شرایط اقلیمی جشن ها و فستیوالهای گرجستان

فستیوال و جشن های گرجستان.

فستیوال ها و جشن های گرجستان.

مهر ۱۰, ۱۳۹۷
شرایط اقلیمی جشن ها و فستیوالهای گرجستان

با توجه به داغ بودن تب مهاجرت و سفر به گرجستان پل جورجیا تصمیم به جمع اوری این مطالب گرفت تا در شناساندن این کشور زیبا به علاقه مندان قدمی برداشته باشد، پس اگر هیچ تصویری از گرجستان در ذهن خود ندارید، خوب است با این پست با پل جورجیا همراه شده و تا حدودی به اطلاعاتی کلی در مورد گرجستان دست بابید.

درگرجستان با مردم صمیمی و خوش قلب، روستاهای زیبا، جنب و جوش شبانه در تفلیس و سواحل و طبیعی جذاب باتومی روبرو شوید. گرجستان طیف وسیعی از جاذبه و محصولات تفریحی و گردشگری را به شما ارائه می دهد.

به لحاظ موقعیتی گرجستان هم در اورپا و هم در آسیا واقع است اما مردم گرجستان خود را به عنوان بالکن اروپا معرفی می کنند و به دنبال عضویت در اتحادیه اروپا می باشند و این توصیف واقعاً درست است. به نظر من بالکن جذاب ترین و زیبا ترین بخش ساختمان است. در صورتی که بتوانید با روح مردم و طبیعت گرجستان ارتباط برقرار کنید، منحصربفرد ترین تجربه زندگی تان را رقم خواهید زد. سفری به انسانیت و مهربانی که می تواند اثرات زیادی بر روحیه شما بگذارد.

آشنایی با چند جشن سالانه شهر تفلیس

هر ساله در گرجستان یا شهر تفلیس جشنواره های بسیار جالب و شگفت انگیز برگزار می شوند که گردشگران زیادی را از سراسر دنیا به خود جذب می کند. یکی از روش های عالی برای شناخت فرهنگ و آداب و رسوم خاص یک کشور شرکت در جشنواره ها و فستیوال های سالانه آن کشور می باشد. در این مقاله قصد داریم چند مورد جشن سالانه شهر تفلیس را به شما معرفی کنیم و همچنین زمان برگزاری جشن های باشکوه شهر تفلیس را بیان خواهیم کرد. اگر از آن دسته از افرادی هستید که دوست دارید با فرهنگ کشورهای مختلف آشنا شوید ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

فستیوال ها و جشن های گرجستان

فستیوال ها و جشن های گرجستان

مردم گرجستان مردمانی شاد هستند و فستیوال ها و جشن های گرجستان به بهانه های مختلف ملی، مذهبی، ورزشی، فصلی و بین المللی بر پا میشود. فستیوال ها و جشن های گرجستان رنگارنگ و سرشار از شادی هستند، مهمترین فستیوال ها و جشن های گرجستان عبارتند از:

  • جشن سال نو میلادی
  • تبلیسوبا (فستیوال سالانه شهر تفلیس)
  • فستیوال موسیقی گرجستان ( جم فست)
  • فستیوال رنگ گرجستان
  • جشن شراب
  • جشنواره پنیر
  • جشنواره الکترونیک گرجی
  • جشنواره جاز

مهمترین این روز ها، اول ژانویه است که در آن روز کارناوال شادی بر پا می شود و از طرف دولت گرجستان از کلیه کشورهای دنیا هنرمندان جهت هنرنمایی دعوت میشوند. در جشن سال نو گرجستان، کنسرت رایگان برای شادی مردم در تفلیس و باتومی برپا می گردد و شهرها غرق در شادی میشوند.

جشن هالووین در گرجستان

جشن هالووین در گرجستان

از آداب و آئین مخصوص کشور گرجستان می توان از جشن ها و مراسم مذهبی این کشور گرجی به خصوص جشن هالووین در  گرجستان نام برد. برخی از این جشن ها مانند جشن هالووین در گرجستان به صورت مشترک با کشورهای دیگر در یک زمان مشخص اجرا می شوند که هر کشوری طبق آداب و رسوم خود مراسم جشن را به گونه ای خاص به اجرا در می آورد.

برخی دیگر از جشن ها مختص کشور گرجستان است که بیشتر جشن های مذهبی و جشن های بزرگداشت از این جمله اند. در جشن هالوین در گرجستان رقص های بالماکسه اجرا می شود، به تازگی هالووین از مهمترین جشن های گرجستان محسوب می شود.

