اقتصاد گرجستان
بررسی

اقتصاد گرجستان.

رشد تصاعدی اقتصاد گرجستان.

مهر ۲۵, ۱۳۹۷
اقتصاد گرجستان

رشد تصاعدی اقتصاد گرجستان

رشد تصاعدی اقتصاد گرجستان، باعث شده تا اقتصاد کشور گرجستان روند با ثباتی را طی کند. در ادامه این مقاله به بررسی دلایل و موارد تاثیر گذار در اقتصاد گرجستان می پردازیم.

رشد تصاعدی اقتصاد گرجستان و موقعیت استراتژیک کشور گرجستان

موقعیت خاص جغرافیایی و آب و هوای مناسب و کشاورزی پیشرفته، وجود معادن غنی و صنعت توریسم و صنایع رو به رشد باعث شده تا کشور گرجستان دوران طلایی خود را سپری کند و به نوعی به یکی از ثروتمندترین کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز تبدیل شده است. اقتصاد کشور گرجستان بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به یکسری از مشکلات دچار شد ولی با درایت دولت گرجستان و تشویق به سرمایه گذاری در گرجستان در صنایع مختلف و کشاورزی و دامپروری، اقتصاد کشور گرجستان در حال حاضر، روند تصاعدی را می پیماید. وقوع جنگ های داخلی طی سال های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ موجب شد تا اقتصاد کشور گرجستان دچار بحران شود.

رشد اقتصادی کشور گرجستان در سه ماهه دوم سال جاری میلادی در حدود ۷/۴ درصد رشد را تجربه کرد.در این مدت صنایع با رشد ۷/۱۶ درصد و خدمات تجاری و بازرگانی با رشد ۲/۱۵ درصد در تولید ناخالص ملی گرجستان سهم بسزایی را ایفا کردند.

صنعت ساخت و ساز و هتلداری، رستوران داری و ملک و مستغلات بیشترین رشد را تجربه کرده اند و بدین ترتیب اجاره و خرید و فروش ملک و مستغلات و واسطه گری در امور مالی و اعتباری و ارتباطات بیشترین رشد را تجربه کرده اند.

افزایش تولید ناخالص ملی بر رشد اقتصادی کشور گرجستان تاثیر بسزایی داشت. افزایش ارز دلار و یورو باعث شد تا واحد پول کشور گرجستان به شدت روند نزولی را بپیماید.

آینده اقتصادی گرجستان

بخش خدمات به خصوص صنعت توریسم در رشد اقتصادی کشور گرجستان نقش بسزایی دارد. صنعت توریسم گرجستان باعث شده تا هرساله گردشگران از کشورهای مختلف من جمله ایران به کشور گرجستان برای تفریح و گردش مناطق گردشگری هجوم بیاورند. بعد از حوادث ثروریستی کشور ترکیه، بسیاری از ایرانیان، کشور گرجستان را به عنوان جایگزینی برای تعطیلات خود انتخاب می کنند.

انتظار می رود که اقتصاد کشور گرجستان تا ۲۰۳۰ این چنین تغییراتی را پشت سر گذارد :

  • کاهش جمعیت بومی
  • ارتقا و رشد سرانه ناخالص سالانه تا ۱۵۰۰۰ دلار
  • رشد ۳۰۰ درصدی صنعت توریسم
  • عضویت در اتحادیه اروپا
  • عضویت در ناتو
  • روند افزایشی جمعیت غیربومی
  • رشد و پیشرفت صنایع کشاورزی، صنایع غذایی و دامپروری
  • روند افزایشی ۳۰۰ درصد سرمایه گذاری در کشور گرجستان

در حال حاضر دولت ایران به کشور گرجستان، آب و گاز خود را صادر می کند و چندین کارخانه را در کشور گرجستان افتتاح کرده است. کشورهای اروپایی و ایالات متحده آمریکا نیز در صنایع کشور گرجستان سرمایه گذاری کرده اند و همین سرمایه گذاری کشورهای مختلف باعث شده تا رشد تصاعدی اقتصاد گرجستان چندین برابر شود و انتظار می رود که طی سال های بعد اقتصاد کشور گرجستان نیرومند شده طوری که بتواند به کشورهای منطقه و جهان کالاهای بیشتری با حجم بالایی را صادر کند.

در زمینه صنعت توریسم احداث هتل های ۵ ستاره در کشور گرجستان باعث شده تا گردشگران نسبت به صنعت توریسم این کشور خوش بین بوده و از بخش خدمات این کشور بسیار راضی باشند.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاه ها بسته شده اند.

تماس با پل جورجیا