تفلیس پایتخت گرجستان

تفلیس پایتخت گرجستان.

تفلیس پایتخت گرجستان.

مهر ۲۴, ۱۳۹۷
تفلیس پایتخت گرجستان

تفلیس ، پایتخت گرجستان است. این شهر در دو سوی رود متکواری قرار دارد و جمعیتی در حدود ۵/۱ میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند. پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا، بنام واختانگ یکم، تفلیس را به عنوان پایتخت گرجستان انتخاب کرد و از آنجایی که در این شهر چشمه های آبگرم روان است به معنای گرم بوده و همین چشمه های آب گرم در نامگذاری اسم شهر تاثیر بسیار زیادی داشته اند.

تفلیس ، پایتخت گرجستان، در جنوب شرقی اروپا قرار دارد، این شهر از شرق به غرب قرار داشته و باعث شده تا امپراطوری های گوناگونی بهم متصل شوند و همین شهر باعث شده تا مسیری راحت برای تبادل انرژی در سطح جهان باشد و پروژه های تجاری و بازرگانی نیز توسط شرکت های بزرگی نیز به مرحله بهره برداری می رسد.

در تفلیس، پایتخت گرجستان می توان معماری های دوران قرون وسطی، نئوکلاسیک و دوران استالین خیلی زیاد به چشم می خورد. در شهر تفلیس ، پایتخت گرجستان،انواع و اقسام نژادهای و فرهنگ ها و مذاهب گوناگون ساکن بوده اند و امروزه یکی از مهم ترین شهرهای ارتدوکس شرقی محسوب می شود.

شهر تفلیس ،پایتخت گرجستان، در طول دوره های مختلفی به عنوان پایتخت انتخاب شده بود که عبارتند از:

  1. پادشاهی ایبریا
  2. پادشاهی گرجستان متحد از سال ۱۰۰۸ تا ۱۴۶۶
  3. پادشاهی کارتلی از سال ۱۴۶۶ تا ۱۷۶۲
  4. پادشاهی کارتلی ـ کاختی از سال ۱۷۶۲ تا ۱۸۰۱
  5. ایالت قفقاز امپراطوری روسیه از سال ۱۸۰۱ تا ۱۹۱۷
  6. جمهوری دمکراتیک قفقاز جنوبی ۱۹۱۸
  7. جموری دمکراتیک گرجستان از سال ۱۹۱۸ تا ۱۹۲۱
  8. جمهوری سوسیالیستی گرجستان شورروی از سال ۱۹۲۱ تا ۱۹۹۱
  9. گرجستان از سال ۱۹۹۱ تاکنون

تاریخچه تفلیس پایتخت گرجستان

در یکی از روزها، واختانگ یکم، پادشاه گرجستان باستان، یا همان ایبریا، در کنار اعضای دربار به جنگلی نزدیک شهر متسختا برای خوشگذارانی و شکار رفته بودند. شاهین پادشاهی برای شکار قرقاولی پرواز کرد و بعد از مدتی شاه و درباریان، متوجه شدند که پرنده ها در کنار چشمه های آبگرم هستند که بخار خوش عطری از آن ها به مشام می رسید، پادشاه در همان لحظه دستور داد تا شهری را در آنجا بنا کنند و براساس چشمه های آبگرم، تفلیس نام گرفت.

معماری تفلیس پایتخت گرجستان

معماری های سه دوره قرون وسطایی، کلاسیک و آسیای میانه و مدرن در این شهر باهم تلفیق شده اند. بافت اروپایی این شهر بسیار زیباست و نسبت به بافت آسیایی آن تمیزتر به نظر می رسد. انواع و اقسام کافه های بزرگ و کوچک، پیاده روهای سنگ فرش شده و معماری مدرن، همگی موجب شده اند تا این شهر زیبایی خاصی داشته باشد.

کانتاسی، جامی که ازشاخ ساخته شده، چاقوهای دست ساز، پایاکی، نوعی کلاه پشمی بزرگ و دیگر منسوجات، مهم ترین سوغاتی این شهر هستند.

گردشگری باعث شده تا هرساله توریست های بسیاری وارد شهر تفلیس بشوند و کشاورزی و صنایع این شهر رونق بسیار زیادی دارند.

این شهر به لحاظ بهداشت عمومی بسیار تمیز است و توریست هایی که از این شهر دیدن کرده اند این مطلب را در بسیاری از جاهای و مکان های شهر تایید کرده اند.

آب و هوای تفلیس پایتخت گرجستان

شهر تفلیس در نیمکره شمالی و در جنوب قفقاز و بین دریای سیاه و رشته های کوه های قفقاز واقع شده است. تابستان های بسیار گرم و زمستان های سردی دارد. در شهر تفلیس باران به شدت می بارد به گونه ای که نمی توانید خشکسالی را برای این شهر متصور شوید. آب و هوای معتدل بدین معنی است که این شهر یک شهر چهار فصل است. اگرچه همیشه توان به تفلیس سفر کرد ولی برخی اوقات سال در مقایسه با بقیه اوقات، بهترین وقت برای سفرکردن به این شهر است.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاه ها بسته شده اند.

تماس با پل جورجیا