 

جشن “آلیلو”: آلیلو یک شخصیت معروف و نیکو کار بوده است، این جشن برای جمع آوری هدیه و کمک برای نیازمندان شهر میباشد، جشن آلیلو ۱۵ روز پس از سال نو مسیحیبرگزار می شود و ریشه ملی و مردمی دارد.

جشن های گرجستان

جشن برکت خواهی گرجستان :  این جشن همراه با مراسم کاشت سبزه و تهیه تخم مرغ رنگی است و همزمان با عید نوروز و در فصل بهار برگزار می شود، جشن بزرگ برکت خواهی یکی از باشکوه ترین و زیباترین جشن های ملی و مردمی گرجستان و با جشن گل رز و سالگرد انقلاب مخملی همزمان است.

تبلیسوبا (فستیوال سالانه بزرگداشت شهر تفلیس)

جشن سالانه تبلیسوبا (Tbilisoba) جشن بزرگداشت شهر تفلیس پایتخت گرجستان است. فستیوال تبلیسوبا در (آخرین یکشنه ماه اکتبر) هر سال در تفلیس و دیگر شهرهای کشور و همچنین در چندین شهر روسیه و اروپای شرقی که اتباع گرجستان در آنجا زندگی می‌کنند برگزار می‌شود. تبلیسوبا یکی از معروفترین جشنها و فستیوال های گرجستان است. توریست های زیادی از سراسر دنیا برای دیدن جشنها و فستیوال های گرجستان بخصوص مراسم تبلیسوبا در ماه اکتبر به تفلیس می آیند. این جشن برای اولین بار در ۲۸ اکتبر ۱۹۷۹برگزار شد که پس از آن به یکی از فستیوال های سالانه و جشنواره‌ای در فضای باز شهر تفلیس تبدیل شد.

جشن تبلیسوبا گرجستان

این جشنواره در دوران حاکمیت کمونیسم و آقای ادوارد شوارنادزه پایه‌ریزی شد که هدف از آن بزرگداشت تاریخ ۱۵۰۰ ساله شهر تفلیس با تکیه بر روحیه‌های ملی‌گرایانه بوده است. از سال ۱۹۹۵ تصمیم گرفته شده این جشن در اولین تعطیلات هفتگی نیمه دوم اکتبر برگزار شود. مرکز اصلی این جشن تفلیس قدیم بوده که هر ساله میزبان جشنواره‌های موسیقی٬ غذا٬ بازی‌های محلی و ورزشی و جشن شادی مردم گرجستان است. در سال‌های اخیر شهرداری تفلیس هماهنگ‌کننده و برگزار کننده اصلی این جشن است.

مردم تفلیس در این هفته بیرون می آیند و در اطراف محور شهر قدیمی تفلیس (متخی) و پارک ریکه گردهم می آیند. در این فستیوال انواع نوشیدنی و خوراکی از قبیل mtsvadi (کباب)، خینکالی (نوعی غذای گرجی) و انواع غذاهای محلی گرجستان در همه جا وجود دارد.  موسیقی و رقص سنتی گرجی، انواع پنیر، میوه و صنایع دستی و خلاصه هرچیزی که بتواند مردم را سرگرم کند در غرفه های کوچک ارائه می شود.

جشنواره پنیر در شهر تفلیس

یکی دیگر از جشن های باشکوه شهر تفلیس که به صورت سالانه در گرجستان برگزار می شود جشنواره پنیر می باشد. از سال ۲۰۱۵ این جشن به عنوان جشن بین المللی شناخته شد و کشورهای ارمنستان و آذربایجان نیز به صورت سالانه این جشن را برگزار می کنند. مهمترین تصمیمی که در رابطه با این جشنواره گرفته شده است این است که جشنواره بعدی در کشور برنده برگزار شود. در این جشنواره با انواع پنیرهای مختلف مناطق مختلف و کشورهای مختلف دنیا آشنا خواهید شد.

جشنواره پنیر در گرجستانجشنواره پنیر در گرجستان

پنیر خام طعم دار تهیه شده با روش های خاص که توسط یونسکو شناخته و محافظت شده است، پنیر تند گودا که در پوست گوسفندان تهیه می شود، انواع پنیرهای شیرین، شور، دودی و خامه ای، پنیر در عسل، روغن، گل، ادویه جات و حتی درشراب! همچنین در این فستیوال ابزارهایی که مردم روستایی با آن پنیر درست می کنند هم به نمایش گذاشته می شود. برای اطلاع از فستیوال ها در گرجستان بهتر از فیسبوک استفاده کنید.

