سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان.

آذر ۱۰, ۱۳۹۷
سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

دولت گرجستان از سرمایه گذاران در کشور گرجستان به طور قابل توجهی حمایت می کند. از این رو یکی از عوامل موفقیت این کشور در سال های اخیر سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان می باشد. در سال های اخیر تعداد متقاضیان ایرانی مهاجرت به گرجستان در حال افزایش است، اگر شما نیز از آن دسته از افرادی هستید که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارید تا پایان مقاله با بررسی روش های سرمایه گذاری مستقیم خارجی ما را همراهی کنید.

از سال ۲۰۰۳ میلادی عامل اصلی رشد سریع اقتصاد در گرجستان سرمایه گذاری مستقیم خارجی بوده است. قانون حمایت دولت گرجستان از سرمایه گذاران، محیط کشور را برای سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذاب می کند. توسعه اقتصادی پایدار، بازار آزاد، کاهش نرخ مالیات، کاهش تعداد مجوز و پروانه، پروسه های اداری ساده، سازمان های تجاری امتیاز دهنده، حمل و نقل پیشرفته، موقعیت جغرافیایی مناسب، زیرساخت های چند بعدی یکپارچه، نیروی کار تحصیل کرده، نیروی کار ماهر و رقابتی برای کسب و کار موفق در گرجستان زمینه ای مناسب فراهم کرده اند.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۱ معادل ۵۱۱٫۵۸ میلیون دلار بوده است. میزان سرمایه گذاری خارجی مستقیم به سال ۲۰۰۷ که معادل ۲٫۰۱۵٫۰ میلیون دلار بوده است اختصاص دارد، در آن سال میزان رشد سالیانه ۶۹٫۳% بود تا سال ۲۰۰۸ نرخ بالای سرمایه گذاری در گرجستان حفظ شد و در سال ۲۰۰۹ سرمایه گذاری مستقیم خارجی کاهش پیدا کرد. جنگ روسیه و گرجستان و تأثیرات بحران مالی جهانی از دلایل اصلی این نوع از سرمایه گذاری بودند.

بزرگترین سهم این نوع سرمایه گذاری بین سال های ۲۰۰۹-۲۰۱۱ به بخش صنعت تعلق داشته است که معادل با ۷۶۵ میلیارد دلار بوده است، همچنین سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بخش املاک و مستغلات حدوداً ۳۸۹ میلیارد دلار بود.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

مقررات صدور مجوز سرمایه گذاری مستقیم خارجی در گرجستان

پس از اجرای اصلاحات مورد نیاز در قانون سرمایه گذاری در گرجستان در بخش مجوزها و پروانه ها، صدور مجوز و پروانه به میزان ۹۰% کاهش یافت. امروزه مجوزها تنها برای تولید کالاها و ارائه خدمات خطرناک، استفاده از منابع طبیعی و انجام فعالیت های خاص مورد استفاده قرار می گیرند. پروسه صدور مجوز و پروانه تا حد قابل توجهی ساده شده اند. همچنین روش دریافت مجوز ساخت و ساز تا حد زیادی ساده شده اند، به طوری که زمان دریافت مجوز ساخت و ساز در گرجستان تا حد قابل توجهی کاهش یافته است. اقتصاد گرجستان در منطقه اروپای شرقی و آسیای مرکزی موفق به اخذ رتبه چهارم در جهان شده است. امروزه دریافت مجوز برای ساخت یک انبار در گرجستان در مقایسه با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا کارآمدتر است.

بر اساس داده های آماری اداره آمار گرجستان حجم سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سه ماهه سوم سال جاری رشد ۱۷٫۶% داشته و معادل ۵۹۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار رسیده است. بیشترین سهم این نوع سرمایه گذاری را حمل و نقل، ارتباطات، ساخت و ساز و انرژی تشکیل می دهند.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

تماس با پل جورجیا