نیروگاه برق در گرجستان - سرمایه گذاری در انرژی
سرمایه گذاری در انرژی

نیروگاه برق در گرجستان.

سرمایه گذاری در بخش انرژی در گرجستان.

بهمن ۶, ۱۳۹۷
نیروگاه برق در گرجستان - سرمایه گذاری در انرژی

در طول ده سال گذشته مصرف برق تا حد زیادی با نرخ رشد تولید ناخالص ملی افزایش یافته است و در سال ۲۰۱۵ به ۱۰٫۴ تراوات ساعت رسید، در ۱۰سال آینده گرجستان دارای کسری بودجه قابل‌ توجهی خواهد بود پس باید دنبال راهکاری مناسب باشد. بین سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۱۰ در نتیجه نوسازی و تولید نیروگاهای جدید این کسری جبران شد.

از سال ۲۰۱۲  تا الان دوازده HHPS جدید نصب شده‌ است اما با توجه به افزایش مصرف، نه تنها در گرجستان، بلکه در کشورهای همسایه هم فرصتی عالی برای توسعه نیروگاه های جدید به وجود آمد. براساس آمارها، تنها ۲۵ درصد از مقدار انرژی گرجستان مورد استقاده قرار گرفته است.  این به این معنی است که انرژی های استفاده نشده زیادی در گرجستان وجود دارد.

در گرجستان نه تنها از منابع آبی، بلکه از منابع باد، خورشیدی، زمین گرمایی و منابع زیست توده نیز استفاده میکنند به همین جهت فرصت سرمایه گذاری در انرژی در گرجستان میتوانید یک فرصت سود ده باشد. در حال حاضر ۱۷ کارخانه برق آبی در حال ساخت‌ است و در سال ۲۰۱۵ هفت نیروگاه برق آبی با  ظرفیت ۳۰۰ مگاوات شروع به فعالیت کرده اند.

در پایان سال ۲۰۱۵ یک نیروگاه حرارتی ۲۳۰ مگاواتی، با نام نیروگاه حرارتی ۲۳۰ راه‌اندازی شد و ساخت اولین نیروگاه بادی در گرجستان آغاز شد . در سال ۲۰۱۶ ساخت ۱۴ کارخانه جدید آغاز شد، و این به دلیل سرمایه گذاری در گرجستان رخ داده است. که این موضوع باعث شد انرژی گرجستان به سرعت به توسعه برسد.

چرا سرمایه گذاری در انرژی در گرجستان

افزایش تقاضای داخلی

از سال ۲۰۰۴ تولید افزایش یافته است، و گرجستان در سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۱ وارد کننده برق شد. پس از اتمام ساخت نیروگاه های هسته ای ، صادرات برق در طول تابستان به شدت افزایش یافت، اما در طول زمستان همچنان از برق با نرخ بالا استفاده شد.

اگر نیروگاهای جدیدی ساخته نشود، ذخیره  تولید برق در گرجستان برای مصرف داخلی در طول زمستان و در دراز مدت کافی نخواهد بود , چرا که مصرف سرانه  برق تا سال ۲۰۲۵ ،بیشتر از ۵ درصد خواهد بود.

بازار آزاد و قانونمند شده است

از سال ۲۰۰۸، گرجستان بازار انرژی را آزادو قانونمند کرده است.پروژهای قابل بررسی زیادی وجود دارد .نیروگاه‌های برق آبی جدید تعرفه ندارد و سرمایه‌گذار آزاد است که بازار را خودش انتخاب کرده و قیمت را مذاکره  کند . برای اتصال به شبکه برق نیاز به پرداخت هزینه ایی نمی باشید و فعالیت های تولید و صادرات  برق معاف از مالیات بر ارزش افزوده هستند.

فرصت صادرات مناسب

با وجود کوه‌های بلند و رودخانه‌های جاری،گرجستان مزیت بیشتری نسبت به همسایگان از نظر هزینه تولید برق دارد. بزرگترین بازار صادراتی برق  برای کشور ترکیه است که اولین بازار در اروپا  به حساب می آید و بعد از چین به دلیل افزایش درخواست صادرات در برق،در رتبه دوم قرار دارد.

