جشن روز قانون اساسی در گرجستان.

شهریور ۶, ۱۳۹۸
روز قانون اساسی گرجستان

رئیس جمهور گرجستان سالومه زورابیویشوی شب گذشته به منظور تجلیل از بیست و چهارمین سالگرد امضای قانون اساسی ایالتی ، در کاخ ریاست جمهوری آتونلی میزبان پذیرایی بود. اگرچه گرجستان اولین قانون اساسی خود را سه سال پس از استقلال این کشور در سال 1918 از روسیه پذیرفت ، اما چهار روز بعد این کشور دوباره توسط اشغال نیروهای شوروی سقوط کرد.

مصوب قانون اساسی فعلی گرجستان در سال 1995 پس از سند 1921 مدل سازی شد. در سخنرانی مقدماتی ، رئیس جمهور زورابیویشویلی گفت که “احساس غرور می کند” که به عنوان رئیس جمهور جورجیا “مسئولیت عالی” او برای حمایت از قانون اساسی است.

زورابیویشویلی در جشن قانون اساسی گرجستان

همه ما می توانیم به قانون اساسی که هدف آنها ایجاد دولتی است که حقوق ، آزادی و مسئولیت حقوق بشر به همان اندازه برای هر یک از شهروندان مهم هستند افتخار کنیم. نخست وزیر ماموکا باختادزه گفت: امضای قانون اساسی 24 سال پیش “هنوز هم یک قدم تعیین کننده برای پیشرفت دموکراتیک بود.

باختزاده گفت: “البته این یک صفحه جدید در تاریخ چند قرن گذشته ما بود” ،وی  افزود که قانون اساسی “آزادی دولت گرجستان و همه شهروندان آن ، را تضمین می کند.” ما امروز می توانیم با مسئولیت کامل اعلام کنیم که گرجستان دارای قانون اساسی مبتنی بر ارزشهای دموکراتیک ، با سبک مدرن اروپایی ، نوع غربی و مهمترین آن متناسب با منافع ملی ما است. ” رئیس مجلس پارلمان ، آرچیل تالکوازاد گفت: قانون اساسی فعلی این کشور مبنای کشور قدرتمند پارلمان با دولت کارآمد ، قوه قضائیه مستقل و رئیس جمهور بی طرف است.

منبع : آجندا

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =

تماس با پل جورجیا