بررسی شرایط و حقوق زنان در گرجستان

زنان در گرجستان و حقوق آنها.

حمایت دولت گرجستان از زنان.

دی ۱۷, ۱۳۹۷
بررسی شرایط و حقوق زنان در گرجستان

زنان در گرجستان از جایگاه خاصی برخوردار بوده و برای داشتن آزادی و حقوق برابر سال ها مبارزه کرده اند. از این رو هم اکنون، زنان در گرجستان دارای حقوق برابر با مردان بوده و نقشی برابر در سیاست، اجتماع، هنر و… دارند. در گرجستان زنان با نفوذ و مشهور بسیاری، مانند اینگا گریگولیا و نینو بورجانادزه وجود داشته که در زمینه های خبر رسانی و سیاسی فعالیت می کنند.

زنان در گرجستان از آزادی عمل بسیاری برای فعالیت های سیاسی خود برخوردارند. اما بیشتر آنان ترجیح می دهند، در زمینه های اجتماعی فعالیت کنند تا سیاسی. با این حال پس از انقلاب رز در گرجستان، نقش آنان در عرصه سیاست بیشتر شده و می توانند مطابق با توانایی های خود در پست های مدیریتی، حضور در پارلمان و… شرکت داشته باشند. در حال حاضر حدود ۲۲ زن در دفتر ریاست جمهوری، ۹ زن در پارلمان گرجستان و ۴ زن نیز، به عنوان وزیر در این کشور مشغول به خدمت می باشند.

جایگاه زنان در گرجستان

در گرجستان زنان با نفوذ زیادی زندگی می کنند. در واقع دولت گرجستان آزادی عمل زیادی به زنان خود داده تا بتوانند در عرصه های ورزشی، فرهنگ و سیاسی خود را نشان دهند. همچنین زنان در گرجستان دارای حزب سیاسی بوده، که بر اساس قانون اساسی این کشور اداره می شود. این حذب دارای اهدافی مانند:

  1. دفاع از حقوق زنان و حفظ عدالت خواهی
  2. مشارکت در زنان در تصمیمات کشوری
  3. تشکیل رسانه های اجتماعی منطقه ای و محلی برای گسترش روابط زنان در زمینه های اجتماعی و علمی
  4. همکاری با نهاد های حمایت از زنان در داخل و خارج از گرجستان

بیشتر بخوانید : مشارکت درصدی زنان در رونق اقتصاد کشور گرجستان

و… از جمله فعالیت های احزاب زنان در گرجستان است. گرجستان کشور سنتی و مذهبی بوده و به بنیان خانواده بسیار اهمیت می دهد. از این رو زنان کمی حاضر به انجام فعالیت های سیاسی و یا هنری می باشند.

زنان گرجی در گذشته فقط به عنوان زنان خانه داری دیده می شدند، که تنها کارشان پرورش فرزندان بود. اما اکنون و با در نظر گرفتن مشکلات اقتصادی در این کشور، زنان در گرجستان به درآمد زایی می پردازند.

در کنار کار هایی که زنان گرجی برای خانواده های خود انجام می دهند، به فعالیت های ورزشی نیز پرداخته و در رشته های ورزشی مانند بسکتبال، شطرنج، تیراندازی و… دارای جایگاه ویژه در سطح بین المللی هستند.

حقوق زنان در گرجستان

علاوه بر نقشی که زنان گرجی در سرنوشت کشور خود دارند، قانون اساسی دولت گرجستان برای آن ها حقوقی مصوب کرده در زیر به برخی از آنان اشاره می کنیم:

  1. داشتن حق برابر در تمامی موارد برای زن و مرد (البته این بدان معنا نیست که شرایط برابر نیز وجود داشته باشد. در واقع زنان در گرجستان به هیچ وجه به شغل های خطرناکی مانند کار کردن در معدن و… نمی پردازند. همچنین به دلیل زایمان و حمایت از خانواده، زنان زودتر از مردان بازنشسته می شوند).
  2. دولت از زنان بیوه، حمایت کرده و به آن های حقوق و مزایایی مانند بهره مندی از بیمه خدمات درمانی اعطا می کند.
  3. زنان در گرجستان موظف به خدمت سربازی نمی باشند.

چنانچه شما به عنوان یک زن قصد مهاجرت به گرجستان را دارید دانستن این موارد خالی از لطف نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص اقامت در گرجستان میتوانید با مشاوران پل جورجیا در ارتباط باشید.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

تماس با پل جورجیا