این جشنواره در پارک ریکه شهر تفلیش در گرجستان برگزار شد. در واقع هدف آنها از برگزاری این جشنواره لذت بردن از پنیر در کنار سایر غذاها برای کسانی است که عاشق غذا هستند و به نوعی قصد رقابت با فستیوال بعدی یعنی جسنواره شراب را داشتند.

جشن سالانه شراب در گرجستان

یکی از جشن های سالانه شهر تفلیس که در ابتدای ماه می هر ساله در یکی از مناطق سرسبز گرجستان برگزار می شود، جشنواره شراب است. گردشگران، وبلاگ نویسان، روزنامه نگاران، تولید کنندگان شراب، هتل داران و صاحبان صنعت زیادی برای چشیدن طعم بیش از ۶۰ نوع از بهترین و جدیدترین شراب های گرجستان از سراسر جهان به این کشور سفر می کنند. باربیکیوهای سنتی گرجستان و نان تازه در جشنواره در دسترس هستند و سعی دارند تا شما را هوشیار نگه دارند. در این جشنواره رقص های گرجی و آهنگ های سنتی این کشور نیز اجرا می شوند. جشنواره شراب سال ۲۰۱۸ در ۱۲ ماه می در پارک Mtatsminda  برگزار شد.

جشن شراب در گرجستان جشن شراب در گرجستان

فستیوال رنگ گرجستان

فستیوال رنگ در گرجستان

فستیوال رنگ گرجستان، تفلیس، جشن “هولی هند” را به یاد شما می آورد. در این فستیوال یک روزه، توریست ها و مردم گرجستان در یکی از جاذبه‌های گردشگری تفلیس یعنی دریاچه لاک‌پشت‌ها (Turtle Lake) دور هم جمع می‌شوند و با پرتاب پودرهای رنگی به هم شادی می کنند. این جشنواره بطور هم‌زمان با فستیوال موزیک در تفلیس برگزار می شود و با رقص و موسیقی، میزبان گردشگران زیادی است. دومین جشنواره و فستیوال رنگ گرجستان در سال ۲۰۱۷ در تاریخ ۲۵ ژوئن و به صورت موازی با جشنواره موسیقی راک، در کنار دریاچه لاک پشت تفلیس برگزار شد. صدها نفر در این رویداد جمع شدند و پودرهای رنگی را به سمت یکدیگر پرتاب کردند.

جشنواره الکترونیک گرجی GEM Festival

یک جشن سالانه شهر تفلیس نیز جشنواره الکترونیک این کشور می باشد. این جشنواره هر سال در ساحل آناکلیا برگزار می شود. در این جشنواره همچنین رقص و موسیقی اجرا می شود. هنرمندان، طراحان، نوازنده ها، آهنگ ساز ها و دیگر هنرمندان برای به نمایش گذاشتن مهارت های خود به این شهر دعوت می شوند.

هنرمندان، طراحان، عکاسان، سینماگران، نوازندگان، آهنگسازان، رقصندگان، دی جی ها، ورزشکاران، متخصصین نورپردازی و صدا همه و همه به این فستیوال بزرگ دعوت می شوند تا مهارت های خود را در مقابل مخاطبین در آناکلیا افشا کنند. برای اطلاع از زمان برگزاری و قیمت بلیط از وب سایت جم فست بازدید کنید.

جشنواره جاز

از سال ۱۹۹۸ شرکت استرن پرومشن جشنواره موسیقی را با حضور نوازندگان مشهور در منطقه قفقاز برگزار می کند. شرکت استرن متعلق به چهارعلاقه مند و طرفدارموسیقی است که متعهد به ترویج موسیقی در سطح جهانی در منطقه قفقاز و همچنین ترویج بهترین موسیقی گرجی و حمایت از هنرمندان گرجی در خارج از کشورهستند.

اولین تجربه این شرکت در سال ۱۹۷۸ با برگزاری جشنواره سالانه جاز در تفلیس و جشنواره راک در سال ۱۹۸۰ بود که هر دو آن ها توسط چندین عضو این شرکت مدیریت و تولید شد. این جشنواره توسط علاقه مندان جهت ترویج موسیقی در سطح جهان، تبلیغ موسیقی گرجی و حمایت از هنرمندان این کشور برگزار می شود.

