انواع تولید در گرجستان و فرصت های آن.

سرمایه گذاری در تولید در گرجستان.

بهمن ۱۰, ۱۳۹۷

طبیعت گرجستان به عنوان دروازه میان اروپا و آسیا مزایای بسیاری برای سرمایه گذاران در بخش تولید فراهم می‌کند. گرجستان، محیط عاری از فساد نیروی کار رقابتی و مالیات‌های پایین را ارائه میدهد.

تولیدات مربوط به ۱۱ درصد تولید ناخالص داخلی و حدود ۵ درصد از اشتغال است. بزرگترین پایگاه صنعتی برای گرجستان صنایع مواد معدنی و مواد غذایی هستند، در حالی که سریعترین رشد در بخش صنایع مواد معدنی غیرمستقیم، مواد شیمیایی و مواد غذایی است.

با ایجاد مناطق صنعتی آزاد در گرجستان، انگیزه‌ها و فرصت‌های جدیدی برای تولید و صادرات کالا با حداقل بار مالیاتی وجود دارد. کسب و کارها از تمام هزینه های مالیاتی به جز مالیات بر درآمد شخص معاف هستند.

چرا سرمایه گذاری در تولید در گرجستان

رشد بازار منطقه ای

شرکت‌هایی که در گرجستان فعالیت می‌کنند می‌توانند از بازارهای رو به رشد منطقه‌ای و فرصت‌های جایگزین واردات ،  به ویژه در صنایع : فرآوری مواد غذایی، مواد شیمیایی، پلاستیک، مصالح ساختمانی، بسته‌بندی، کالاهای خانگی، محصولات سرامیکی و شیشه و… استفاده کنند.

توافقنامه تجارت آزاد با ۹۰۰ میلیون بازار

گرجستان توافقنامه تجارت آزاد را با ترکیه و کشورهای پس از شوروی دارد . این کشور در ۲۷ ژوئن۲۰۱۴ قرارداد  جامع تجارت آزاد را  با اتحادیه اروپا امضا کرده‌است. علاوه بر این، گرجستان موافقتنامه GSP را با ایالات متحده، کانادا، ژاپن، نروژ و سوئیس به تصویب رساند.

هزینه‌های مصرفی پایین

در حال حاضر ۸۰ درصد برق گرجستان از طریق نیروگاه های آبی تولید می شود، که این فرصتی برای قیمت رقابتی انرژی ایجاد میکند،هزینه استاندارد برای ۱ کیلووات ساعت ۶ دلار است. با این حال، کارخانه هایی که بیش از ۱ میلیون کیلو وات ساعت در سال مصرف می کنند، می تواند به طور مستقیم مصرف کنندگان انرژی و خریدار برق مستقیم از تولید کنندگان انرژی باشند.

هزینه های رقابتی کار

میانگین حقوق ماهیانه در صنعت تولید ۳۵۵ دلاراست و با توجه به سطح بالای بیکاری در گرجستان، انتظار می رود که رشد حقوق و دستمزد کم باشد. علاوه بر این ،شرکت ها می توانند از مراکز آموزش رایگان که دوره های حرفه ای را در موضوعات عملی ارائه می دهند، و هزینه های این دوره توسط دولت گرجستان تامین می شود بهره مند شوند.

فرصت های سرمایه گذاری در تولید

سرمایه گذاری در پوشاک و منسوجات

سرمایه گذاری در پوشاک و منسوجاتگرجستان در حال حاضر برای برندهای معروف جهانی همچون تامی هیل فیگر، زارا، مانکلر، مارک اند سپنسر، کوتون، پوما و … پوشاک تهیه میکند.

گرجستان قدمت زیادی در ساخت پوشاک و منسوجات دارد که به دوران شوروی باز میگردد. گرجستان البسه و پوشاک ابریشم و پشمی ترکیبی با کیفیتی تولید میکند. بعد از فروپاشی شوروی صنعت پارچه و پوشاک گرجستان وارد دوره اقتصادی بدی شد.

این بخش (صنعت پوشاک) دوباره در سال ۲۰۰۰ بعد از اینکه سرمایه گذاران ترک و کارآفرینان گرجی شروع به بازسازی کارخانه های قدیمی کردند ظهور کرد و اقدام به ساخت، برش و مرتب کردن برای بازارهای داخلی و صادرات کرد.

