زغال سنگ گرجستان رتبه 6 ام در جهان

زغال سنگ گرجستان در رتبه 6 جهان.

زغال سنگ گرجستان رتبه ۶ جهان.

اسفند ۱, ۱۳۹۷
زغال سنگ گرجستان رتبه 6 ام در جهان

معادن زغال سنگ در گرجستان

معادن زغال سنگ متعددی در گرجستان وجود دارد معدن تقوارچلی با ۲۵۰ میلیون تن ذخیره زغال سنگ و تقیبولی با ۲۸۰ میلیون تن ذخیره از مهم‌ترین آن‌ها به‌شمار می‌رود. تولید زغال سنگ در گرجستان در سال ۲۰۰۳ میلادی، ۵۰۰۰ تن بوده‌است. این کشور در سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۳ میلادی، از نظر میزان تولید زغال سنگ سخت، رتبه ۶ جهان را به خود اختصاص داده است.

 استفاده از سنگ در ساخت ساختمان ها و یادبودهای معماری در سه کشور قفقاز جنوبی از دیرباز متداول بوده ، در هر سه این کشورها، منابع متعدد سنگ تزئینی دیده میشود و فرهنگ استفاده از سنگ حتی در معماری آنها نیز به چشم میخورد.

گرجستان دارای معادن متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: زغال سنگ، منگنز، خاک نسوز، فلزات آهنی، باریت، عقیق، مرمر، سنگ آهن،زغال سنگ و …

بزرگترین معدن منگنز جهان نیز در گرجستان قرار دارد. وسعت این معدن که در نزدیکی شهر چیاتورا واقع شده، ۱۴۰ کیلومتر مربع و ذخایر منگنز آن ۲۵۰ میلیون تن برآورد شده‌ است.

اقتصاد گرجستان تا اندازه زیادی به بخش خدمات وابسته‌است و نقش این بخش در ساختار اقتصادی کشور گرجستان به تدریج افزایش یافته‌ است. یکی از مصادیق مهم این بخش صنعت توریسم می‌باشد که نقش مهمی در بخش خدمات به عهده دارد.

صنعت سنگ گرجستان

در گرجستان معادن مرمریت، لایم استون و توف وجود دارد .وجود معادن سنگ تزئینی در نزدیکی دریای سیاه،پتانسیل بالایی را برای صادرات ایجاد میکند.

واردات کشور گرجستان بین سالهای ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ با مقادیر بر اساس دلار

۲۵۱۶ ۲۵۱۵ ۶۸۰۲ ۶۸۰۱ کد محصول
۷۹۲٫۰۰۰ ۲۰۸٫۰۰۰ ۱۳٫۳۲۸٫۰۰۰ ۱۹۷٫۰۰۰ سال ۲۰۱۵
۹۶۵٫۰۰۰ ۴۹۴٫۰۰۰ ۱۴٫۳۷۱٫۰۰۰ ۱۲٫۰۰۰ سال ۲۰۱۴
۸۶۶٫۰۰۰ ۱۴۰٫۰۰۰ ۱۰٫۵۶۹٫۰۰۰ ۱۴۷٫۰۰۰ سال ۲۰۱۳
۲٫۱۶۱٫۰۰۰ ۱۱۵٫۰۰۰ ۱۷٫۴۰۲٫۰۰۰ ۴۳۶٫۰۰۰ سال ۲۰۱۲
۹۸۷٫۰۰۰ ۲۴۷٫۰۰۰ ۱۱٫۰۸۵٫۰۰۰ ۲۵۹٫۰۰۰ سال ۲۰۱۱

در زمینه محصول ۶۸۰۲، بزرگترین تامین کنندگان ترکیه و ایتالیا بوده اند.

کاربرد زغال سنگ چیست ؟

از زغال سنگ به عنوان سوخت در نیروگاه‌های حرارتی مولد برق ، در تولید بخار توسط توربین‌های بخار در کارخانجات صنعتی ، راه‌آهن و در کشتی‌ها و نیز به صورت سوخت خانگی در برخی از کشورها استفاده می‌شود. تقریبا ۸۷% زغال سنگ جهان برای تولید گرما و دیگر انواع انرژی‌های مربوطه سوزانیده می‌شود. بدیهی است که ضمن سوختن زغال سنگ فرآورده‌های جنبی مانند گازهای سوختنی، زغال کک و قطران نیز بدست می‌آید. باید توجه داشت که در برخی از کشورهای جهان ، قسمتی از گازهای سوختی شهری از زغال سنگ تهیه می‌شود.

زغال سنگ نام کانی سیاه رنگی است که از پسماند مواد گیاهی دوران‌های قدیم زمین شناختی (میلیونها سال پیش) تشکیل شده است و به عنوان سوخت و نیز ماده اولیه برخی صنایع شیمیایی برای تولید گاز، کک، روغن، قطران و غیره استفاده می‌شود. آسمونی در این بخش به معرفی کامل زغال سنگ و کاربرد آن می پردازد.

بخش بزرگی از جرم زغال سنگ کربن است. از دیگر ترکیبات زغال سنگ هیدروژن، نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. انواع زغال سنگ در دوران‌های گوناگون زمین‌شناسی و تحت شرایط مختلفی به وجود آمده‌اند. تورب، نخستین مرحله تشکیل زغال سنگ است. پس از آن به ترتیب لینییت، زغال سنگ قیری و آنتراسیت با درجات مختلف درون داشت مواد تشکیل دهنده قرار دارند.

منبع : یوستون

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =