صنایع برتر در گرجستان

صنایع در گرجستان.

صنایع برتر در گرجستان.

مهر ۲۷, ۱۳۹۷
صنایع برتر در گرجستان

صنایع برتر در گرجستان ، یکی از مهم ترین مقوله های بحث بین ایرانیانی است که قصد مهاجرت به گرجستان را دارند. صنعت مهم بخش اقتصاد گرجستان را تشکیل می دهد و در تولید ناخالص ملی نقش مهمی را بازی می کند. در ایام قدیم، صنایع گرجستان به اقتصاد کشورهای جمهوری های سابق روسیه گره خورده بود و به همین دلیل مواد خام، انرژی و لوازم یدکی از روسیه و دیگر جمهوری های استقلال یافته وارد می شد و همین عامل باعث شد تا صنایع این کشور خسارات بسیار سنگینی را متحمل شود طوری که تقریبا یک سوم کارخانجات گرجستان تا سال ۱۹۹۴ کالایی را تولید نمی کردند.

صنایع برتر در گرجستان و سهم هر یک از صنایع در تولید ملی کشور

در بین صنایع این کشور می توان گفت که صنایع ماشین سازی و صنایع فلزی ۸/۱۳%، صنایع سبک ۸/۲۰% و صنایع غذایی ۴۰% بخش مهمی را از تولید ملی را به خود اختصاص می دهند. کارخانجات تولید شیشه و بلور، مصنوعات سرامیک و مصنوعات چوبی از دیگر صنایع برتر در گرجستان به شمار می روند.

صنابع سبک در گرجستان، توسعه و گسترش بسیار زیادی دارد. در باتومی، سوخومی، کوتائیسی و تفلیس و حتی دیگر شهرهای گرجستان، صنایعی مانند تولید پارچه های ابریشمی، پشمی، تولید لباس، کفش ، تریکو و لوازم خرازی، محصولات و کالاهای خود را تولید می کنند. از دیگر صنایع برتر در گرجستان می توان به صنایع تولید مواد غذایی، مانند کارخانجات خشک کنی چای، تولید کنسرو و کمپوت، تولید ادکلن و انواع عطر، شیرینی، شیر و مواد لبنی، گوشت و توتون اشاره کرد.

صنایع برتر در گرجستان و توریسم

صنعت توریسم گرجستان یکی دیگر از صنایع برتر در گرجستان است که در شکوفایی اقتصاد این کشور نقش بسیار مهمی را بازی می کند. صنعت توریسم در دوره قبل از استقلال، رونق داشت و توریست بسیار زیادی را به کشور گرجستان وارد می کرد. براساس آمار سال ۲۰۰۳، ۳۶۸۳۱۲ توریست در این سال وارد کشور گرجستان شد. صنعت توریسم در سال ۲۰۰۵، بیش از ۲۴۲ میلیون دلار را کسب کرد.

توریست های ایرانی بعد از اتفاقات تروریستی در کشور ترکیه، کشور گرجستان را به عنوان جایگزینی برای آن انتخاب کرده اند و هرساله تعداد کثیری از ایرانیان برای سفر و گذراندن تعطیلات نوروزی یا تابستانی راهی کشور گرجستان می شوند.

بخش خدمات در کشور گرجستان، در شکوفایی و رونق اقتصادی کشور نقش ارزنده ای ایفا می کند طوری که هر روز بر نقش بخش خدمات افزوده می شود. صنعت توریسم در واقع نشانه بارز بخش خدمات است که توانسته در جذب توریست نقش خود را به خوبی ایفا کند.

صنایع معدنی گرجستان، یکی دیگر از مصادیق صنایع برتر در گرجستان

قبل از این که گرجستان در سال ۱۹۹۱، استقلال خود را اعلام کند، محصولات معدنی با حجم گسترده و به صورت متنوع در این کشور تولید می شد که می توان به زغال سنگ، مس ، دیاتومیت، سرب، زئولیت، روی، منگنز، ارسنیک، باریت و بتونیت اشاره کرد. بخش متالورژی، فروآلیاژها و فولاد را تولید می کند. بسیاری از محصولات معدنی از سال ۱۹۹۱، متوقف شد یا این که تولید آن ها در حد چشمگیری کاهش یافت. دولت گرجستان تصمیم گرفت که در سال ۲۰۰۷، سه شرکت بزرگ و توانمند بنام های چیتور منگنز، وارتزیخ هایدروپاور، زستافونی فروآلویس طی قراردادی به شرکت استکور انگلستان را بفروشد. قبل از این که این شرکت ها به شرکت انگلیسی به فروش برسند، در شرایط مالی دشواری قرار داشتند و بعد از این فروش بود که آن ها توانستند موفقیت های مالی بسیاری را کسب کنند. اکتشاف و بهره برداری و توسعه معادن باعث شد که دولت گرجستان با مشکلات عدیده ای روبرو شود. دولت گرجستان در سال ۲۰۰۹، ۲۶ ذخیره معدنی خود را به مزایده گذاشت.

صنایع مادر، در زمره صنایع برتر در گرجستان

قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق، در گرجستان، صنایعی مانند صنعت فولاد، نصب تجهیزات هواپیما و مواد غذایی و معدن و ساخت لوکوموتیو رواج بسیار زیادی داشت اما سوء مدیریت باعث شد که بسیاری از صنایع این کشور من جمله صنایع مادر نیز دچار ورشکستگی بشوند. به همین دلیل دولت درصدد برآمد تا ماشین آلات و تجهیزات هر یک از شرکت ها را در مزایده هایی به فروش برساند به عوض این که به  آن ها کمک کند تا دوباره تولیدات خود را از سر بگیرند. ماشین آلات صنعتی تحت عنوان آهن قراضه به کشورهای همسایه فروخته شد و همین روند باعث شد تا فروش آهن آلات قراضه یکی از اقلام صادراتی کشور را تشکیل دهد. دولت تصمیم گرفت که در سال ۱۹۹۵ دوباره صنایع این کشور را احیا کند بخاطر این که ثبات سیاسی دوباره به کشور بازگشته بود، در همین راستا، دولت سرمایه گذاران خارجی را به سرمایه گذاری در این کشور و احیای دوباره صنایع تشویق می کند.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یک =