جاذبه های گرجستان

کلیسای سامبا.

دیدنی های گرجستان کلیسای سامبا.

خرداد ۱۱, ۱۳۹۷

کلیسای جامع تثلیث گرجستان

(به گرجی: სამების საკათედრო ტაძარი “سامِبیسْ ساکاتِدْرُ تادْزاری”) معروف به سامِبا (به معنای تثلیث) کلیسای اصلی ارتدکس گرجی است که در شهر تفلیس، پایتخت گرجستان قرار دارد.

این کلیسا به مناسبت دوهزارمین سال میلاد مسیح و هزار و پانصدمین سال به رسمیت شناختن ارتدکس گرجی بنا شد. در ابتدا برای ساخت این کلیسا فراخوان داده شد و صد طرح برای ساخت آن دریافت شد. اما هیچ‌کدام از طرح‌ها تأیید نشد، سپس در نهایت طرح آرچیل میندیاشویلی مورد قبول واقع شد.

ساختمان آن بین سال‌های ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی تکمیل شده‌است و با ظرفیت ۱۵٬۰۰۰ تَن و ارتفاع ۹۷ متر، عنوان‌های بزرگترین کلیسای ارتدکس در جهان و سومین کلیسای ارتدکس مرتفع در جهان را به خود اختصاص داده‌است. معماری این کلیسا آمیزه‌ای از سبک‌های سنتی معماری مذهبی گرجی در مراحل مختلفی از تاریخ است و همچنین، عناصری از معماری بیزانس را نیز در خود جای داده‌است.

بیشتر بخوانید : غار پرومتئوس در گرجستان

این کلیسا دارای یک گنبد مخروطی شکل بر روی ۸ ستون است. جنس گنبد از طلا بوده و از پایین گنبد تا نوک صلیبی که بر روی آن قرار دارد ۷٫۵ متر ارتفاع دارد. این کلیسای عظیم خود متشکل از ۹ کلیسای کوچک است و علاوه بر این، ۵ کلیسای کوچکتر دیگر نیز در طبقات زیرین این بنا واقع شده‌است. کل فضای این بنا معادل ۵۰۰۰ متر مربع و حجم آن بالغ بر ۱۳۷ متر مکعب است. ارتفاع بناهای زیرین ۱۳ متر و ارتفاع کلیسا از سطح زمین تا نوک صلیب ۸۴ متر است. جهت ساخت کف از سنگ مرمر و برای دکوراسیون از موزاییک استفاده شده‌است، همچنین نقاشی‌های این کلیسا کار گروهی به رهبری امیران گوگلیدزه است.

مجموعه کلیسای سامبا گرجستان

شامل بخش‌های مختلفی از جمله بنای اصلی، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه‌های آموزشی، استراحتگاه و غیره است.

مجموعه کلیسای سامبا شامل بخش های مختلفی از جمله بنای اصلی، برج ناقوس، اقامتگاه اسقف اعظم، صومعه، آکادمی علوم دینی، فرهنگستان الهیات، کارگاه های آموزشی، استراحتگاه و غیره میباشد.

بسیاری از والدین مراسم غسل تعمید فرزندان را در این کلیسا برگزار میکنند و جوانان بسیاری این کلیسا را برای برگزاری مراسم سنتی ازدواج خود انتخاب کرده و زندگی مشترک را از این کلیسا آغاز می نمایند.

اگر قصد سفر به گرجستان و شهر زیبای تفلیس را دارید، بازدید از کلیسای سامبا را به شما پیشنهاد میکنیم. کلیسای سامبا در بخش قدیمی شهر تفلیس و بر روی ‘تپه الیا’ در منطقه ‘آولاباری’ بنا شده است. سامبا در زبان گرجی به معنای تثلیث (در مسیحیت به مفهوم پدر، پسر، روح القدس) میباشد. ‘کلیسای جامع تثلیث مقدس’ (Holy Trinity Cathedral)، در بین سالهای ۱۹۹۵ تا ۲۰۰۴ میلادی ساخته شده و از لحاظ ارتفاع، سومین کلیسای ارتودکس جهان به شمار می آید و تقریبا از تمام نقاط شهر قابل رویت است که با نور پردازی فوق العاده در شب، همگان را محسور و مبهوت خود میکند.

چنانچه قصد مهاجرت به گرجستان را دارید و یا تمایل دارید اقامت گرجستان را اخذ کنید از مشاوره رایگان پل جورجیا در این خصوص بی بهره نمانید. ما میتوانیم بهترین راه های سرمایه گذاری در گرجستان و انواع روش های اخذ اقامت گرجستان را در اختیار شما قرار دهیم. با توجه به اشباع شرکت هایی که در این زمینه فعال هستند یافتن یک مجموعه قابل اعتماد امری دشوار شده اما میتوانید با دریافت مشاوره رایگان در خصوص مهاجرت به گرجستان اطلاعات لازم قبل از هر اقدامی را کسب نمایید.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاه ها بسته شده اند.

تماس با پل جورجیا