جشنواره جاز باتومی - گرجستان

جشن میلاد مذهب ارتودکس در ۷ ژانویه هرسال برپا می شود، جشن میلاد مذهب ارتودکس از جشن های مذهبی است و این جشن در کلیسای بزرگ و جامع سامبا (تثلیث مقدس) برگزار میکنند. روز مادر ۳ مارس است، روز استقلال ۲۶ می است و  نام دیگر آن “جشن انقلاب گل رز” است و مردم به یکدیگر گل هدیه میدهند.

Mariamoba : بیست و هشتم آگوست

Giorgoba : بیست و سوم نوامبر

۲ ژانویه: روز شانس و اقبال است، در این روز مهم، عشاق به یکدیگر هدیه می دهند و آن شب را تا صبح زنده نگه می دارند.

فستیوال آرت ژن از فستیوال های مهم در گرجستان – ART-GENE

جشنواره آرت – ژن یکی از موفق ترین جشنواره های سالانه هنری در منطقه قفقاز جنوبی که در سطح بین المللی برگزار می شود. شرکت کنندگان در این جشنواره از اقلیت های قومی مختلف گرجستان و از کشورهایی مانند چچن، اینگوشتیا، اوکراین، ترکیه، لیتوانی، چین، ژاپن، فرانسه و انگلستان هستند.

این جشنواره شامل تمام نسل ها می شود و گسترده ترین فعالیت های فرهنگی از جمله: هنر، صنایع دستی، موسیقی محلی، موسیقی مدرن، سلاح های رزمی، آهنگری، چرم‌سازی، ترصیع ظروف فلزی، ساخت سبد، گلدوزی، خیاطی، بافندگی، آلات موسیقی دست ساز، سفال و سرامیک، نجاری و سنگ تراشی، چوبکاری، جواهر سازی، آشپزی، طب سنتی، هنرهای رزمی و رقص در آن به اجرا در می آید.

جشنواره آرت ژن گرجستان
فستیوال آرت ژن به طور کلی بر زمینه فعالیت هایی هنری و دستی تاکید می کند که هنوز بخشی از زندگی روزمره مردم در مناطق روستایی و گروه های قومی مختلف در گرجستان است. جشنواره آرت ژن یک پروژه مداوم از سال ۲۰۰۴ است و چندین تحقیق اخیر نشان داده است که این جشنواره به خوبی سازماندهی شده است و محبوب ترین رویداد هنری در گرجستان است. میزان حضور ۴۰۰۰۰ بازدیدکننده در سال ۲۰۰۷ استقبال بی نظیر از این فستیوال را نشان داد.

موقعیت گرجستان

گرجستان کشوری است در شرق دریای سیاه و یکی از دیدنی تر ین و زیباترین مناطق جهان محسوب می شود. در اسطوره های گرجی آمده است که این سرزمین بهترین و مرغوب ترین زمین است که هدیه خداست به مردم آن.افسانه های گرجی زیادی راجع به این موضوع وجود دارد که یکی ازآنها حاکی از این است که زمانی که خداوند زمین را بین مردم دنیا تقسیم می کرد گرجی ها در میهمانی جمع بودند وازدریافت زمین محروم می شوند و زمانی پی به این موضوع میبرند نزد خداوند میروند و از خدا میخواند که به آنها نیز زمینی بدهد ولی او نمی پذیرد پس آنها خداوند را در میهمانی خود دعوت می کنند و او می پذیرد وخداوند آنقدر از میمان نوازی آنها خرسند می شود که به مردم گرجستان آن قطعه از زمینی را که برای خود نگه داشته بود به مردم گرجستان هدیه میکند! کشور گرجستان سراسر آرامش حاصل خیزی ،اصالت و امنیت است و این ها نیزهدیه های ارزشمند از خداوند به مردم مهربان ودست و دلباز آن کشور است.

شرایط اقلیمی گرجستان

اوضاع اقلیمی

تنوع آب و هوایی واقعا در این کشورشگفت انگیز است. رشته کوههای میان مرز گرجستان و روسیه همچون سدی در برابر سرمای وحشتناک روسیه است . شما میتوانید وسایل اسکی خود را بردارید و ساعت ها اسکی کنید و هرگاه خسته شدید در ساحل شنا کنید . دوسوم کشور گرجستان کوهستانی است . زیبا ترین سواحل دریای سیاه نیز در این سرزمین قرار دارد . گلستانی معروف در منطقه آجارا وجود دارد که در آن گیاهان متعددی از نقاط گوناگون جهان جمع آوری شده، رشد و نمو میکنند. در این باغستان گیاه استرالیایی در کنار گیاه آفریقایی و آمریکایی در حال رشد و نمو می باشد و این بخوبی اثبات مینماید که شرایط اقلیمی این منطقه کاملا خاص و ویژه می باشد.