در حال حاضر بیش از ۲۰۰ شرکت تولیدی پوشاک (شرکتهای گرجی با مشارکت سرمایه گذاران خارجی) در گرجستان وجود دارد که حدود ۹۳ درصد آنها شرکتهای کوچک هستند. تقریبا ۹۵ درصد پوشاک تولیدی شرکنهای سرمایه گذاری به ترکیه واتحادیه اروبا صادر میشود.

در حال حاضر بخش پوشاک گرجستان با نرخ سود بالا  و فرصتهای سرمایه گزاری شناخته میشود. از جمله نیروی کار فوق العاده ارزان (حدود ۲۶۵ دلار در هر ماه)، توافقنامه تجارت آزاد و مجاورت بازارارهای بزرگ از جمله اتحادیه اروپا، ترکیه، روسیه، اوکراین، بلاروس، قزاقستان و …

 

سرمایه گذاری در مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانیطی دهه گذشته در فعالیتهای ساختماانی و افزایش کارخانه های مصالح ساختمانی، شامل فروش مصالح ساختمانی افزایش چشمگیری بوجود آمده. بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ تولید ناخالص داخلی سالانه ۵٫۶ درصد رشد کرده و انتتظار میرود این مسیر رشد بصورت گسترده ادامه پیدا کند.

علاوه بر این تمام کشورهای منطقه قفقاز جنوبی با سرعت زیاد و تقاضای بالا برای مصالح ساختماانی سال  به سال رشد میکنند.

در گرجستان یکی از کسب و کارها با سریعترین رشد در بخش معاملات ملکی و در بخش زیرساختها (منابع جدید، مجتمع های مسکونی،بزرگراهها و سایر زیرساختهای مواصلاتی) میباشد. همچنین پروژه های عظیم برق آبی در حال احداث هستند.

منابع معدنی مصالح ساختمانی در گرجستان برای تقاضای داخلی و مصرف بازار صادراتی بسیار متنوع و قابل توجه هستند. گرجستان مصالح ساختمانی و سنگ نما با اندازه های مختلف را دارد.

پیمان تجاری (پیمان صادراتی) در کشورهای منطقه قفقاز جنوبی و موجودی مواد خام در گرجستان یک موقعیت برای تولید کاشی و سرامیک ، آجر نسوز،مرمر و پشم شیشه ایجاد میکند.

تولید پلاستیک

سرمایه گذاری در تولید پلاستیکهزینه حمل محصولات پلاستیکی بخصوص مواد اولیه بسته بندی نسبت به قیمت محصول کامل بسیار مقرون به صرفه است. به همین دلیل این مواد به صورت گسترده بین کشورها داد و ستد نمیشود. در هر حال در سال ۲۰۱۵ رقم واردات محصولات پلاستیکی در گرجستان بالغ بر ۲۴۳  میلیون دلار امریکا بوده است.

مصرف داخلی محصولات بلاستیکی تقریبا ۳۹۶ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ بوده فقط ۳۲ درصد آن با تولید داخلی بوشش داده شد. با توجه به رشد بازار هدف و میزان بالای واردات (نه فقط در گرجستان بلکه در تمام کشورهای منطقه جنوب قفقاز)  یک فرصت قابل توجه برای  سرمایه گزاری برای تولید محلی وجود دارد. مواد خام به راحتی از ایران ،آذربایجان و سایر کشورهای نزدیک تامین میشود.

فرصتهای سرمایه گذاری در زمینه ساخت و تولید مواد بلاستیکی جهت صنایع بسته بندی وجود دارد که جایگزین میزان ۳۰ درصد واردات آن میشود. ظرفیت مطلوب تولید کالاهای بسته بندی بلاستیکی مثل درب بطری ۶۵۰۰ تن میباشد.

افزایش واردات و موجودی مواد اولیه خام یک فرصت تولید برای لوله های بلی اتیلن با تراکم بالا با ظرفیت تولید ۴۲۰۰ تن در سال ایجاد میکند.رقم مطلوب برای سرمایه گذاری اولیه در این صنعت ۶ میلیون دلار میباشد.

