سفیر ایران از موانع حضور سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان میگوید.

مرداد ۲۳, ۱۳۹۸
موانع حضور سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان

سیاست جاری کشور گرجستان مانع اصلی حضور سرمایه گذاران و تجار ایرانی در این کشور است. سید جواد قوام شهیدی سفیر ایران در گرجستان طی مصاحبه ای‌ با بررسی آخرین وضعیت روابط دو کشور به برخی مشکلات تجار و سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان اشاره نمود و اظهار داشت، سیاستهای جاری دولت گرجستان مانع حضور سرمایه گذاران ایرانی و ایرانیان در گرجستان و فعالیت های اقتصادیشان در این کشور شده است. وی ضمن توصیه به دولت گرجستان در بهره مندی بیشتر از منافع اقتصادی فراوان توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورمان، دستیابی به این مهم را از طریق همکاری متقابل میسر دانست.

قوام شهیدی گفت: “اینکه سرمایه گذاران ایرانی از حمایت های دولت گرجستان بهره مند نمی شوند مشکلات زیادی را برای ایشان ایجاد می نماید و تمایل خود برای فعالیت و حضور در این کشور را از دست خواهند داد. در حال حاضر سرمایه گذاران متعددی به سفارت مراجعه می کنند که با مشکل دریافت اقامت مواجه شده اند. آنها در اقتصاد گرجستان سرمایه گذاری کردند که بازگشت آن، روند طولانی را طلب می نماید.”

وی افزود: “در نتیجه سیاست های اعمال شده در یک سال و نیم اخیر، شاهد محدودیت حضور و فعالیت ایرانیان در گرجستان بوده ایم. این جریان هم در زمینه تجارت و اقامت اتباع ایرانی و هم در زمینه گردشگری مشاهده شده و مشهود بوده است. ما با دولت گرجستان مذاکراتی داشته ایم تا هماهنگی های لازم در خصوص امنیت سرمایه های ایرانی و لزوم رفع مشکلات تجار، بازرگانان و گردشگران ایرانی بعمل آید، لکن تاکنون شاهد تغییر عمده و محسوسی در این زمینه نبوده ایم و به نظر می رسد آمادگی متقابل وجود ندارد…”

قوام شهیدی معتقد است که حضور سرمایه گذاران ایرانی و مردم ایران در گرجستان می تواند فرصت های زیاد را برای منافع هر دو طرف فراهم کند. از نظر سیاسی دو کشور از سطح همکاری های خوبی برخوردارند و  در سطوح بین المللی و منطقه ای همکاری خوبی دارند . لذا چنانچه این روند مثبت در زمینه های اقتصادی و تسهیل روابط تجاری صورت پذیرد منافع قابل توجهی را برای طرفین در برخواهد داشت.

منبع : بی ام

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 16 =

تماس با پل جورجیا