سرمایه گذاری در بندر های گرجستان.

سرمایه گذاری در بندرگاه و مناطق آزاد گرجستان.

بهمن ۱۷, ۱۳۹۷

گرجستان در موقعیت بسیار استراتژیک قرار دارد و به عنوان ورودی به قفقاز و آسیای مرکزی عمل می کند. گرجستان مسیری قابل اعتماد برای اتصال قفقاز و اروپا و اتصال آسیای مرکزی و اروپا است.

اقتصاد ترابری گرجستان در حال حمل و نقل است. از ۶۵% تا ۹۵% کالاها در گرجستان ترانزیت میشود. راههای بخش حمل و نقل زندگی تازه ای را در مسیر تجارت باستانی شرق و غرب ایجاد کرده و می توانند حمل و نقل گرجستان را دوباره تقویت کند.

گرجستان در حال توسعه یک بندر دریایی است که ظرفیت آن ۱۰۰ میلیون تن است. همچنین پروژه راه آهن، باکو-تفلیس با ظرفیت ۵ تا ۱۵ میلیون تن در سال تکمیل شده است و بعد از ۲۰۱۷ هم برنامه ریزی شده است. این راه آهن دارای اهمیت زیادی برای منطقه است، زیرا هدف از آن اتصال به خطوط راه آهن گرجستان و آذربایجان است. هدف از این پروژه‌ها افزایش پتانسیل حمل و نقل گرجستان می‌باشد

چرا سرمایه گذاری در منطقه بندرگاه و آزاد گرجستان

۱٫ ایجاد نقطه دسترسی برای کشورهای محصور در خشکی

گرجستان به عنوان پلی برای ورود به کشورهای آسیای مرکزی و آسیای شرقی می باشد، بنابراین نفت، گاز، ذغال سنگ، روی، مس و سایر منابع می تواند به اروپا و گرجستان منتقل شود.

۲٫ مسیر حمل و نقل قابل اعتماد

از میان این سه جاده اصلی اروپا به آسیا، جاده‌ای که از گرجستان می‌گذرد به خاطر شرایط پایدار سیاسی و اقتصادی امن‌تر است. علاوه بر این، کانال سوئز به حداکثر ظرفیت خود رسیده است. به این ترتیب، فرصتی برای باز کردن حمل و نقل زمینی شمال و جنوب وجود دارد.

۳٫ ترخیص کالا شفاف، سریع و کارآمد

بر طبق گزارش شفاهی بین المللی در سال ۲۰۱۴، یکی از بدترین آداب و رسوم در سراسر جهان ترانزیت بدون مالیات است. میانگین زمان برای ترخیص کالا فقط ۱۵ دقیقه است تنها تا ۱۵ روز پرداخت مالیات معوق گمرک برای وارد کنندگان امکان پذیر است.

شبکه ای از ترمینال ترخیص کالا، مطابق با تجهیزات مدرن برای گمرک و بازرسی بار وجود دارد. خدماتی که می توان دریافت کرد شامل، اعلامیه اولیه گمرکی، سرویس خدمت برای ترخیص کالا از گمرکات خودرو و خدمات آنلاین برای کنترل از راه دور (از جمله مالیات) است.

۴٫ رشد سریع منطقه

زیرساخت کل منطقه به سرعت در حال ارتقا است. پروژه های کلیدی مانند بندر عمیق آناکلیا و راه آهن باکو-تفلیس در گرجستان، ساخت بندر الیات در آذربایجان، بندر جدید ۱،۵ میلیارد دلار در ترکمنستان، ۱۰ تانکر جدید در دریای خزر، ساخت اتصال راه آهن بین ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان، و نیز ساخت خط ارتباطی بین چین، قرقیزستان و ازبکستان ،وعده توسعه جدید جاده ابریشم و… میباشد که این موضوع اهمیت کشورهای درگیر را نشان میدهد.

۵٫ جریان از شرق در حال رشد است

بخش غربی چین در روند توسعه سریع است، در حال حاضر در این مناطق در فرودگاه ها، جاده ها و نیروگاه های انرژی سرمایه گذاری شده است. طی ۲ سال آینده سرمایه گذاری در این مناطق به حداقل ۱۱۴ میلیارد دلار میرسد. این یک فرصت برای گرجستان است. زیرا بخشی از راه اسیا و جاده تاریخی ابریشم به حساب می آید. اولین حمل و نقل راه آهن از چین در گرجستان انجام شد. بارگیری حمل و نقل در چین در تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۱۵ انجام شد و بارگیری در گرجستان در تاریخ ۶ فوریه ۲۰۱۵٫ این پروژه با همکاری نزدیک با راه آهن گرجستان، قزاقستان و آذربایجان و استان چین-سین کیانگ انجام شد.

