تجارت خارجی گرجستان در ژانویه ۲۰۱۹.

اسفند ۶, ۱۳۹۷
تجارت خارجی گرجستان در ژانویه 2019

تجارت خارجی چیست ؟

تجارت خارجی به داد و ستد کالا یا خدمت دارای ارزش فراسوی مرزهای بین‌المللی گفته می‌شود که در بسیاری از کشورها نمایانگر میزان تولید ناخالص داخلی است. تاریخچهٔ این گونه داد و ستد از جاده ابریشم و جاده کهربا آغاز شده، هرچند به نظر می‌رسد در زمان خود به اندازهٔ امروز از اهمیت اقتصادی برخوردار نبوده‌است. سازمان تجارت خارجی با هدف تنظیم قوانین تجارت بین‌المللی تأسیس شده‌است. در حال حاضر ایران عضو آن نیست.

پنج روش پرداخت در تجارت بین‌المللی وجود دارد:

  1. اعتبارات اسنادی L/C
  2. برات draft
  3. حساب باز open account
  4. نسیه consignee
  5. پیش‌پرداخت advance payment

هر یک از کشورها با توجه به شرایط داخلی خود، اگر تجارت خارجی را مفید می دیدند، استراتژی توسعه صادرات و اگر آن را به ضرر خود می پنداشتند، استراتژی جایگزینی واردات را استفاده می کردند.
انتخاب هر یک از این استراتژی ها به منابع رشد اقتصادی بستگی دارد. به طور مثال کشوری که هنوز هیچ منابع سرمایه ای، فنی و اقتصادی برای تولید ندارد، باید این موارد را وارد کند تا به حالت ایده آل خود برسد.

تجارت خارجی گرجستان در ماه ژانویه

تجارت خارجی در گرجستان

در ماه ژانویه ۲۰۱۹ تجارت خارجی گرجستان معادل ۸۲۶٫۸ میلیون دلار بوده است، که در مقایسه با مدت مشابه آندر  سال ۲۰۱۸  ۱٫۲ درصد افزایش یافته است. آمارهای اولیه توسط اداره آمار ملی  در تاریخ ۱۹فوریه منتشر شده است.

در بخش صادرات ۲۳۸٫۸ میلیون دلار افرایش معادل ۷٫۲ درصد بالاتر از ژانویه ۲۰۱۸ داشتیم ، در حالی که در بخش واردات ۵۸۸ میلیون دلار کاهش معادل ۱٫۱ درصد داشتیم

با این حال، تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ماه ژانویه به میزان ۱۹۹٫۲ میلیون دلار کاهش یافته است که در مقایسه با سال قبل ۶٫۵ درصد کاهش داشته ایم

علاوه بر این، گردش مالی تجارت خارجی با کشورهای مشترک المنافع به میزان ۲٫۶ درصد کاهش یافته که در  کل به مبلغ ۲۹۴٫۳ میلیون دلار است. با این حال، صادرات گرجستان به کشورهای مستقل مشترک المنافع سالانه ۵۵٫۲ درصد افزایش یافته و به ۱۲۵٫۴ میلیون دلار می رسد. و در مقابل واردات به میزان ۲۳٫۸٪ کاهش یافته و به  مبلغ۱۶۸٫۹ دلار رسید.

در ژانویه ۲۰۱۹، ترکیه  که بزرگترین شریک تجاری گرجستان به حساب میرود توانست حجم تجارت خارجی خود را تا ۱۱۲ میلیون دلارنگه داردو همچنین کشور آذربایجان  با حجم تجارت خارجی (۹۷٫۶ میلیون دلار)، روسیه با حجم تجارت خارجی (۸۱٫۱ میلیون دلار)، چین با حجم تجارت خارجی (۷۷٫۳ میلیون دلار) و رومانی با حجم تجارت خارجی  (۴۵٫۲ میلیون دلار) نیز مهمترین شرکای تجاری برای کشور گرجستان هستند.

بزرگترین صادرات گرجستان که شامل : سنگ معدن و کانی ها و مس بود دارای حجم معادلاتی به مبلغ (۴۲٫۵ میلیون دلار) بوده است و پس از آن مجددا صادرات خودروها دارای حجم معادلاتی به مبلغ(۲۶٫۲ میلیون دلار)، فرولین  حجم معادلاتی به مبلغ(۱۸٫۲ میلیون دلار)، شراب دارای حجم معادلاتی به مبلغ(۱۵٫۸ میلیون دلار)، سیگار  دارای حجم معادلاتی به مبلغ(۱۵٫۸ میلیون دلار)، دارو  دارای حجم معادلاتی به مبلغ(۱۲٫۷ میلیون دلار)، نیتروژن کودها دارای حجم معادلاتی به مبلغ (۸٫۹ میلیون دلار)، آب معدنی  دارای حجم معادلاتی به مبلغ(۷٫۸ میلیون دلار)، شراب های روحانی دارای حجم معادلاتی به مبلغ (۶٫۶ میلیون دلار)، طلا دارای حجم معادلاتی به مبلغ (۶٫۳ میلیون دلار) بوده اند.

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 17 =

تماس با پل جورجیا