جشن روز ملی استقلال در گرجستان.

خرداد ۱۰, ۱۳۹۸
بگزاری جشن استقلال گرجستان

در پی انقلاب ۱۹۱۷ روسیه، گرجستان در ۲۶ ماه می ۱۹۱۸ تحت عنوان جمهوری دموکراتیک گرجستان اعلام استقلال کرد. دولت جمهوری دموکراتیک گرجستان توسط بسیاری از کشورهای جهان مورد شناسایی قرار گرفت.
در ۷ مه ۱۹۲۰ گرجستان پیمان صلحی را با روسیه به امضاء رساند. این پیمان در ۲۵ فوریه ۱۹۲۱ با حملهٔ ارتش سرخ به گرجستان نقض شد و گرجستان در سال ۱۹۲۲ به اتحاد جماهیر شوروی پیوست و به عنوان “جمهوری سوسیالیستی گرجستان شوروی” تا سال ۱۹۹۰ به حیات سیاسی خود ادامه داد. در ۲۶ می سال ۱۹۱۸ میلادی شورای ملی گرجستان استقلال این کشور و استقرار جمهوری دموکراتیک گرجستان را رسما اعلام کرد.

مردم گرجستان همیشه و حتی به رغم سیاست “ملیت واحد شوروی” به شدت ملی‌گرا بوده‌اند. این احساس شدید ملی‌ گرایی در سال ۱۹۵۶ در اولین تظاهرات اعتراض‌ آمیز علیه سیاست “روسی‌سازی” شوروی به خوبی نمایان بود. در سال ۱۹۷۸ نیز که طبق قانون اساسی جدید شوروی، تلاش‌ هایی در جهت تضعیف موقعیت زبان گرجی به عمل آمد، اعتراضات دامنه‌ داری صورت گرفت.

بیشتر بخوانید : فستیوال ها و جشن های گرجستان

مردم گرجستان در ۲۶ می، روز استقلال گرجستان به نوشیدن شراب و جشن و پایکوبی در خیابان های شهر می پردازند. معمولاً در این روز تجهیزات و تسلیحات نظامی در میدان آزادی تفلیس (Freedom Square) به مناسبت روز استقلال گرجستان نمایش داده خواهد شد.

به گفته وزارت دفاع، موشک جدید ضد تانک جاولین (Javelin) نوآوری مهمی در نمایشگاه خواهد بود. علاوه بر این، ۱۲۳ تازه سرباز در ۲۶ می سوگند می خورند. به غیر از تفلیس، تجهیزات نظامی در سایر شهرها مانند در تلاوی، روستاوی، مارنئولی، متسختا، گوری، آخالتسیخه، کوتایسی، اوزرگتی، پوتی،باتومی، زوگدیدی، سناکی، آمبرولاری و ساچخره نیز نمایش داده خواهد شد.

جشن استقلال گرجستان

روز استقلال که جزو تعطیلات رسمی و از مهم ترین رویدادهای گرجستان می باشد، هر ساله با یک مراسم رژه و پایکوبی همراه است. روز ۲۶ ماه می (May 26) روز استقلال گرجستان و برگزاری جشن و مراسم مربوط به آن می باشد. این مراسم هر سال برگزار می شود و هر سال باشکوه تر و تجملاتی تر از سال قبل بوده است. این مراسم با تشریفات رژه نظامی، نمایش اقتدار و قدرت نظامی گرجستان همراه است. علاوه بر این هر ساله کنسرت هایی نیز به مناسبت این روز در نقاط مختلف گرجستان برگزار می شوند.

در مراسم روز استقلال ارتش در خیابان روستاولی تفلیس رژه می رود و هزاران سرباز به نظم خاصی از شاهراه اصلی کلونیا می گذرند. همچنین بیش از ۱۰۰ قطعه از تجهیزات نظامی به دنبال آن ها به حرکت در می آیند. این مراسم همچنین شامل ده ها هواپیما خواهد بود که بر فراز آسمان شهر تفلیس هنرنمایی می کنند و از خودشان ردی با طرح های پیچیده باقی می گذارند. مردم گرجستان نیز اکثریت وطن پرست هستند و در این مراسم حضور خواهند یافت.

رویداد سنتی دیگری نیز در این روز به نام جشنواره ماه گل های رز برگزار می شود. در این جشنواره پل معروف دنیا مانند رنگین کمانی از گل های رنگارنگ چشم ها را به خود خیره می کند. مراسمی نیز برای کهنه سربازها به مناسبت گرامی داشت یاد افرادی که در راه استقلال گرجستان جان خود را فدا نمودند، برگزار می شود. هم چنین در منطقه تاریخی شهر یعنی ریکا، کنسرت های باشکوهی در روز استقلال برگزار می گردد.

منبع : آجندا

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نوزده =

تماس با پل جورجیا