امضای قطع نامه در خصوص پناهندگان گرجی.

خرداد ۲۴, ۱۳۹۸
قطعنامه ای در خصوص پناهندگان گرجی امضا شد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را در خصوص انتقال بیجاشدگان و پناهندگان گرجستان به تصویب رسانده است که برای نخستین بار توسط ۴۴ کشور دیگر در جلسه ۷۳ ساله خود در روز ۴ ژوئن درباره آن حرف مزنند.

قطعنامه با نام «وضعیت افراد و پناهندگان داخلی که از آبخازیا، گرجستان و منطقه تخینوالی / اوستیای جنوبی» است، تغییرات دموگرافیک اجباری را در مناطق اشغالی گرجستان آبخازیا و تخینوالی (اوستیای جنوبی) محکوم می کند و بر حق همه بیجاشدگان داخلی و پناهندگان بدون در نظر گرفتن قومیت خود، به بازگشت امن و با شکوه به محل مهاجرت خود می پردازند.

نماینده گرجستان در سازمان ملل می‌گوید که این قطعنامه اهمیت عملی دارد زیرا به دبیر کل سازمان ملل آموزش می‌دهد تا گزارشی سالانه در مورد وضعیت آوارگان داخلی ساکن در گرجستان و نیز اجرای این قطعنامه بدهد.

پارلمان گرجستان قطعنامه برای پناهندگان تدوین میکند

نماینده گرجستان خطاب به سازمان ملل میگوید : بخش عملی این قطعنامه، با توجه به محکوم کردن وضعیت حقوق بشر در سرزمین های اشغالی در غیاب مکانیسم های نظارتی بین المللی حقوق بشر، که یکی از موانع بازنگری امن و انسانی افراد آواره شده است، اهمیت بیشتری دارد.

نماینده دائم گرجستان کاخا ایمنادرزه  در سازمان ملل متحداز این قطعنامه قدردانی کرد و در مورد وضعیت وخیم بشردوستانه در مناطق اشغالی سخن گفت. وضعیت امنیتی و حقوق بشر در سرزمین های اشغالی بسیار نگران کننده است. کاخا ایمنادرزه  گفت: مردم در معرض ربودن، بازداشت خودسرانه، تصرف اموال، همچنان تبعیض قرار گرفته اند و به علت وجود اقلیت های قومی از جمله محدودیت های شدید در زمینه حرکت و اقامت آزاد و دسترسی به آموزش در زبان مادری آنها باید به آنها توجه کرد.

او گفت: سرویس دیپلماتیک گرجستان تلاش خود را در عرصه بین المللی برای حفاظت از حقوق اساسی بی جاشدگان داخلی و پناهندگان ادامه خواهد داد. این قطعنامه با رای ۷۹ نفر به نفع، ۱۵ مخالف و ۵۷ رای مخالف تصویب شد.

منبع : آجندا

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 3 =

تماس با پل جورجیا