سفر نخست وزیر چین به گرجستان.

خرداد ۱۱, ۱۳۹۸

ماموکا بختادزه،  وزیر خارجه گرجستان روز گذشته گزارش داد که وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، سفر تاریخی خود به گرجستان را به عنوان  اولین دیدار رسمی وزیر خارجه چینی در این کشور در ۲۳ سال گذشته، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چشم انداز و پتانسیل کشور را آغاز کرد.

وزارت خارجه گرجستان می گوید توسعه همکاری در زمینه تجارت، تدارکات و حمل و نقل در دستور کار قرار دارد. در این جلسه که با حضور نخست وزیر گرجستان، ماموکا بختادزه، رئیس جمهور سالومه سوریه بوشویلی و دیوید زکالانیانی، وزیر امور خارجه برگزار شد در خصوص طرح جهانی کمربند و جاده چینی دولت صحبت به میان آمد. وانگ یی، وزیر امور خارجه چین اعلام کرد که او به طور کامل تمایل دارد گرجستان را تبدیل به راه آهن حمل و نقل بین اروپا و آسیا کند.

نخست وزیر چین و رئیس جمهور گرجستان

این وزارت گزارش داد که این دیدار “چشم انداز روشن” چین را در رابطه با نقش گرجستان در انجام پروژه های بزرگ که به منظور تشویق تعاملات بین اروپا و آسیا مورد تایید قرار گرفته، تایید کرد. وزارت خارجه اظهار داشت که موضوع سرزمین های اشغالی گرجستان نیز در جریان جلسات مطرح شد و مقامات گرجستان از اهمیت “اهمیت” حمایت چینی از حاکمیت و تمامیت ارضی گرجستان اشاره کردند.

همچنین دولت های گرجستان و چینی روز ۱۵ فوریه قراردادی را برای مطالعه بیشتر زبان چینی امضا کرده بودند، این معامله بیانگر حمایت از روند آموزش زبان چینی در مدارس متوسطه در سراسر گرجستان است.

این وزارتخانه گزارش می دهد که این اسناد بر اساس توافقنامه آموزشی بین گرجستان و چین بر مبنای تعمیق روابط علمی و همکاری بین کشورها خواهد بود. این قرارداد بیان میکرد با چین همکاری خواهد کرد و مدارس متوسطه گرجستان را قادر می سازد تا درس های زبان چینی را به دانشجویان مطابق با استاندارد ملی برنامه درسی ارائه دهند.

دیدار مسئولین چین با گرجستانی ها

جورجی باتیاشویلی وزیر آموزش و پرورش گرجستان اعلام کرد که چین یکی از دوستان و شرکای گرجستان است و همکاری با آن بسیار مهم است. جوانان که به مطالعه چینی ها کمک می کنند، به گرجستان کمک می کند تا رابطه ی موفق با یکی از شرکای اصلی اقتصادی خود را انجام دهد و پروژه های تجاری گرجستان و چینی را انجام دهد.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 5 =

تماس با پل جورجیا