تجارت با کشور گرجستان

تجارت با گرجستان.

تجارت با کشور گرجستان.

مهر ۲۷, ۱۳۹۷
تجارت با کشور گرجستان

تجارت با کشور گرجستان تجارتی جذاب و نوین برای ایرانیان است و بسیاری از تجار ایرانی به این تجارت علاقمندند و دوست دارند که با کشور گرجستان، تجارت خود را آغاز کنند طوری که در انتهای این تجارت طرفین از سود آن منتفع شوند.

کشور گرجستان، در قفقاز و بین دریای خزر و دریای سیاه واقع شده است. کشور گرجستان، بین دو قاره آسیا و اروپا قرار گرفته است و عضویت در اتحادیه اروپا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مهم ترین هدف دولت گرجستان است و البته این دولت در حال حاضر عضو ناظر اتحادیه اروپا و ناتو است و قوانین گرجستان شبیه قوانین کشورهای اروپایی است.

اقتصاد کشور گرجستان عاملی موثر در تجارت با کشور گرجستان

امتیازاتی مانند موقعیت جغرافیایی، آب و هوای بسیار مناسب و معادن غنی و صنایع رو به رشد و صنعت توریسم و کشاورزی پیشرفته و مدرن باعث شده تا کشور گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای استقلال یافته حاصل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، بسیار ثروتمندتر باشد، و مردم گرجی در مقایسه با سایر کشورهای آسیای میانه ار رفاه بیشتری برخوردارند. جنگ های داخلی بین سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ باعث شد تا اقتصاد کشور گرجستان دچار بحران  و تنش بسیار زیادی شود. ولی با وجود این بحران ها، اقتصاد کشور گرجستان، در مقایسه با سایر کشورهای همسایه خود، رشد و پیشرفت کرده است.

صنعت کشور گرجستان عامل موثر در تجارت با کشور گرجستان

صنعت کشور گرجستان به رشد و شکوفایی اقتصاد کشور کمک درخور توجهی می کند. اقتصاد جمهوری های تازه استقلال یافته نقش بسیار موثری در رشد صنایع کشور گرجستان دارند. از آنجایی که صنایع گرجستان به دولت روسیه و سایر کشورهای آسیای میانه وابستگی خیلی زیادی داشت به همین دلیل این صنایع در سال های ابتدایی استقلال دستخوش تغییرات منفی گردید طوری که یک سوم صنایع پس از ۱۹۹۴ هرگز کالاهایی و محصولاتی را تولید نکردند. ولی بعد از به پایان رسیدن دوران رکود، صنایع کشور گرجستان دوباره جان تازه ای گرفتند و سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در زمینه صنعت به این کشور هجوم آوردند. بسیاری از گوشی های هوشمند در کشورهای اروپایی برای مصرف کنندگان گرجی ساخته می شود. صنایع سبک ، به میزان ۸/۲۰% ،ماشین سازی و صنایع فلزی به میزان ۸/۱۳% و صنایع غذایی به میزان ۴۰% مهم ترین صنایعی هستند که در رشد سریع صنایع کشور گرجستان نقش بسزایی داشتند. مصنوعات سرامیک و فلزات ماشین سازی و بلور و شیشه سازی از دیگر صنایع کشور گرجستان محسوب می شوند.

مبادلات خارجی کشور گرجستان، عامل سوم برای تجارت با کشور گرجستان

طی سال های گذشته، مبادلات خارجی کشور گرجستان، وضعیت خوبی نداشت و بخش خصوصی نیز تمایل چندانی به سرمایه گذاری در این بخش نداشت ولی طی سال های اخیر وضعیت اقتصادی و بازرگانی کشور گرجستان بهبود یافته و به همین دلیل بخش خصوصی و بسیاری از سرمایه گذاران خارجی تمایل دارند که در این کشور سرمایه گذاری کنند و کشور گرجستان در صدد برآمده تا با سایر کشورهای منطقه و در سطح بین المللی حجم مبادلات خارجی خود را توسعه و گسترش دهد. بنا بر این سرمایه گذاری در گرجستان میتواند نقطه ای مثبت و پر سود برای تجار و سرمایه گذاران خارجی در این کشور باشد.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.