جشن روز ملی لباس در گرجستان.

خرداد ۸, ۱۳۹۸
روز ملی لباس در گرجستان

به گزارش پل جورجیا ، کشور گرجستان روز لباس ملی را با برگزاری رویدادهای کارناوال جشن خواهد گرفت. این رویدادها در سراسر کشور و در فضاهای باز برگزار می شوند. فعالیت هایی که برای جشن گرفتن این روز در نظر گرفته شده اند، شامل انواع نمایشگاه ها، نمایش ها و کنسرت ها می باشند. این روز یکی دیگر از رویدادهای کشور گرجستان می باشد و نشان دهنده شاد بودن مردم گرجستان است.

یکی از بخش های جذاب در مورد هر فرهنگ، پوشش و لباس سنتی آن منطقه و کشور است که برگرفته از آداب و رسوم و سنن مردمان آن منطقه دارد. چوخا نام لباس سنتی گرجستان است که نقش مهمی در تاریخ و فرهنگ این کشور ایفا کرده است. این لباس از گذشته تا به امروز با تغییر و تحولات زیادی روبرو بوده تا به شکل امروزی در بیاید.

چوخا کتی پشمی است که معمولا توسط مردان پوشیده می شود و در دو طرفش جایی برای قرار دادن فشنگ قرار دارد. چوخا تالاواری یا چوخا لباس سنتی مردم منطقه قفقاز و گرجستان است و به طور کلی شامل پیراهن، کلاه خزدار، کمربند چرمی، حمایل، خنجر و … تشکیل می شود. جالب است بدانید که چوخا از واژه ای فارسی به معنای بالاپوش پارچه ای گرفته شده و در ایران خودمان هم لباس سنتی مردان و عشایر لر بختیاری چوقا نامیده می شود که البته نباید با لباس سنتی گرجستان (چوخا) اشتباه گرفته شود. اطلاعات دقیق در مورد لباس سنتی گرجستان محدود است. اما چیزی که مسلم است این است که دوره های مختلف تاریخی، لایه های اجتماعی و افراد زیادی در شکل گیری این لباس نقش داشته اند. جنس پارچه و الیاف به کار رفته در چوخا، مدل مو و ریش مردان، فرم لباس و اکسسوری و لوازم جانبی که در لباس سنتی گرجستان استفاده می شود همگی برگرفته از شرایط اقتصادی و سبک زندگی فردی است که آن را می پوشد.

بیشتر بخوانید: فرهنگ و آداب و رسوم مردم گرجستان

روز ملی لباس در گرجستان

تاریخ برگزاری این جشن همراه با تعداد رویدادهای آن در بیش از ۳۰ شهر گرجستان تعیین شده است. شهرهای میلان و پریدان نیز این روز را با برگزاری رویدادهای مختلف، در کنار کشور گرجستان جشن می گیرند. افرادی که در این جشن شرکت می کنند و یا به رویدادهای مرتبط با آن می پیوندند، یک فرصت بی نظیر را کسب خواهند کرد. در واقع چه شرکت کنندگان کشور گرجستان و چه حضار خارجی قادر خواهند بود که با میراث فرهنگی و تاریخی این کشور بیشتر آشنا شوند. این گردهمایى در مقیاس بزرگ در میدان اروپایی تفلیس با مشارکت حدود ۶٠٠ نفر برگزار شد.

جشن روز ملی گرجستان با لباس های سنتی در تفلیس

این گردهمایى به همراه کنسرتى از گروه موسیقی چوِنِبورِبى به مردم ارائه شد. روز ملی لباس در گرجستان برای چهارمین سال برگزار شده است. هدف آن گسترش فرهنگ گرجستان است.

منبع : آجندا

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

تماس با پل جورجیا