تبریک مقامات گرجستان به جامعه مسلمان در عید قربان.

مرداد ۲۱, ۱۳۹۸
گرجستان و عید قربان

عید قربان ، معروف به قربان بایرام است که جمعیت مسلمانان گرجستان امروز یک جشن بزرگ مذهبی را جشن می گیرند. عید قربان که مهم‏ترین جشن ترکمن‏هاست در روز دهم ذیحجه با قربانی کردن دام‏ها برگزار می‏شود. مراسم این عید از روز هفتم ذیحجه شروع می‏شود، این روزها را، روزهایی که از بوی خوش جشن، خبری دهد، می‏نامند. در این روز خانه و تمام اسباب وسایل را تمیز می‏کنند روز هشتم روز «عید مردگان» است که برای مردگان «پاسدق» نذر می‏کنند که نوعی نان است.

روز نهم «دیری عید» روز زنده‏ هاست و بهترین و تمیزترین لباس‏هایشان را می‏پوشند. شب قبل از عید استحمامی مخصوص می‏کنند که به آن «قربان شوره» می‏گویند. دهم یا «قربانلیق» روز قربانی کردن در راه خداست. روزهای یازدهم و دوازدهم روزهای صدقه دادن یا «چاقرمق» به معنی دعوت کردن است و برای خوردن آبگوشت قربانی، همدیگر را دعوت می‏کنند.
روز عید قربان بنا به تکلیف شرعی هر کسی به حدی که شرع معین کرده است، گوسفند یا بز یا گاوی را ذبح می‏کند. چنانکه کسی یک اسب و یک جفت گاو برای شخم زدن داشته باشد (امروزه یک موتور سیکلت و تراکتور، دو گاوی کاری حساب می‏شود) قربانی بر او واجب است.

مراسم عید قربان در گرجستان

نخست وزیر گرجستان ماموکا باختادزه اعلام کرد: آرزوهای خوبی را برای شهروندان مسلمان این کشور کردو گفت: “ثروت گرجستان در تنوع آن است” و “طی قرن ها ، اجداد ما به طور مشترک میهن ما را ساخته اند”.

این وظیفه ماست که این سنت ها را به نسل های آینده خود منتقل کنیم. قربان بایرام تعطیلاتی است که به امید عشق و پشتیبانی از افراد نیازمند اختصاص داده شده است. کتوان تیکلهاشویلی وزیر امور خارجه گرجستان نیز برای آشتی و برابری مدنی ، نیز در ایام تعطیلات آرزوهای خوبی را برای جمعیت مسلمان این کشور ارسال کرد.

من می خواهم صمیمانه به هر یک از شما در این روز شادباش تبریک بگویم و برای شما آرزوی آرامش ، رفاه و سعادت در خانواده های خود و در کل کشور باشید. وی در ادامه خاطرنشان کرد: دولت گرجستان از تنوع مذهبی در این کشور قدردانی می کند و از این واقعیت استقبال می کند که افراد مختلف با عقاید مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می کنند. مسلمانان یکی از بزرگترین گروه های اقلیت مذهبی در گرجستان هستند که حدود 10 درصد از جمعیت گرجستان را تشکیل می دهند.

منبع : آجندا

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دوازده =

تماس با پل جورجیا