حمام های شاه عباسی گرجستان.

خرداد ۱۴, ۱۳۹۷

حمام های سولفور شاه عباسی در گرجستان

از دیدنی‌های گرجستان، که در سفر به گرجستان نباید دیدن آن را از دست بدهید حمام‌های تاریخی متعدد آن است. در تفلیس حمام‌های سولفور متعددی وجود دارد. یکی از آن‌ها که در محله ارتاجالای شهر تفلیس واقع شده به حمام شاه‌ عباسی معروف است. کاشی‌کاری‌های آن به سبک صفویه و زمان ساخت آن مربوط به آن دوران است. این حمام هیچ وسیله گرم‌کننده‌ای ندارد و آب گرم آن کاملاً طبیعی است و از چشمه‌های آبگرم تأمین می‌شود. باور بر این است که آب این حمام دارای اثرات درمانی است. در این حمام امکان اجاره‌ی حمام اختصاصی و همچنین ماساژ وجود دارد.

حمام‌های تفلیس همیشه موردعلاقه‌ی افراد مشهوری بوده که در طول تاریخ به این شهر سفرکرده‌اند. الکساندر پوشکین، شاعر سرشناس روسی می‌گوید: «حمام رفتن در تفلیس، از بهترین تجربه‌های عمر من بوده است.»
الکساندر دوما نیز پس از استحمام در این حمام‌ها در سال ۱۸۵۸، در خاطرات خود می‌نویسد: «تمام خستگی‌هایم از بدنم رفت و حس می‌کردم آن‌قدر نیرومند هستم که بتوانم یک کوه را بلند کنم.»

تاریخچه حمام شاه عباسی

حمام‌های سولفور در دل بخش تاریخی تفلیس واقع‌ شده‌اند، با توجه به معماری این حمام‌ها، زمان ساخت آن‌ها به قرن ۱۹ میلادی بازمی‌گردد. با توجه به نوع نما و کاشی‌کاری آبی‌رنگ این حمام، به راحتی می‌توان متوجه شباهت آن با معماری صفوی شد. از همین رو این حمام به حمام شاه‌ عباسی معروف است.

آب گرم سولفوریک

تفلیس، پایتخت گرجستان فقط یک شهر برای بازدید نیست، تفلیس را باید تجربه کنید، تفلیس را باید زندگی کرد. این بدان معنی است که همچون تفلیسیان، غرق در جاذبه های آن شوید، غذاهای خوشمزه و خاص، میوه های خانگی، پیاده روی در کوچه های باریک و خسته، تماشای دیوارهای آجری، تنفس هوای عمیق زندگی در شهر قدیمی، و بالاخره استحمام در حمام آبگرم تفلیس.

بیشتر بخوانید : جاذبه های توریستی گرجستان

حمام های گوگردی در تفلیس بسیار معروف هستند. نام شهر تفلیس “تبیلیسی” از همین آبهای گرم گرفته شده است، در زبان گرجی به گرم تبیلی می گویند.

کلمه “تبیلیسی” در حقیقت به معنای “شهر آبگرم” است. محله ای در تفلیس قدیم وجود دارد بنام “آبانوتوبانی”. آبانوتوبانی در لغت به معنای “محله حمام” است، حمام های تاریخی در زیر تپه نارین قلعه قرار گرفته اند. قدیمی ترین حمام آبگرم تفلیس، “اوربلیانوسگایا” نام دارد که در قرن شانزدهم ساخته شده است.

چنانچه شما نیز قصد مهاجرت به گرجستان را دارید و یا تمایل دارید اقامت گرجستان را اخذ کنید از مشاوره رایگان پل جورجیا در این خصوص بی بهره نمانید. ما میتوانیم بهترین راه های سرمایه گذاری در گرجستان و انواع روش های اخذ اقامت گرجستان را در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به اشباع شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند یافتن یک مجموعه قابل اعتماد امری دشوار شده اما میتوانید با دریافت مشاوره رایگان در خصوص مهاجرت به گرجستان اطلاعات لازم قبل از هر اقدامی را کسب نمایید.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

تماس با پل جورجیا