کتیبه ای که حاوی الفبای گرجستان است به قرن پنجم بازمی گردد و ویرجیلو کربو باستان شناس ایتالیایی در صحرای یهودا کشف کرده است.

این تاریخچه نخستین نشریه چاپی شامل نوشته های  گرجستان و مطبوعات maiden در گرجستان است. Asomtavruli، Nuskhuri و Mkdruli در فهرست نماینده ی جهانی میراث فرهنگی بشریت در سال ۲۰۱۶ به عنوان «فرهنگ زندگی سه سیستم نوشتاری» زبان گرجی قرار گرفته است.

یونسکو در مورد این کتیبه گفت :الفباها به لطف کارکردهای مختلف فرهنگی و اجتماعی خود، نشان دهنده یک جنبه از تنوع و هویت گرجستان هستند. استفاده مداوم آنها در یک رابطه فرهنگی نیز به جوامع ،احساس پیوستگی می دهد.

بیشتر بخوانید : آشنایی با جملات پرکاربرد گرجی در سفر

الفبای گرجی – وضعیت میراث فرهنگی ملی در سال ۲۰۱۵ را به خود اختصاص داد، همچنین به عنوان یک بروشور،یونسکوبه معرفی حروف الفبا در سراسر جهان پرداخت  نمایشگاه های موزه ی کلینگزپن آفنباخ و شورای اروپا در چند دهه اخیرمیان سایر مراکز برگزیده شدند.

نمایش حروف و الفبای گرجی

اخبار مربوط به اضافه شدن گوگل به جایگاه خود در روز ۱۴ آوریل که به عنوان روز زبان مادر در گرجستان مشخص شد رونمایی شد گیورگی کالاندیا مدیر کاخ هنر، به تلویزیون آی مدی گفت که نمایشگاه آنلاین برای الفبای گوگل در پایگاه گوگل در روز ۱۵ آوریل آپلود شده‌است و اکنون در اختیار همه قرار میگیرد. مجموعه‌های کاخ هنر به عنوان پایه‌ای برای تعدادی از نمایشگاه‌های دیجیتال در زمینه هنرهای گوگل وفرهنگ در سال‌های اخیر خدمت کردند.

نمایش ها شامل نوشته های نقاشی، پژوهشگر هنری و پیشگام تکنولوژیکی دیوید کاکتابزه،  وهنرمند معاصر تامارا کوستیدزه بود. طراح تئاتر و لباس گرجستان پتر اتسخلی بود در تفلیس اجرا و نگهداری می شود.

منبع : آجندا

Author

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =