سرمایه گذاری در گرجستان

معرفی صنایع و‌پتانسیل های سرمایه گذاری در گرجستان.

معرفی صنایع گوناگون و پتانسیل های سرمایه گذاری در گرجستان.

شهریور ۲۹, ۱۳۹۷
سرمایه گذاری در گرجستان

جهت آشنایی با زمینه های گوناگون سرمایه گذاری در گرجستان هلدینگ “پل جورجیا” خلاصه ای از صنایع گوناگون گرجستان جهت سرمایه گذاری در گرجستان و پتانسیل های راه اندازی کسب و کار را خدمت شما همراهان معرفی می نماید پس از مطالعه جهت هرگونه مشاوره ی رایگان در جهت کشف فرصت های سرمایه گذاری در گرجستان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

آشنایی با صنایع گرجستان

معادن

گرجستان دارای معادن متعددی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: زغال سنگ، منگنز، خاک نسوز، فلزات آهنی باریت، عقیق، مرمر، سنگ آهن، آرسنیک، مولیبدان، تنگستن و جیوه. علی‌رغم وجود معادن قابل توجه در گرجستان، به دلایل مختلف از جمله: ضعف تکنولوژی و منابع مالی، شناسایی کامل این معادن و بهره‌برداری از آن‌ها در زمان اتحاد جمهوری‌های شوروی سابق امکان‌پذیر نبود. بزرگترین معدن منگنز جهان در گرجستان قرار دارد.

صنعت

صنعت شاخه اصلی اقتصاد گرجستان محسوب می‌شود و نقش زیادی در تولید مجموعه اقتصادی این کشور دارد. صنایع گرجستان ارتباط نزدیکی با اقتصاد دیگر جمهوری‌های شوروی داشت و به لحاظ تأمین مواد خام، انرژی و لوازم یدکی وابستگی زیادی به روسیه و دیگر جمهوری‌های شوروی داشت و به همین دلیل در سال‌های پس از استقلال، صنایع این کشور خسارات زیادی را متحمل گردید. به گونه‌ای که تا سال ۱۹۹۴ میلادی، تقریباً یک سوم کارخانجات گرجستان دست از تولید کشیدند. اما پس از مدتی صنعت گرجستان رشد زیادی کرد و به شکوفایی رسید و سرمایه‌گذارهای زیادی برای ساختن کارخانه به گرجستان آمدند. گوشی‌های هوآوی و سونی برای اروپا در گرجستان ساخته می‌شوند. در بین محصولات صنعتی گرجستان، صنایع غذایی ۴۰٪، صنایع سبک ۲۰٫۸٪، ماشین سازی و صنایع فلزی ۱۳٫۸٪ از حجم تولید صنعتی را به خود اختصاص می‌دهند. همچنین موسسات صنعتی تولید مصنوعات چوبی در این کشور فعالیت دارند. تولید ظروف شیشه‌ای و بلوری، مصنوعات سرامیک و فلزات ماشین سازی و صنایع نظامی از دیگر رشته‌های فعالیت صنعتی گرجستان است.

در گرجستان، صنایع سبک گسترش زیادی داشته‌است. در تفلیس، کوتائیسی، باتومی، سوخومی و بعضی شهرهای دیگر، موسسات تولیدی کالاهای مصرفی ازقبیل پارچه‌های پشمی، ابریشمی و نخی، تولید لباس، کفش، تریکو و لوازم خرازی، اشتغال به کار دارند. از موسسات صنایع غذایی، می‌توان از کارخانه‌های چای خشک کنی، شراب سازی، تولید کنسرو و کمپوت، تولید عطر و ادکلن، توتون، شیرینی، گوشت، شیر و تعدادی دیگر نام برد. 

صنایع دستی در گرجستان

 صنایع دستی گرجستان در عین زیبایی دارای تنوع زیادی نیز می باشد که این صنایع خود جزء یکی ازجاذبه های گرجستان به شمار می رود. اغلب مردم گرجستان سعی بر این دارند که صنایع دستی کشور خود را به گونه ای طراحی کنند تا قدیمی و جذاب تر به نظر برسد. مهمترین صنایع دستی کشور گرجستان عبارتند از : انواع فرش،گلیم و جاجیم در طرح ها و رنگ های مختلف که در آنها بیشتر از رنگ قرمز استفاده می شود. انواع ظروف سفالی تزئینی در طرح های مختلف نیز جزئی از صنایع دستی گرجستان محسوب می شود ، پیاله هایی که بیشتر حالت سنتی و تزئینی دارند که از شاخ گاو و بزکوهی درست می شود.انواع خنجر و شمشیرهای تزئینی ،انواع لباس های محلی گرجی و به خصوص کلاهی نمدی که از پشم بز درست می شوند از دیگر صنایع دستی گرجستان محسوب می شود.

ظروف تزئینی سفالی یا گچی با نقوشی از نقشه گرجستان و یا تفلیس و مجسمه سازی جزئی مهم از صنایع دستی گرجستان است.معمولا مجسمه هایی از اشکال حیوانات،صلیب،یا قدیسینی که در دین ارتدوکس گرجستان بسیار مهم هستند.تابلو فرش توشتی ( Tusheti ) از منطقه تاریخی در شمال شرق گرجستان با رنگ روشن و تزئین شده با اشکال محلی منحصر به فرد و استفاده از رنگ های طبیعی که در عکس زیر نمایان است از دیگر صنایع دستی گرجستان محسوب می شود.

هر ساله نمایشگاه صنایع دستی گرجستان در شهرهای باتومی و تفلیس برگزار می گردد و بازدیدکنندگان این نمایشگاهها از سرتاسر دنیا هستند و با مجوز فروش مستقیم می باشد که یکی از این نمایشگاهها ،نمایشگاه بین المللی اکسپو جورجیا گرجستان نام دارد. این نمایشگاه در شهر تفلیس برپا می شود در اردیبهشت هر سال میزبان محصولات ایرانی است که هم برای فروش و هم نمایش جهت صادرات و تبادلات فرهنگی و تجارتی برگزار می شود . مهم ترین نمایشگاه های آن نمایشگاه غذا و محصولات کشاورزی نمایشگاه ماشین ، صنایع دستی گرجستان و گردشگری گرجستان می باشد که به ازای فروش کالا ۱۸ تا ۳۳ درصد مالیات و عوارض گمرکی تعلق می گیرد.

کشاورزی در گرجستان

کشاورزی و تولید فرآورده های غذایی از اولویت های اصلی گرجستان محسوب می شود . سرزمین گرجستان از دید اقلیمی منحصر به فرد می باشد و هر چهار فصل سال در آن دیده میشود.تقریباً ۴۳ درصد (یعنی ۳میلیون هکتار) کل سرزمین گرجستان برای کشت و دامپروری مناسب است. در این کشور مناطق گوناگون اقلیمی و اکولوژی وجود دارد. به خاطر همین در گرجستان امکان کشت و برداشت اکثر محصولات مناطق معتدل و نیمه گرمسیری وجود دارد: غلات و حبوبات، سبزیجات زودرس و دیر رس، کدو، سیب زمینی، انگور، محصولات نیمه گرمسیری، مرکبات و انواع گوناگون میوه.

در چند سال اخیر سرمایه گذاری خارجی در این بخش انجام شده است و دولت قصد دارد تا با برنامه ریزی صحیح و اصولی کشاورزی را در این کشور رونق بخشد. هنوز کشاورزی گرجستان با مشکلات بسیاری مواجه است که مهم ترین آنها کمبود سرمایه، نبود صنایع فراوری محصولات کشاورزی و همچنین صنایع بسته بندی مناسب می باشد.

با توجه به ویژگیهای جغرافیایی و آب و هوایی گرجستان، این کشور از پتانسیلهای بسیار خوبی برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی از جمله گندم، غلات، سویا، روغنهای خوراکی، دانه های روغنی و فندق، چای و انواع مرکبات و سبزی برخودار است.

با توجه به مطالعات صورت گرفته، فرصتها برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی بسیار زیاد است. در زمان شوروی سابق ، بخش کشاورزی حدود یک سوم از کل تولید ناخالص ملی این جمهوری را در بر می گرفت . در صورتی که از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰سیر نزولی پیدا کرده و در سال ۲۰۱۰ به ۸٫۴% رسیده است.

بخش کشاورزی در گرجستان با مشکلات زیادی از قبیل کمبود سرمایه، عدم دانش روز و تولید کشاورزی به صورت سنتی، نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی محصولات کشاورزی مواجه است . اما در چند سال اخیر سرمایه گذاری‌های خارجی در این بخش صورت گرفته و دولت قصد دارد تا با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی، بخش کشاورزی را در این کشور رونق بخشد. پس از اجرای توافقنامه تعرفه صفر درصد میان گرجستان و اتحادیه اروپا، صادرات محصولات کشاورزی این کشور به اتحادیه اروپا افزایش چشم گیری داشته است.

هدف دولت گرجستان در کنار روش های سنتی کشاورزی ، ایجاد و توسعه بخش تولید صنعتی محصولات کشاورزی ، صنایع تبدیلی و مراکز مدیریت است تا با این اقدامات ، ضمن افزایش اشتغال زایی در این بخش، سطح زندگی کشاورزان را نیز بهبود بخشد.

