روابط اقتصادی ایران و گرجستان

روابط اقتصادی ایران و گرجستان.

بررسی روابط اقتصادی ایران و گرجستان.

مهر ۲۷, ۱۳۹۷
روابط اقتصادی ایران و گرجستان

برای بررسی روابط اقتصادی ایران و گرجستان نیازمند آگاهی از بسیاری از معادلات هستیم، توجه داشته باشید که روابط اقتصادی دو کشور گرجستان و ایران از سال ۱۹۹۱شروع شد و دو کشور بیشتر در دو بخش تجارت و بازرگانی باهم مراوات تجاری دارند. بر طبق آمار مشخص می شود که ایران از سال ۱۳۷۴ تا بحال ۵/۶ میلیون دلار صادرات و ۳/۳ میلیون دلار واردات داشته است.

مبادلات تجاری بین دو کشور روند رو به رشدی را طی کرده طوری که حجم صادرات ایران به گرجستان ۵/۷ میلیون دلار و واردات به ۵/۱۴ میلیون دلار رسید. آهن های قراضه و ماشین آلات مهم ترین اقلام تجاری ایران به گرجستان بوده طوری که مشخص شده که تراز تجاری ایران و گرجستان بیشتر به نفع ایران بوده است.

بررسی روابط اقتصادی ایران و گرجستان و آمار صادرات و واردات ایران به گرجستان

سازمان توسعه تجارت ایران آماری را منتشر کرد مبنی بر این که میزان صادرات اقلام و کالاهای ایران به گرجستان در حدود ۵۰ میلیون دلار بوده و میزان واردات کالا از گرجستان به ایران حدود ۵ میلیون دلار بوده است. همین آمار نشان می دهد که میزان صادرات ایران به گرجستان در سال ۲۰۰۶، از رقم ۵۰ میلیون دلار تجاوز نکرده و در همین زمینه رقم واردات نیز به رقم ۵/۲ میلیون دلار منتهی شده است. ولی با این وجود سرمایه گذاران ایرانی به صورت محدود و با ارقام کمی در کشور گرجستان سرمایه گذاری کرده اند. شرکت های بزرگ و بین المللی ایران نسبت به سرمایه گذاری در کشور گرجستان تصمیم نگرفته اند. در کل مشخص می شود که روابط اقتصادی دو کشور همچنان پابرجاست و هر دو کشور در جهت توسعه روابط اقتصادی گام برمی دارند.

بررسی روابط اقتصادی ایران و گرجستان و عدم تاثیر تحریم های آمریکا بر روابط تجاری دو کشور

سفیر کشور گرجستان در ایران ، یوسف چاخواشویلی، در واکنش تندی نسبت به تاثیر تحریم های اقتصادی آمریکا بر روابط دوجانبه ایران و گرجستان اظهار کرد که دولت گرجستان علی رغم تحریم های آمریکا همچنان با ایران روابط تجاری خواهد داشت و اتحادیه اروپا نیز به روابط تجاری خود را با ایران ادامه خواهد داد و تحریم های اقتصادی آمریکا نمی تواند روابط دو کشور ایران و گرجستان را خدشه دار کند و افزود، اگر اتحادیه اروپا، روابط تجاری خود را با ایران ادامه بدهند ما نیز همچنان روابط تجاری خودمان را با  ایران حفظ کرده و آن را گسترش خواهیم داد.

سفیر گرجستان در ایران اظهار کرد که دو کشور گرجستان و ایران علی رغم تحریم های آمریکا روابط خوبی باهم دارند و تحریم های آمریکا هرگز مانع توسعه و گسترش روابط دو کشور نخواهد شد.

سفیر گرجستان اعلام کرد که کشور گرجستان، با چین و اتحادیه اروپا روابط گسترده ای دارد و بدین ترتیب کشور ایران می تواند محصولات خود را از طریق ما به چین و اتحادیه اروپا صادر کند.

بررسی روابط اقتصادی ایران و گرجستان و سایر بازارهای هدف

گرجستان به کشور ایران محصولات خود را صادر می کند و محصولات و کالاهای این کشور فقط در داخل کشور گرجستان به مصرف نمی رسد بلکه در خارج از گرجستان هم طرفدار هم دارد. تجار و سرمایه گذاران ایرانی می توانند با تاسیس کارخانه ها و کارگاه های متنوع در داخل کشور گرجستان، می توانند سایر بازارهای هدف را شناسایی کرده و به آن بازارها نیز محصولات خود را صادر کنند.

سفیر کشور گرجستان در ایران ، چاخواشویلی اظهار کرد که سرمایه گذاران ایرانی باید در کشور گرجستان طولانی مدت سرمایه گذاری کنند و بنابراین امیدواریم که دو کشور ایران و گرجستان بتوانند در بلندمدت روابط تجاری و اقتصادی گسترده تری بر اساس سرمایه گذاری در گرجستان باهم داشته باشند.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.