تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان

فرهنگي ايران و گرجستان.

تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان.

آبان ۴, ۱۳۹۷
تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان

تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان یکی از بزرگترین مشکلات ایرانیان در گرجستان است. زبان و مذهب، نژاد، مهم ترین تفاوت های فرهنگی ایرام و گرجستان است. مردم گرجستان مانند ایران خونگرم و مهربان هستند و احساسات نیز برای آن ها بسیار مهم است.

در کشور گرجستان، سلسله مراتب حاکم است و به هنگام معرفی افراد، در ابتدا، افراد مسن به بقیه معرفی می شوند. اجداد و بزرگان خانواده در مقام ارشدیت خانواده هستند و بنابراین در تصمیم گیری مسئولیت خطیری بر عهده دارند. گرجی به هنگام ملاقات با یکدیگر دست می دهند. افراد نزدیک بهم یکدیگر را با اسم کوچک خطاب می کنند. گرجی ها در مراسم شادی مثل جشن تولد و سالروز تولد مسیح به یکدیگر کادو می دهند. گران بودن کادو لزومی ندارد. گرجی دوست دارند که مهمان دعوت شده با یک بسته شکلات یا گل، پای به خانه آن ها بگذارد.

تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان و آداب و رسوم گرجی

گرجی بدون عجله غذا می خورند. رضایت و پذیرایی مناسب مهمان برای میزبان گرجی بسیار مهم است. گرجی دوست دارند که مهمان از همه غذاهای موجود در سفره، بچشد بخاطر این که غذاها بخاطر مهمان تهیه شده است. گرجی ها مانند ایرانی ها اهل تعارف هستند، دوست دارند که مهمان فقط یک بار غذا را نکشد بلکه به دفعات زیاد این کار را انجام دهد. باقی ماندن غذا در بشقاب را عادت خوبی نمی دانند.

تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان و زبان گرجی و رقص

فرهنگ مردم گرجستان بیشتر به فرهنگ روسی شبیه است، زبان و رقص های گرجی برگرفته شده از فرهنگ روسی است. البته مدتی پیش در زمینه صنایع اکثر لوازم یدکی صنایع گرجستان از کشور روسیه وارد می شد بنابراین می توانیم بگوییم که همین عامل در تداوم فرهنگ روسی برفرهنگ گرجی تاثیرگذار بوده است و در دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق، کشور گرجستان یکی از اقمار دولت روسیه کنونی به شمار می رفت و همین عامل باعث شده بود که تحت سیطره فرهنگ روسی قرار داشته باشد.

صرف غذا را به عنوان بهانه ای برای دورهمی قلمداد می کنند. مردم گرجی به هنگامی که دچار هیجان می شوند تن صدای خود را بالا می برند. خانم ها از احترام خاصی برخوردارند و می توانند در بسیاری از موقعیت های دلخواه خود کار کنند و در صورتی که تحصیلات عالیه داشته باشند حقوق بیشتری هم دریافت خواهند کرد.

مردم گرجی در مراسم های خود مثل عروسی یا هر مراسم دیگر، لباس های سنتی که به آن چوخا می گویند را به تن می کنند. بیشتر به دو زبان یا حتی سه زبان روسی، آذربایجانی و گرجی صحبت می کنند. به لحاظ مذهب، مسیحی ارتدوکس هستند. البته در بین مردم گرجی می توان مسلمان را نیز یافت.

تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان و غذاهای گرجی

غذاهای گرجی بسیار زیاد و متنوع است. غذاهای نواحی شرقی و غربی نسبت به هم متفاوت هستند و در بخش غربی بیشتر بر گیاه خواری تاکید می شود از گردو، ترخون، گشنیز، ریحان برای طعم دار کردن انواع غذاها استفاده می کنند. خاچاپوری مهم ترین غذای بخش غربی است و در حالی که در بخش شرقی، از گوشت بیشتر استفاده می کنند و معروف ترین غذای این بخش خینکالی است.

Author

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

Comments are closed here.