پول و سکه جدید در گرجستان توسط بانک ملی

طراحی سکه جدید 5 لاری در گرجستان.

ضرب سکه جدید در بانک ملی گرجستان آغاز شد.

اسفند ۹, ۱۳۹۷
پول و سکه جدید در گرجستان توسط بانک ملی

لاری گرجی : ლარი یکای پول کشور گرجستان است که هر یک لاری به ۱۰۰ تتریتقسیم می‌شود. واژهٔ لاری برگرفته از گرجی باستان است که معنای «دارایی» و «ذخیره‌کردن» می‌دهد، در حالی که تتری اصطلاح پولی گرجستان باستان است به معنای «سفید» که در پادشاهی کولخیسدر سده ششم بیش از میلاد استفاده می‌شد.

در ۲ اکتبر ۱۹۹۵ میلادی دولت ادوارد شوارنادزه یکای پول لاری را جایگزین کوپانی کرد که از آن پس تاکنون تقریباً نرخ ثابتی داشته‌ است. لاری بصورت سکه و اسکناس عرضه می شود.

اسکناس های لاری عبارت است از : پنج لاری ، ده لاری ، بیست لاری ، پنجاه لاری ، صد لاری و دویست لاری

قبلا دو لاری در گرجستان بصورت اسکناس بود که چند سالی می شود که دو لاری بصورت سکه درآمده است.

سکه و اسکناس دو لاری در گرجستان

در گرجستان قانون لحاظ گردید که تغییراتی که در فروشگاه ها صورت گرفته است، از ۱ ژانویه ۲۰۱۹ به اجرا در می آورد. بر اساس این قانون جدید، سکه های ۱ و ۲ تتری به ۰ برسد، در حالی که ۳،۴،۶ و ۷ تتری به ۵ برسد.  این قانون جدید برای پرداخت تنها با پول نقد امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید : واحد پول گرجستان و توصیه های پولی در این کشور

بانک ملی گرجستان (NBG) اعلام می کند که این قاعده مستلزم تغییر قیمت در محصولات و خدمات نیست. سکه های ۱ و ۲ تتری وضعیت فعلی خود را به صورت قانونی از دست خواهند داد و در ماه ژانویه سال ۲۰۲۲  از سیستم کلا خارج می شود.

سکه های چند تتری در گرجستان

استفاده از این سکه ها تا پایان سال ۲۰۲۰ امکان پذیر خواهد بود. از اول ژانویه سال ۲۰۲۱، بانک ملی گرجستان به کسانی که هنوز سکه های ۱ و ۲ تتری را به آنها تعلق می گیرد، اجازه می دهد تا آنها را در بانک های تجاری تغییر دهند.

قدمت تاریخی این سکه های ۱ و ۲ تتر به سال ۱۹۹۳ برمی گردد. هم اکنون در گرجستان سکه های پنج لاری جدید به  مناسبت صدمین سالگرد تاسیس مجلس جمهوری دموکراتیک گرجستان به جمهوری دموکراتیک گرجستان اختصاص یافته است.

بانک ملی گرجستان (NBG) یک سکه نقره ۵ لاری (گرجی لاری) صادر کرده است که به جشن ۱۰۰ ساله سالگرد مأموریت مؤسسان جمهوری دموکراتیک گرجستان اختصاص دارد. مجمع مؤسسان گرجستان یک مجلس ملی جمهوری دموکراتیک گرجستان بود که در فوریه ۱۹۱۹ برای تصویب قانون استقلال گرجستان و تصویب قانون اساسی ۱۹۲۱ انتخاب شد.

این مجمع تا زمانی فعال باقی ماند که مداخله نظامی روسیه ،شوروی به پایان برسد. استقلال سه ساله گرجستان در مارس ۱۹۲۱ پایان یافت. این سکه ها از امروز در بانک ملی گرحستان NBG و  در موزه پول در Kvareli و بصورت آنلاین به فروش می رسد.

طراحی سکه جدید گرجستان

این سکه درکشور لهستان در شهرمینیکا درست شده است. قیمت یک سکه ۷۵ لاری و درحدود ۲۸٫۰۴ دلار / € ۲۴٫۶۵  است. سکه‌های جدید دارای ابعاد متفاوتی هستند که رنگ پرچم سابق گرجستان ( سیاه , سفید و قرمز )را دارند وبه طور نمادین تعداد اعضای پارلمان اولین جمهوری دموکراتیک گرجستان را نشان می دهند. طراح گرافیک این ۵ لاریهای جدید نیتا گونگادزه است.

Author

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =