چهلمین سالگرد صنایع دستی اروپا در تفلیس.

خرداد ۱۲, ۱۳۹۸
سالگرد صنایع دستی اروپا در تفلیس

از آنجایی که تفلیس بر روی جاده ابریشم بین اروپا و آسیا واقع شده است و مرکز بازار برای فرش دستباف قفقازی و سایر صنایع دستی است. در گرجستان شاهکارهای فرهنگی اروپایی و آسیایی، آثار فرش دستباف ایرانی، ترکی، هند، چینی، آسیای میانه و قفقازی را دید. سرامیک و فرش و مینا از مهم‌ترین صنایع دستی کشور گرجستان هستند. گرجیان از زیورآلات گرجی، هم بخاطر زیبایی آنها و هم نمادین بودن آنها استفاده می‌کنند این سنت ها به دوران قدیم باز میگردد. فرشهای گرجستان به خاطر کیفیت آنها از روش بافندگی و زیور آلات اصلی گرجستان شناخته شده است.

فرش و گلیم مهم‌ترین صنایع دستی کشور گرجستان

گرانیت در قرن هجدهم و بیست و یکم با دوران شکوفایی قرن دهم و سیزدهم توسعه یافت. در طول قرن های بعد سنت و تکنیک از بین رفته بود، اما در نیمه دوم قرن بیستم، سنت گرایی دوباره در گرجستان دوباره زنده شد. نقوش و تم های تحت پوشش گلدوزی در مقایسه با زمان قرون وسطی، با ترکیبات تزئینی و زیور آلات همراه با نمونه های سنتی قدیمی گسترش یافته است.

اهمیت میراث دستی و روش‌های حفظ و انتقال مهارت‌ها به نسل بعدی برخی از موضوعاتی است که هفته آینده به همراه متخصصانی از شورای صنایع دستی اروپا در تفلیس برگزار خواهد شد. جمع آوری در تالار نمایشگاه کتابخانه مجلس ملی گرجستان، کارشناسان و سازمان های صنایع دستی، مجمع عمومی WCCE را در پایتخت تحت عنوان ۴۰/۴۰ میراث گذشته، حال و آینده برگزار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: فرهنگ و آداب و رسوم مردم گرجستان

قبل از این شورا گفت: که مرکز فرهنگ و هنر گرجستان، مسائل مربوط به رابطه میان میراث و هنرهای تجسمی معاصر را مورد بررسی قرار می دهد،و اینکه  چه میزان مهارت در دهه‌های بعدی و نقش واگذار کردن مهارت‌های مرتبط به متخصصان آینده رشد خواهد کرد. بررسی “راه هایی که ما می توانیم از گذشته هایمان استفاده کنیم تا مجددا اختراع و حفظ شیوه صنایع دستی” شود.

جلسات کار مجمع عمومی شامل مواردی همچون حفظ میراث گذشته، ارتباط بین محل های صنایع دستی و موزه و استفاده از تکنولوژی های دیجیتال و رسانه های اجتماعی و آموزش های لازم در کتابخانه پارلمانی  در به اشتراک گذاری دانش صنایع دستی خواهد بود.

صنایع دستی گرجستان

همچنین از کارگاه‌های هنری محلی، مکان‌های روستایی و مکان‌های میراث در طول اقامتشان در بازدید خواهند کرد. مجمع در مأموریت WCCE برای ارتقاء آگاهی و قدردانی از صنایع دستی به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از جوامع فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی به کار خواهد رفت.

بیشتر بخوایند : جشن روز ملی لباس گرجستان

تاسیس رسمی در سال ۱۹۷۹، تشکیل موسسه اروپایی پس از تشکیل شورای صنایع دستی در سال ۱۹۶۴ به منظور « ارتقای منافع بین المللی صنایع دستی و تشویق تماس میان صنایع دستی کشورهای مختلف » صورت گرفت. کتابخانه پارلمانی در ۷ ژوئن در خیابان گودایشویلی میزبان مجمع عمومی خواهد بود.

منبع : آجندا

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + شش =

تماس با پل جورجیا