از عواملی که سرمایه گذار را برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گرجستان ترغیب می کند می توان اینگونه نام برد این فاکتورها عبارت است از :

۱) یکنواختی بارندگی در طول سال در گرجستان

در کشور ایران در فصول گرم سال کمتر بارندگی وجود دارد و بیشتر بارندگی ها در پاییز یا زمستان است. ولی در گرجستان در تمام فصول سال بارندگی وجود دارد که باعث زحمت کمتر کشاورز در زمینه آبیاری زمین می شود. یکنواختی بارندگی در طول سال فاکتور بسیار مهمی در کشاورزی است.

۲) فراوانی منابع آبی در گرجستان

میانگین بارندگی در اغلب مناطق گرجستان مناسب کشاورزی است. مثلا در تفلیس پایتخت گرجستان میانگین بارندگی در حدود ۶۰۰میلیمتر ثبت شده است. ولی میانگین بارندگی در شهرهای سواحل دریای سیاه مثل باتومی بسیار بالاست. میانگین بارندگی شهر باتومی در سال حدود ۲۸۰۰ میلیمتر است که خیلی زیاد است.

در باتومی کمتر از ۱۵۰ روز در سال روز آفتابی وجود دارد. بنابراین کشاورزی در مناطق بسیار پرباران هم زیاد جالب نیست و هزینه بیشتری دارد. زیرا جهت کشاورزی در مناطق بسیار پرباران ، زمین شما بایستی حتما دارای زهکش مناسب جهت خارج کردن آب اضافی از زمین باشد. هزینه احداث زهکش به تنهایی می تواند هزینه های کشاورزی شما را افزایش دهد.

۳) ارزان بودن نیروی کار

نیروی کار جهت کشاورزی در گرجستان بسیار ارزان است و در حدود ماهانه ۵۰۰ تا ۶۰۰ لاری است.

۴) زمین ارزان

قیمت زمین کشاورزی در گرجستان ارزان است. هرچند فروش زمین کشاورزی در گرجستان به اتباع خارجی تابع قوانین سختگیرانه ای است.

دامپروری در گرجستان

در دسته طیور ، مرغ بیشترین مصرف را در گرجستان دارد و پس از آن بوقلمون و شترمرغ. بلدرچین نیز پس از تولید می تواند بصورت بسته بندی های شکیل به کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر شود.

با توجه به اینکه تعرفه واردات انواع محصولات تولید شده در گرجستان به اروپا طبق توافق همگرایی گرجستان و اتحادیه اروپا ، قرار است صفر شود ، بلدرچین بازار بسیار خوب و مصرف بالایی در کشورهای اروپایی دارد هر چند که فرهنگ استفاده از گوشت بلدرچین در گرجستان در حال فراگیر شدن است.

گرجستان در عرصه دامپروری نیز می‌تواند شامل بخش ها متفاوتی مانند : پرورش انواع دام‌های شیری و گوشتی، طیور و ماهی باشدکه ازبخش اول می‌توان به پرورش گاو و گوساله گوشتی و شیری، پرورش گوسفند و … اشاره کرد.

از بخش دوم که شامل طیور بود می‌توان به پرورش انواع مرغ، شترمرغ، بلدرچین و بوقلمون اشاره کرد که البته قبل از تولید بایستی بازار هدف مشخص شوددر دسته طیور، مرغ بیشترین مصرف را در گرجستان دارد و پس از آن بترتیب بوقلمون، شترمرغ و بلدرچین نیز پس از تولید می‌تواند بصورت بسته بندیهای زیبا به صادر شود.

بخش سوم که شامل پرورش ماهی بود می‌توان به پرورش انواع ماهی‌های پرمصرف در گرجستان از جمله: قزل‌آلا و سالمون اشاره کردبا ایجاد حوضچه پرورش ماهی در گرجستان که سرمایه‌گذاری بالایی برای ایجاد آن لازم نیست، می‌توان با تولید و پرورش انواع آبزیان و یافتن بازار هدف راحت و آسان آن در گرجستان، سرمایه‌گذاری مناسبی را در این کشور آغاز کرد.

در بخش دامی نیز پرورش دام‌های گوشتی و شیری، طیور و ماهی رواج دارد. جذب توریسم و بحث انرژی، کشاورزی و تولید فرآورده‌های غذایی از اولویت اصلی کشور گرجستان به حساب می‌آید. سرزمین گرجستان از دید اقلیمی یکی از منحصر به فردترین کشورهای جهان است که هر چهار فصل سال در آن دیده می‌شود.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاه ها بسته شده اند.

تماس با پل جورجیا