تولید دارو در گرجستان

تولید دارو در گرجستانگرجستان دارای انواع مختلف داروها  است و صادارات آنها را در کشورهای منطقه ای از جمله ازبکستان، آذربایجان، ارمنستان و غیره بر عهده دارد.

در سال ۲۰۱۴ مصرف داخلی داروها حدود ۳۳۸ میلیون دلار بود که از آن فقط ۲۳ درصد تولید داخلی بود. انتظار می رود که هزینه های داروها با افزایش درآمد و رشد تولید ناخالص داخلی همگام شود.

بازارهای نوپا و جدید نقطه قوت رشد در بازار جهانی دارو در طول دهه آینده خستند به همین علت گرجستان و منطقه اطراف آن فرصت های مهمی برای رشد دارند

در بخش مرکز منطقه ای، فرصت های سرمایه گذاری در تولید دارو  برای تحقیق و توسعه و آزمایش بالینی وجود دارد. علاوه بر این، دانش تاریخی و انواع گیاهان منحصر به فردی که در کوه های قفقاز رشد می کنند، در بخش خصوصی برای سرمایه گذاری سود آور تر خواهد بود

سرمایه گذاری در تولید رنگ، لاک و الکل و پوشش های دیگر

تولید رنگ در گرجستانیکی از سریعترین صنایع در حال رشد در سطح جهانی به علت تقاضای زیاد در صنعت ساخت و ساز رنگ ها، لاک و الکل و سایر پوشش ها است.

تا سال ۲۰۱۸ ، رشد متوسط سالانه پیش بینی شده برای صنایع رنگ و لاک ۵٪ است. برای ترکیه و سایر کشورهای اروپای شرقی نرخ رشد سریعتری  پیش بینی شده است.

در سال ۲۰۱۴، کشورهای قفقاز جنوبی ۱۰۷ میلیون رنگ، لاک و الکل و سایر پوشش ها را وارد کردند.

سرمایه‌گذاری در این بخش به دلیل مصرف و واردات منطقه‌ای جذاب است. در گرجستان سطح تولید در منطقه بالا نیست که این امر باعث میشود تولید کننده های جدیدی وارد بازار شود.

تحقیقات انجام‌ شده و پیشنهادها سرمایه‌گذاری برای رنگ و لاک الکل  و مواد دیگر در دسترس است.

تولید کود نیتروژن در گرجستان

تولید کود نیتروژن در گرجستاندر سال ۲۰۱۴ حجم کلی واردات کود شیمیایی در کشورهای اتحادیه اروپا، ترکیه، اوکراین، روسیه، قفقاز جنوبی و آسیای مرکزی به ۹۵۶۴ میلیون دلار رسید.

در سال ۲۰۱۴  از جمله بازارهای هدف به جز کشورهای اتحادیه اروپا، ترکیه بود که دارای شکاف قابل‌ توجهی در واردات و صادرات بوده است.

میزان مصرف در کشورهای همسایه و منطقه وسیع تر است. خط لوله گاز قفقاز جنوبی و خط لوله گاز اصلی شمالی  از کشورهای همسایه آذربایجان و روسیه ورودی مهم برای کود نیتروژن، به شمار میروند.

علاوه بر این، پیشنهاد سرمایه گذاری توسط KPMG نشان می دهد که سرمایه گذاری در تولید کودهای نیتروژن در گرجستان با نرخ ۱۵٫۰۵٪ امکان پذیر است.

 

تولید مواد شوینده و تمیز کنندهتولید مواد شوینده و تمیز کننده

در سال ۲۰۱۴ واردات مواد شوینده و تمیز کننده در سراسر جهان به ۳۰٫۵ میلیارد دلار رسید. اتحادیه اروپا دارای ۴۶ درصد از ارزش واردات جهانی است. کشورهای قفقاز جنوبی واردات ۱۵۸ میلیون دلار مواد شوینده  و تمیز کننده را تأمین کردند، در حالی که آذربایجان بزرگترین وارد کننده بوده و ارزش واردات آن ۸۷ میلیون دلار است.

سطح بالای واردات در گرجستان، فرصت‌های جایگزینی واردات برای تولید داخلی را ایجاد می‌کند. بزرگ‌ترین فرصت ناشی از تولید محصولات نساجی است.