سواحل سحر آمیز گرجستان

مناطق ساحلی گرجستان از دیرباز پذیرای هزاران جهانگرد در هر فصلی از سال بوده است. در دوران شوروی سابق این منطقه از بهترین نقاط تفریحی امپراطوری شوروی شناخته می شد و هنوز آثار مربوط به تفریحگاه های سران کشور شوروی سابق در این مناطق وجود دارد در نزدیکی بندر باتومی منطقه ای قرار دارد به نام اورکی که به آن ساحل، ساحل سحر آمیز یا ساحل مغناطیسی گفته می شود. باور بر این است که شنا کردن در این منطقه و آفتاب گرفتن بر روی شن های ساحلی منجر به درمان بیماریهای شخص می شود. بر اساس تحقیقات دانشگاه اورکی گرجستان ترکیبات ماسه های ساحل این منطقه حاوی مواد معدنی ویژه ای می باشد که اثرات درمانی آن در مورد بیماریهای قلبی، عروقی و عصبی به اثبات رسیده است. بر اساس این مطالعات تنها دو منطقه در جهان شناخته شده است که چنین خواصی در آن وجود دارد. چند روز استراحت و تفریح در این منطقه میتواند عامل درمان یا پیشگیری از بسیاری بیماریها باشد. کوهستان های گرجستان سرچشمه رودهای متعددی می باشد و عبور رودخانه از شهرها و و روستاهای این کشور سیمای آنها را دیدنی تر ساخته است.

باید اعتراف کرد که سواحل زیباتری در سرتاسر دنیا وجود دارد اما باتومی و ساحل دریای سیاه حال و هوای خاصی دارد. فاصله دریا و کوه در این ساحل بسیار کم است. شما می توانید به اسکی بروید و دو ساعت بعد در ساحل استراحت کنید.

شهر ساحلی باتومی در گرجستان

اقلیم باتومی جنب حاره می باشد و آب و هوای بسیار خوبی حتی در فصل زمستان دارد. شهر باتومی بناهای تاریخی زیبایی نیز دارد. خانه سفید و فانوس اسکندر از مهترین بناهای تاریخی این شهر می باشد. سواحل باتومی جایگزین مناسبی برای سواحل مدیترانه ای فرانسه می باشند. هتل های لوکس، ساحل زیبا و نورپردازی های خیره کننده در سرتاسر شهر دیده می شود. جوانان برای سرگرمی یا استراحت به تفریحگاه های ساحلی می روند و در برنامه های شبانه شرکت می کنند. چنانچه قصد مهاجرت به گرجستان را دارید میتوانید از مشاوران پل جورجیا در زمینه اخذ اطلاعات کافی استفاده نمایید. توجه داشته باشید برای اخذ اقامت گرجستان لازم است تا اطالاعات کافی در خصوص این کشور و آداب و رسوم و اقلیم آن داشته باشید.

تاریخ و معماری گرجستان

انسان‌های اولیه را می‌توان در ماوراء قفقاز، به ویژه در گرجستان، خیلی پیش از دوره پارینه‌سنگی ردیابی کرد. در دوره مربوط به آثار دوره پارینه‌سنگی در اراضی گرجستان، انسان در گستره وسیعی سکونت داشت. یکی از قرارگاه‌های آن زمان که بیشتر قابل ملاحظه‌است، در یاشتخوا، در نزدیکی سوخومی کنونی است. کشور گرجستان بخشی از منطقه قفقاز می باشد. از ویژگی های کشورهای این منطقه تاریخ پر فراز و نشیب آن است . گرجستان در طول تاریخ تحت کنترل امپراتوری های گوناگون بوده است. از جمله این کشور بخشی از شاهنشاهی مادها، هخامنشیان ساسانیان و صفویه محسوب می گردیده است.

نویسنده

PolGeorgia.

۲ دیدگاه.

حسن مهرابی
۴ دی ۱۳۹۷ در ۱۱:۵۸ ق.ظ

جشن پنیر در گرجستان دقیقا در چه تاریخی برگزار میشه ؟

PolGeorgia
۴ دی ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۱ ب.ظ

برای اطلاع از فستیوال ها در گرجستان بهتر از فیسبوک استفاده کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =

تماس با پل جورجیا