ترکیه در ماه‌های تابستان دچار کمبود برق میشود در حالی که گرجستان برق زیادی دارد. طی ۱۰ سال گذشته مصرف برق ترکیه در سال ۲۰۱۴ ۲۵۷٫۲۲ درصد  بوده‌است که کسری به حساب می آید. شرکت  برق ترکیه پیش‌بینی می‌کند که مصرف برق ترکیه سالانه ۵ درصدافزایش خواهد یافت . تقریبا ۸۰ درصد از برق توسط ،نیروگاه‌های گازی و زغال‌سنگ تولید میشود.

زیر ساخت توسعه یافته

گرجستان  شبکه انتقال برق را به خوبی گسترش داده‌است . کل منطقه گرجستان با خطوط ولتاژ متوسط , حدود ۱۰۰ ایستگاه اداره میشود. در سال ۲۰۱۳ یک خط جدید که با استفاده ازاچ‌وی‌دی‌سی  گرجستان را به ترکیه متصل می‌کرد , اعلام کرد که این شبکه ظرفیت انتقال قابل‌ توجهی با همه کشورهای همسایه دارد. تا پایان سال ۲۰۱۵، ظرفیت شبکه  بین مرزی به ۵،۰۰۰ مگاوات میرسد. در سال ۲۰۱۵، برنامه گشترش شبکه توسط دولت تصویب شد، که به طور مستمربهبود شبکه جدید را تضمین می کند.

نیروگاه برق در گرجستان

لیست پروژه های نیروگاهی تجدید پذیر

نیروگاه برق آبی در گرجستان

نیروگاه برق آبی در گرجستان

گرجستان بیش از ۲۰٫۰۰۰ رودخانه دارد که ۳۰۰ تای آن موقعیت و توانایی خوبی برای تولید نیروی آبی دارند. گرجستان یکی از بهترین کشورها از نظرسرانه منابع آبی است و این موضوع بسیار منطقیست که امروز ۷۸ درصد کل نیروی الکتریسیته از طریق نیروگاههای آبی تولید میشود. با این وجود یک انرژی استفاده نشده ای وجود دارد.به طوری که تنها ۲۵ درصد ظرفیت اقتصادی آن بهره برداری شده است.

گرجستان به تنهایی میتواند سالانه بیش از ۲۵ ترا وات ساعت الکتریسیته از منابع آبی تولید کند. بالای ۶۰ پروژه فشرده وجود دارد که توسط وزارت انرژی گرجستان شناسایی شده . این لیست عمومی بوده و در وبسایت وزارت انرژی گرجستان قابل رویت است.

تمام نیروگاههای  جدید آبی به طور کامل قانونمند شده است و مجوز برای صادرات الزامی نمیباشد و اولویت دسترسی به خط انتقال جدید به ترکیه را دارد. سرمایه گذار در انتخاب بازار و بحث در مورد قیمت ازاد است.

پروسه های تحت فشار با ظرفیت ۱۳ مگا وات یا کمتر نیاز به مجوز تولید ندارد و پروسه های با ظرفیت ۲ مگا وات یا کمتر به مجوز محیط زیست هم نیازی ندارد. آنها میتوانند تولیدات برقی خود را مستقیما به  مصرف کننده بفروشند بدون در نظر گرفتن نفر سوم(دولت).

پروژه های شناسایی شده فقط قطره کوچکی از اقیانوس انرژی آبی گرجستان است. از هر سرمایه گذار برای کشف موقعیتهای جدید و گسترش نیروگاهها استقبال میشود.

نیروگاه برق در گرجستان - سرمایه گذاری در انرژی

نیروگاه برق حرارتی در گرجستان

منبع تامین برق تضمین‌شده TTPS است. معمولا این منبع  برای تامین سیستم در زمان مورد نیازآماده هست.  در زمستان سال گذشته این منبع ۲۱ / ۹ درصد از کل تولید را به خود اختصاص داد این به این معنی است که این منبع برای تداوم الکتریکی گرجستان حیاتی هست. به همین دلیل زمانی که این منبع در حالت آماده به کار است باید به تعمیر و نگه داری آن توجه کرد. هزینه تعمیر و نگه داری توسط تنظیم کننده مشخص میشود.

