افزایش رشد تجارت خارجی گرجستان در سال 2019

رشد تجارت خارجی گرجستان در ژانویه 2019.

رشد گردش مالی تجارت خارجی گرجستان در ژانویه ۲۰۱۹.

اسفند ۱, ۱۳۹۷
افزایش رشد تجارت خارجی گرجستان در سال 2019

تجارت خارجی گرجستان از بدو استقلال این کشور در سال ۱۹۹۱ از نظر واردات و صادرات از رشد خوبی برخوردار بوده است. مهمترین اقلام صادراتی این کشور در سالهای اولیه استقلال، ماشین آلات و دستگاههای آهن قراضه تشکیل میداده اما به تدریج با پایان یافتن ماشین آلات بازمانده از شوروی سابق، بیشترین محصولات صادراتی این کشور را نوشیدنی های الکلی بالاخص شراب و محصولات کشاورزی تشکیل داده است. بیشترین مقدار محصولات مصرفی و صنعتی از خارج وارد می شود.

به گزارش این اداره در لیست محصولات صادر شده سنگ مس و کنسانتره آن در رتبه اول قرار دارد که ۱۷درصد از کل صادرات را شامل می‌شود.  رتبه دوم مربوط به صادرات آلیاژ آهن است که ۱۴درصد از سهم صادرات را دارد و در رتبه سوم خودروهای سبک که شش درصد از صادرات را شامل می‌شود.

بیشتر بخوانید : سرمایه گذاری در فرآیند کسب و کار خارجی

مواد نفتی، گاز و خودرو در صدر لیست محصولات وارد شده به گرجستان درسه ماه اول سال ۲۰۱۹ می‌باشند. لازم به ذکر است که براساس گزارش مذکور بزرگترین شرکاء تجاری گرجستان کشورهای ترکیه، روسیه و آذربایجان میباشند. در مدت سه ماه سال جاری گردش مالی تجارت خارجی گرجستان با ترکیه ۳۳۱ میلیون دلار بوده است.

رشد مالی تجارت خارجی گرجستان ۲۰۱۹

گردش مالی تجارت خارجی گرجستان در ماه ژانویه ۲۰۱۹ به نسبت سال قبل و در ماه مشابه ۱٫۲ درصد رشد مثبت داشته که برابر با ۸۲۶٫۶ میلیون دلار می باشد. صادرات گرجستان سالانه رشد ۷٫۲ درصدی داشته و واردات کاهش ۱٫۱ درصدی داشته است. آمار فوق توسط سازمان Geostat منتشر شده است.

نمودار افزایش رشد تجارت خارجی گرجستان 2019

 

بیشتر بخوانید :  امنیت خاطر سرمایه گذاران خارجی در گرجستان

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 5 =

تماس با پل جورجیا