آشنایی با خط گرجی و تاریخچه آن.

تاریخچه خط گرجی.

بهمن ۹, ۱۳۹۷

خط گرجی عبارت است از سه سیستم نوشتاری که برای نوشتن زبان گرجی به کار می‌روند : Asomtavruli ,Nuskhuri و Mkhedruli

هرچند این سیستم‌ها در ظاهر متفاوت هستند، اما هر سه آن‌ها یونیکس هستند. حروف آن‌ها همان نام و ترتیب الفبایی را دارند و به طور افقی از چپ به راست نوشته می‌شوند.

خط گرجی Mkhedruli

خط سلطنتی غیر نظامی پادشاهی گرجستان است و بیشتر برای منشور سلطنتی مورد استفاده قرار می‌گرفت , اما در حال حاضر خطوط استاندارد برای گرجی های مدرن و زبان های مربوط به آن است، در حالی که Asomtavruli و Nuskhuri تنها توسط ارتدوکس گرجستان در کلیسا ها استفاده می شود.

خطوط گرجی،خطوطی کاملا منحصر به فرد هستند و منشا دقیق آن‌ها هرگز مشخص نشده است. با این حال، به لحاظ ساختاری الفبای گرجی عمدتا مربوط به الفبای یونانی است. به استثنای حروفی که نشاندهنده صداهای منحصر به فرد گرجی است. حروف گرجی در اصل متشکل از ۳۸ حرف بوده که در حال حاضر به ۳۳ حرف نوشته شده‌ است، چون پنج حرف در این زبان منسوخ شده‌اند.
در سال ۲۰۱۵، خطوط گرجستان مدرک ملی فرهنگی در گرجستان را به دست آورد و در فهرست نماینده جهانی میراث فرهنگی غیر واقعی بشریت در سال ۲۰۱۶ به ثبت رسید.

خط گرجی Asomtavruli

Asomtavruli (گرجی: ასომთავრულ؛ تلفظ گرجی: [ɑsɔmtʰɑvruli]) قدیمی ترین اسم گرجستان است. نام Asomtavruli به معنای “حروف بزرگ” است، و همچنین به عنوان “آقای” گورووانی (گرجی: მრგვლოვანი) شناخته می شود، از دور “მრგვილი) “rounded)نامیده می شود.

با وجود نام آن، این خط مانند خط مدرن گرجستان “سرمایه” یکپارچه به حساب می آید، قدیمی ترین کتیبه به اسم Bolnisi که تا کنون از قرن پنجم یافت شده با خط Asomtavruli بوده است.

از قرن نهم، خط Asomtavruli کمرنگ شد و تبدیل به خط تزینی شد و خط Nuskhuri روی کار آمد با این حال، بناهای تاریخی قرن دهم تا ۱۸ همچنان با Asomtavruli  نوشته شد ه است.خط Asomtavruli برای عناوین و حروف اول فصل استفاده میشد.

در بیشتر حروف الفبا Asomtavruli , خطوط مستقیم افقی یا عمودی هستند و در زوایای صحیح دیده می‌شوند . تنها حرف “با” زوایای حاد Ⴟ ( ჯ jani ) را دارد. تلاش‌های متعددی برای توضیح این استثنا وجود داشته‌ است.

به گفته محقق گرجستان، راماز پاتاریز، شکل متقاطع نامه نشان از پایان الفبای را دارد و دارای همان تابع شکل فیلیپین یونیک است هرچند این حروف یونیکس یونانی یا لاتین را ندارند.

خطوط بالا تنها در نوشتن نامها استفاده میشد جدول زیر  دستورالعمل و جهت هر یک از حروف را نشان می دهد.

خط گرجی Nuskhuri

Nuskhuri ( گرجی : ნუსხური ; تلفظ گرجی : [ nusxuri ] ) دومین خط گرجی محسوب می‌شود . نامnuskhuri از (nuskha ) , یعنی ” فهرست موجودی ” یا ” زمانبندی ” می‌آید . Nuskhuri با تلفیق خط Asomtavruli که خط تزیینی شده بود در نسخه‌های خطی مذهبی زیاد به چشم میخورد.

Nuskhuri اولین بار در قرن نهم به عنوان نسخه گرافیکی Asomtavruli ظاهر شد . قدیمی‌ترین نوشته درکلیسای Ateni Sioni و به قرن۸۳۵ میلادی برمی‌گردد . قدیمی‌ترین نسخه‌های خطی باقیمانده به ۸۶۴ سال بعد از میلاد مسیح تعلق دارد .

جدول زیر دستورالعمل حروف و جهت نوشتاری هر کدام از آنها را نشان میدهد.

خط گرجی Mkhedruli

Mkhedruli ( گرجی : მხედრული ; تلفظ گرجی : [ mxɛdruli ] ) سومین و الفبای فعلی گرجی محسوب می‌شود. Mkhedruli به معنای ” سواره‌نظام ” یا ” شوالیه” میباشد.
امروزه Mtavruli به طور معمول در کل متن کلیدی در عناوین یا تاکید بر یک کلمه استفاده می شود، هرچند در اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم، بعنوان مثال در زبانهای لاتین و سیریلیک استفاده شد.

Mkhedruli بر روی دو خط دیگر غالب شد و در قرن نوزدهم، خط اصلی نوشتاری گرجستان در خارج از کلیسا Mkhedruli شد.

جدول زیر دستورالعمل حروف و جهت نوشتاری هر کدام از آنها را نشان میدهد.

هم اکنون خط رایج گرجستان خط بالا است که از دو خط دیگر آسانتر میباشد. قبل از اینکه قصد مهاجرت به گرجستان و یا سفر به گرجستان را داشته باشید بهتر است با فرهنگ، زبان و الفبای آنها آشنا شوید.

در مقاله ای دیگر حروف پر کاربرد و آنچه ممکن است در سفر به گرجستان به آن نیاز داشته باشید را برای شما تهیه میکنیم. در صورت داشتن هرگونه سوال در خصوص گرجستان میتوانید از مشاوران پل جورجیا خدمات رایگان دریافت نمایید.

Author

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 8 =