ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی گرجستان.

دی ۱۱, ۱۳۹۷
ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی گرجستان

گرجستان کشوری است که متصل کننده اروپای شرقی به آسیایی غربی می باشد. علاوه بر راه های زمینی که گرجستان برای تجارت با ایران، ترکیه و آذربایجان دارد، این کشور دارای ناحیه ای به نام، منطقه آزاد پوتی یا به اختصار FIZ بوده، که بندری در شرق دریایی سیاه می باشد. منطقه آزاد پوتی مهمترین بندر گرجستان است و تجار بسیاری از سراسر آسیا و اروپا، در آنجا اقامت دارند.

در منطقه آزاد پوتی، تجار از قوانین تجارت باز استفاده کرده و از قوانین دست و پا گیر بسیاری، به دورند. علاوه بر مزایایی که پوتی برای تجارت دارد، وجود ثبات سیاسی، عضویت گرجستان در سازمان تجارت جهانی، عضویت گرجستان به اتحادیه اروپا در آینده ای نه چندان دور، از جمله بهره مندی از فواید سرمایه گذاری و ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی می باشد.

بندر پوتی از جمله بنادر نوپایی است که از سال ۲۰۰۵ فعالیت خود را آغاز کرده و تحت امتیاز شرکت اماراتی به نام راکیا می باشد. استقبال تجار از این منطقه به اندازه ای بوده است، که میزان سرمایه گذاری در منطقه آزاد پوتی در سال ۲۰۱۳، ۹۴۲ میلیارد بود، که این رقم در سال ۲۰۱۵ به یک میلیارد و سیصد و پنجاه و یک میلیارد دلار رسید. این رقم از افزایش سرمایه نشان دهنده رشد تجارت آزاد در این منطقه می باشد.

ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی گرجستان

مزایایی ثبت شرکت در منطقه آزاد پوتی گرجستان

از جمله مزایایی که تجارت در این منطقه می تواند برای ایرانیان فراهم کند، کم بودن فاصله مکانی آن با ایران می باشد. همچنین می توان به مزایایی دیگری از قبیل:

  1. عدم پرداخت مالیات برای تجار
  2. کسب مالکیت تام شرکت و یا کارخانه
  3. دریافت اقامت دائم برای مدیر شرکت، شرکای آن و خانوادهایشان
  4. دریافت پاسپورت گرجی ( این مسئله بستگی به فعالیت شرکت دارد. اگر شرکت فعالیت بالایی داشته باشد، می توان بعد از یک سال پاسپورت را دریافت کرد. اما در غیر این صورت، امکان دارد تا ۵ سال نیز به طول بیانجامد)
  5. هزینه اجاره پایین در این منطقه و سهولت بارگیری و صادرات کالا
  6. هزینه انرژی در گرجستان، مخصوصا در منطقه آزاد پوتی بسیار ارزان است.
  7. گرجستان دارای سیستم بانکی قوی، برای نقل و انتقال اینترنتی می باشد.
  8. امکان دریافت وام های بانکی با بهره بسیار پایین برای تجار
  9. داشتن سیستم ترجیحات تعرفه گمرکی برای تجارت با کشور هایی مانند ژاپن، سوئیس، کانادا، نروژ و آمریکا، این قرارداد تجاری باعث می شود، که تجارت گرجستان با این کشور ها، تعرفه گمرکی بسیار پایینی داشته باشد.

فعالیت های منطقه آزاد پوتی

بندر پوتی شاهراه ارتباطی گرجستان با روسیه، ترکیه، ارمنستان، آذربایجان و بلغارستان است. به همین دلیل می تواند این منطقه را یکی از پر تردد ترین مناطق تجاری جهان به حساب آورد. اکثر فعالیت های این ناحیه در زمینه تجارت و خدمات بوده و تجار بیشتر به تبادلات صنایع سنگین و فروش محصولات تولیدی های خود مشغول می باشند.

منطقه آزاد پوتی علاوه بر راه های دریایی و  زمینی که با کشور های مجاور دارد، به علت نزدیکی به فرودگاه بین المللی باتومی، دارای موقعیتی استراتژیک برای تجارت می باشد. تمامی این مزایایی سبب شده است که گرجستان، به عنوان مکانی امن و قابل دسترس برای تجار محسوب شود. داشتن رتبه ۸ در جهان برای سهولت در کسب و کار، باعث سرازیر شدن نیروی کار و سرمایه گذاران به این منطقه شده است.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

تماس با پل جورجیا