۶٫ پروژه باکو-تفلیس

پروژه خط راه آهن باکو-تفلیس در سال ۲۰۰۷ توسط دولت های گرجستان، آذربایجان و ترکیه آغاز شد. این پروژه یک راهکار جدید حمل و نقل است که راه آهن گرجستان، ترکیه و آذربایجان را متحد می کند. این پروژه در جهت بازسازی، و ساخت قطعه ۱۸۰ کیلومتری راه آهن کرزخشی فعالیت میکند.

روند بازسازی و ساخت و ساز در چارچوب پروژه ای که برای جریان ۵-۱۵ میلیون تن در سال در نظر گرفته شده است، اجرا می شود. بخش اصلی کارهای ساختمانی در حال حاضر در گرجستان تکمیل شده است. در پایان مرحله اول، راه آهن قادر به حمل ۱ میلیون مسافر در سال بود. این پروژه تا پایان سال ۲۰۱۶ کامل شد.

بندرگاه گرجستان کشتیرانی

فرصت های سرمایه گذاری در بندرگاههای گرجستان

۱٫ بندر

گرجستان یک کشور جذاب برای سرمایه گذاری های بین المللی با بازار آزاد و اقتصاد لیبرال است که بین اروپا، آسیا و خاورمیانه قرار دارد. گرجستان کلید اصلی برای احیای جاده ابریشم و پل بین شرق و غرب است.

دولت گرجستان به منظور بهره برداری از پتانسیل طبیعی و تسهیل رشد اقتصادی، پروژه های زیربنایی گسترده ای را تولید کرده است. برای این منظور به ساخت بندر جدید در دریای عمیق درشهر Anaklia، که دروازه ای برای کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز در جهان است دست زد.

در ماه آگوست ۲۰۱۴، دولت گرجستان برای ساخت و توسعه بندر دریای عمیق Anaklia شروع به فعالیت کرد. ۱۲ شرکت از کشورهای مختلف هم پیمان شدند. در تاریخ ۸ فوریه سال ۲۰۱۶، Anaklia توسط کمیسیون دولتی برنده شد. Anaklia یک سرمایه گذاری مشترک توسط شرکت های معتبر گرجستان و ایالات متحده است.

بندر باید در ۹ مرحله احداث شود و به تدریج ظرفیت بارگیری ۱۰۰ میلیون تن بار در سال را به دست آورد. کل هزینه پروژه ۲٫۵ میلیارد دلار است. حدود ۵۸۶ میلیون دلار در فاز اول سرمایه گذاری شد. دولت گرجستان با دادن ۱۰۰۰ هکتار زمین برای بندر و با راه اندازی راه آهن و جاده ها به بندر به طور قابل توجهی به توسعه این پروژه کمک کرد.

ساخت بندر جدید همچنین فرصتی برای توسعه خدمات ارزش افزوده ایجاد می کند و باعث افزایش قابل ملاحظه ای در گردش کالا از طریق گرجستان خواهد شد.

۲٫ کانتینرها و مراکز الکترونیکی

گرجستان فرصت های قابل توجهی را در بخش سرمایه گذاری در تولید فراهم می کند که در حال حاضر تولید ناخالص داخلی کشور ۱۲ درصد افزایش یافته و از سال ۲۰۰۷ بیش از ۱٫۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری کرده است. این فرصتی  مناسب برای بخش های صادراتی که دسترسی به بازار اروپایی دارند است.

بنابراین، با همکاری کارشناسان بین المللی و محلی، دولت گرجستان تحلیلی عمیق از بخش های رقابتی را به منظور یافتن راه هایی برای تحریک جریان سرمایه گذاری، جذب تکنولوژی و دانش جدید و ایجاد تولید با ارزش افزوده در کشور انجام می دهد. گرجستان موقعیت منحصر به فردی برای افزایش سرمایه گذاری در تجارت بین اروپا، منطقه خزر، آسیای مرکزی و چین در آینده دارد. این کشور کوتاه ترین مسیر بین دریای سیاه و دریای خزر را ارائه می دهد.

حجم کل فضای انبار در گرجستان تقریبا ۱٫۸ میلیون متر مربع است که حدود ۱٫۲ میلیون متر مربع اشغال شده و باقیمانده قابل استفاده است. بزرگترین سهم از کل فضای اجاره ای در تفلیس با ۲۳٪ در باتومی ۱۰٪  در پوتی و ۶٪  در روستاوی ۸۹٪ ذخیره سازی خشک و ۱۱٪ ذخیره سازی سرد است. ظرفیت کل ذخیره سازی سرد به ۲۴۳،۷۰۰ تن می رسد.

متوسط ​​اجاره برای ذخیره سازی  انبارخشک در گرجستان در حدود ۱۱ دلار در هر مترمربع بدون مالیات بر ارزش افزوده است. متوسط ​​اجاره برای تاسیسات ذخیره سازی سرد در گرجستان معمولا بین ۱۴ تا ۱۷ دلار در هر تن است و خالص مالیات بر ارزش افزوده، بسته به موقعیت مکانی و کیفیت انبار، متغیرمی باشد.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 7 =

تماس با پل جورجیا