معرفی انواع رقص گرجی

معرفی انواع رقص گرجی.

رقص گرجی.

بهمن ۲, ۱۳۹۷
معرفی انواع رقص گرجی

رقص گرجی (به گرجی: ქართული ცეკვა) رقص فولکوریک مردم گرجی است و جزو رقص‌های سنتی منطقهٔ قفقاز محسوب می‌شود. ویژگی اصلی رقص گرجی این است که هر رقص نوع زندگی هر منطقه را که برخاسته از آن است مجسم می‌کند رقص کوهستانی مانند خوسورولی، قازبگوری یا متیولوری به شدت از رقص‌های به اصطلاح دره‌ای مثل آچارولی و دورولی متمایز می‌شوند. لباس‌ها و پوشش‌ها برای هر رقص متفاوت است و نشانگر لباس‌های سنتی و تاریخی می‌باشد.

گریگول روباکیدزه نویسنده و شاعر گرجی در وصف رقص گرجی گفته‌است که کسی دیگر نمی‌تواند مانند ما برقصد البته منظورش از لحاظ نژادی، توان رقصیدن نخواهد داشت.

از آنجایی که بهتر است قبل از مهاجرت به گرجستان با فرهنگ و آداب و رسوم این کشور آشنا شوید، این مقاله جهت آشنایی با انواع رقص های گرجی برای شما تهیه شده است. همانطور که میدانید در گرجستان نیز همانند سایر کشور های رقص های فراوانی وجود دارد. هر کدام از این رقص های گرجی اهداف مشخصی دارند. مهمترین نوع رقص مردمی رقص گرجی کارتولی و رقص گرجی خرموی است که در فهرست میراث فرهنگی به ثبت رسیده است. در اینجا به برخی از انواع رقص گرجی متداول میپردازیم:

رقص گرجی کارتولی

این رقص بیشتر در عروسی ها انجام میشود و بسیار عاشقانه است.این رقص توسط یک زن و شوهر رقصنده انجام میشود و شامل نرمی و لطافت زن و کرامت و عشق یک مرد است. این نشان می دهد که حتی در عشق، مردان با احترام و رفتار خود، با دست زدن به زن و نگه داشتن فاصله ای خاص او را حفظ می کنند. تمام تمرکز این مرد بر شریک خود است.به شرط اینکه او تنها زن در تمام دنیا باشد.در همه زمان ها او بدن خود را بی حرکت نگه می دارد.

این رقص از جمله رقص های سخت میباشد و تنها چند رقصنده پرکولی وجود دارد. برخی از اینها عبارتند از نینو رامیشوولی، ایلیکو سوخیشویلی، یامزه دولبریدزه و پریدون سولبریدزه

 

 

بیشتر بخوانید :  فرهنگ و آداب و رسوم مردم گرجستان

رقص گرجی خرموی

این رقص  یک نوع رقص جنگی در ناحیه آجارا، که در منطقه جنوب غربی گرجستان واقع شده است، میباشد. رقص در اصل توسط چند مرد انجام میشود. با این حال، در طول زمان پیشرفت کرده است. در نسخه جدید خرموی، سی و چهل رقصنده میتوانند شرکت کنند. محتوای رقص  هم یکسان است. این رقص زندگی ارتش گرجستان در قرن های گذشته را نشان میدهد. چند نفر که در منطقه برای یک اردوگاه میرقصند، ابتدا “مقدمه” را برای رقص انجام می دهند. بعدا آنها ارتش را به میدان جنگ میفرستند. حرکات قوی، ساده اما م دقیق خطوط،باعث ایجاد حس ترس در صحنه می شود. رقص شامل موضوعات جستجو، جنگ و جشن پیروزی و همچنین شجاعت و جلال سربازان گرجستان است. از آنجا که گرجستان در طول تاریخ خود شاهد جنگ های زیادی بوده است، خرموی یادآور گذشته است و به ما یادآوری می کند که برای صلح باید جنگ داشته باشیم.

 

رقص گرجی خرموی

رقص گرجی آچارولی

آچارولی در منطقه آجارا واقع شده است. جایی که رقص نام خود را از آن می گیرد. آچارولی نوعی دیگری رقص است با لباس های رنگارنگ و حالت خنده دار که جنبه های ساده و دقیق  مردان و زنان را در صحنه ایجاد می کند. . بر خلاف کارتولی، رابطه بین مردان و زنان در این رقص غیر رسمی است. آچارولی موجب احساس شادی در رقصنده و مخاطب می شود.

رقص گرجی آچارولی

بیشتر بخوانید :  تفاوت های فرهنگی ایران و گرجستان

رقص گرجی کازبیگوری

کازبیگوری ما را به کوه های شمالی گرجستان می برد، که با فرهنگ و سنت های متنوعی مشخص می شود. فضای نسبتا سرد و خشن کوه ها سرآمد این نوع رقص است این رقص فقط توسط مردان انجام می شود و چالش و استقامت مردم کوه را نشان می دهد.

رقص گرجی کازبیگوری

رقص گرجی تیولوری

تیولوری یک رقص کوهستانی است. تیولوری رقصی بر اساس رقابت است. با این حال، در این رقص، رقابت عمدتا بین دو گروه از مردان جوان است. این بیشتر شبیه جشن مهارت و هنر است. ابتدا گروه ها در انجام حرکات پیچیده رقابت می کنند. سپس، دخترها به میدان می آیند، که به دنبال آن یک رقص فردی از حرکات شگفت انگیز در زانو و پا را ارائه میدهند. و در آخر همه یک پایان زیبا را میرقصند.

رقص گرجی تیولوری

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

تماس با پل جورجیا