در پایان سال ۲۰۱۵ یک منبع ۲۳۰ مگاواتی جدید در گرجستان به تصویب رسید که توسط شرکت چیلن انرژی ترکیه ساخته شد. در حال حاضر، صندوق توسعه انرژی گرجستان در حال کار بر روی یکی دیگر از پروژه های ۲۵۰ مگاواتی است. کارخانه برق ۲۵۰ مگاوات خواهد بود و در سال ۲۰۱۹ شروع به فعالیت خواهد کرد که این امر باعث ذخیره ایی ۲۵۰ مگاواتی بیشتر خواهد شد.

نیروگاه برق بادی

نیروگاه برق بادی در گرجستان

گرجستان فرصت های بسیار جذابی را برای سرمایه گذاری در انرژی بخش نیروگاه های بادی ارائه داد. که انرژی آن ۴ تراوات ساعت می باشد. انرژی باد علاوه بر تولید برق آبی در زمستان در زمانی که تولید برق پایین است به آن کمک میکند،. آمارها نشان داده اند که  در سال ۲۰۲۵ سهم انرژی باد در مجموع تولید سالیانه ۱۰ درصد خواهد رسید.

اکنون, پروژه آزمایشی ۲۰ مگاواتی , در حال ساخت‌ است . این پروژه که توسط صندوق توسعه انرژی گرجستان شکل گرفته، یکی از موثرترین نیروگاه‌های بادی در جهان است و اولین پروژه دولتی در منطقه است که بدون ضمانت از سوی دولت نیاز مالی خود را دریافت کرده‌ است. ظرفیت پروژه در آینده میتواند به ۱۵۰ مگاوات افزایش یابد. پروژهای دیگری هم در حال بررسی و توسعه هستند.

نیروگاه برق خورشیدی

انرژی خورشیدی/ حرارت مرکزی زمین/زیست توده

۱- انرژی خورشیدی

به خاطر موقعیت جغرافیایی گرجستان این کشور از تابش، خورشید بالایی برخوردار است. در اغلب مناطق کشور ۲۵۰ تا ۲۸۰ روز آفتابی در سال وجود دارد که به ۱۹۰۰   تا ۲۲۰۰ساعت در سال می‌رسد. تابش سالانه خورشید بسته به مناطق از ۱۲۵۰ تا ۱۸۰۰ کیلو وات ساعت متغیر است، در حالی که متوسط اشعه خورشید برابر با ۴٫۲ کیلو وات ساعت است. کل انرژی خورشیدی در گرجستان ۱۰۸ مگاوات تخمین زده می شود که معادل ۳۴۰۰۰ تن سوخت استاندارد است. به همین جهت سرمایه گذاری در انرژی در گرجستان سود ده خواهد بود.

۲- حرارت مرکز زمین

با توجه به مطالعات مدرن زمین شناسی، ذخایر آب گرم گرجستان به ۲۵۰ میلیون متر مکعب در سال میرسد. در حال حاضر بیش از ۲۵۰ کانال آب طبیعی و مصنوعی وجود دارد که میانگین دمای آنها بین ۳۰ تا ۱۱۰ درجه سانتیگراد است، در حالی که  در کل ۱۶۰،۰۰۰ مترمکعب در روز و شب باید باشد. این کانال های آب به ۴۴ رسوب تقسیم می شوند. در محدوده ۳۵۰۰ کیلومتر زمین، چاه هایی با دمای آب ۸۵ درجه سانتیگراد و بیشتر وجود دارد. تا ۸۰٪ از ذخایر آب گرم در غرب گرجستان است. در منطقه Zugdidi-Tsaishi، حفره هایی مشاهده شده که در نظر گرفته می شود قابل بهره برداری است.

۳- زیست توده

با توجه به موقعیت جغرافیایی عالی و شرایط آب و هوایی مناسب برای جنگل و کشاورزی، گرجستان دارای انرژی عمده برای نیروگاه های زیست توده، به خصوص برای تولید گرما و آب گرم است. زیست توده می تواند مهمترین منبع تولید برق در مناطق روستایی باشد، زیرا جنگل ها ۴۰ درصد کل زمین را پوشش می دهند.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − شش =

تماس با پل جورجیا