مواد اولیه اصلی برای آماده کردن مواد شوینده، روغن های شیمیایی، نفت خام و حلال ها هستند که می توان به راحتی از کشورهای همسایه وارد کرد.

تولید عطر و لوازم آرایشی

تولید عطر و لوازم آرایشیواردات جهانی عطر و لوازم آرایشی در سال ۲۰۱۴ به میزان ۳٫۷ درصد معادل( ۱۱۲میلیارد دلار) بود. تجارت عطر و لوازم آرایشی از سال ۲۰۱۰ تا سال ۲۰۱۴ به ۶٫۸ % رسید. در سال ۲۰۱۴، واردات در کشورهای قفقاز جنوبی ۲۱۲ میلیون دلار آمریکا بوده که درصد گرجستان ۵۳% بوده است.

گرجستان دارای آزمایشگاه ملی ۲۰۰ میلیون دلاری در سال ۲۰۱۱ است که آماده همکاری با بخش خصوصی درزمینه تحقیق و توسعه و تست محصول است.

(KPMG) سرمایه گذاری در این بخش را محاسبه میکند. سرمایه گذاری در تولید لوازم آرایشی در گرجستان با ۲۶٫۶۵٪ امکان پذیر است، در حالی که سرمایه گذاری در تولید آرایش مو با ۲۰٫۴۲٪ امکان پذیر است.

بتون های رزین

تجارت جهانی بتونه های شیشه ای و بتونه های بیوندی، سیمانهای رزینی به ۸٫۳ میلیارد دلار و واردات این محصولات در کشورهای سی.آی.اس (بیمان مالی کشورهای مستقل شده از شوروی) به ۸۰۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۴ دست یافت.

در کشورهای همسایه و کشورهای آسیای مرکزی تقاضای این محصولات از عرضه آن تجاوز کرده، و یک شکاف بزرگ بین صادرات و واردات در کشورهای منطقه بوجود آمده است.

از این گذشته بخش ساخت و ساز با سرعت در حال رشد است.بنابر این افزایش تقاضا برای مصالح ساختمانی در آینده قابل بیش بینی است.و این موضوع یک فرصت برای تامین بازار محلی و صادرات به کشورهای ذکر شده در بالا ایجاد میکند.

از آنجایی که هزینه حمل این نوع مواد شیمیایی نسبت به هزینه تولید آن بسیار قابل توجه است، وهمچنین تجارت این مواد بین کشورهای دور به صورت گسترده انجام نمیشود، گرجستان موقعیت عالی برای واردات منطقه ای دارد.

مجموع ظرفیت مطلوب محصولاتی مثل بتونه شیشه ای،بتونه بیوندی، بتونه های رزینی ۴۰،۰۰۰ تا ۴۵۰۰۰ تن در سال است و با توجه به بروبوزال سرمایه گذاری تهیه شده توسط کی.پی.ام.جی ، پروژه با آی.آر.آر ۱۵٫۹ درصد امکان پذیر است.

تولید استیل و آلومینیوم

تولید استیل و آلومینیوم در گرجستانمزایای فعلی گرجستان در رابطه با جریانهای بزرگ حمل و نقل، هزینه کم تولید برق، مواد خام اولیه و محصولات متوسط، فرصتی برای پروژه های بزرگ صنعتی مانند تولید آهن، آلومینیوم و فولاد را فراهم کرده است.

معادن سنگ منگنز و مس گرجستان ، آلیاژهای فروس را تولید میکنند که ، عمدتا برای صادرات استفاده میشود علاوه بر این، گرجستان و کشورهای همسایه صادرات زباله و فلزات قراضه را دارند با این حال واردات آهن و فولاد  و محصولات نیمه تمام به گرجستان و کشورهای همسایه انجام میشود

در حال حاضر، گرجستان مواد خام مانند (  آلومینا  و بوکسیت ) را برای تولید آلومینیوم از غرب ایالات‌متحده، برزیل، جاماییکا و غیره به آسیای میانه فرستاده‌است. پس از یک فرآیند ذوب، آلومینیوم آماده از گرجستان به اروپا، ترکیه،  آمریکا و غیره می‌رود. در این میان هزینه کم برق و جریانهای انتقال باعث شده است که در زمینه تولید آلومینیوم گرجستان یک زنجیره با ارزش شود.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 6 =

تماس با پل جورجیا