اولین بودجه آمریکا برای ترمیم صومعه جواری.

آذر ۸, ۱۳۹۸
بودجه ترمیم صومعه جواری گرجستان تامین شد

در تاریخ ١٢ نوامبر، سفارت آمریکا در تفلیس، بودجه ى پروژه اى با محوریت حفاظت از سنگهای آسیب دیده در نمای کلیسای بزرگ جواری را اعلام می کند.

آنطور که سفارت آمریکا اظهار داشت، بودجه این پروژه با کمک هزینه اى توسط صندوق حفاظت فرهنگی سفیران (AFCP) تأمین می شود. این پروژه ١٠٠ هزار دلاری توسط مرکز تحقیقات ملی جورج چوبیناشویلی براى تاریخ هنر و میراث فرهنگی گرجستان، با کمک گروه هاى مختلفى از رشته هاى مختلف علمى انجام خواهد شد.

 

سفارت در بیانیه اى مطبوعاتی گفت: “این پروژه در نظر گرفته شده است تا با انجام یک مطالعه جامع، مرحله اول چرخه حفاظت را شناسایی کند، آن را طبقه بندی کند و میزان آسیب و خرابى نما را نقشه برداری نماید.

کلیسای بزرگ صلیب مقدس جواری (۵٨۶-۶٠۵ پس از میلاد مسیح) مهمترین و با ارزش ترین بنای صومعه جواری است. مجموعه صومعه هاى جواری بخشی از آثار تاریخی متسختا، میراث جهانی یونسکو است.

صندوق حفاظت فرهنگی سفیران از طریق کمک مالى اى نزدیک به ٧۴ میلیون دلار در جهت حفظ میراث فرهنگی در سراسر جهان، از بیش از ١٠٠٠ پروژه حفاظت فرهنگی در بیش از ١٢۵ کشور جهان حمایت مالی کرده است. در گرجستان، AFCP در ١٩ پروژه حفاظتى به ارزش تقریبی ١/۵ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است.”

در صورت تمایل میتوانید سایر دیدنی های گرجستان را در این لینک مشاهده نمایید.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =

تماس با پل جورجیا