غار شگفت انگیز پرومتئوس در گرجستان.

غار پرومتئوس در گرجستان.

بهمن ۶, ۱۳۹۷

پرومته یا پرومتئوس، در اسطوره های یونانی، یکی از تیتان ها(خذای ایزدها) و پسر پاپتوس و کلیمه و خدای آتش است. پرومتئوس یکی از تیتانهای مورد احترام زئوس و تنها تیتان باقی مانده از جنگ زئوس است.از آنجا که یزدان یا خدا، جاودانه است و از ازل تا ابد وجود داشته است، شاید انتخاب نام پرومتئوس در یونان باستان، به سبب وجود این غار است که گویی از ابتدا وجود داشته و تا ابد نیز باقیست.

غار پرومتئوس در  غرب کشور گرجستان،۲۰ کیلومتری شهر کوتایسی،در منطقه تسکالتوبو واقع شده است.این غار نه تنها یکی از غارهای معروف و عظیم در گرجستان است ،بلکه یکی از شگفت انگیزترین غارهای جهان است.

طول این غار ۱۸ کیلومتر و در عمق ۴۰ متری سطح زمین واقع شده است. فاصله این غار تا تفلیس ۴ ساعت و ۲۴۰ کیلومتر است که با قطار کوتایسی- تفلیس هم میشود تردد کرد.

این غار به شکلی کاملا غیر منتظره، در حین عملیات حفاری یک کارگر که پایش به درون گودال فرو لغزید، کشف شد و تدریجا قسمت های مختلف آن مورد کاوش قرار گرفت.

غار پرومتئوس در گرجستان

 

در دل این غار،اشکال انواع استالاکتیت و استالاگمیت که نوعی سنگ های آهکی هستند،وجود دارد که مانند لوسترهای آویزان دیده میشود. همچنین اقسام گوناگونی از طاقدیس ها، ناودیس ها، آبشار و آبریزهای آهکی و سنگی، رودخانه و چشمه های زیر زمینی نیز در دل این غار دیده میشود. در این غار  علاوه بر جاذبه های طبیعی، جاذبه های ساخت دست از جمله نورپردازی هایی زیبایی به چشم میخورد که زیبایی این غار را دو چندان کرده است.

این غار دارای ۶ مسیر غارنوردی است که مسیر آخر مریوط یه غارنوردان حرفه ایی میباشد. به دلیل اینکه دارای آبراهه است، بایستی جهت عبور از آن در شنا مهارت کافی داشت. ورود به این دالان برای عموم ممنوع می باشد.

بیشتر بخوانید : فستیوال ها و جشن های گرجستان

برای دیدن این غار مسیری را پیاده و مابقی را با قایق طی میکنیم. درون غار خفاش و گونه های مختلف حشرات زندگی میکنند. در این غار بسیار زیبا ۱۶ تالار پذیرایی وحود دارد  که برخی از زوج ها  که به دنبال مکان های فوق العاده ای جهت ازدواج هستند به آنحا مراجعه میکتتد خدمات در  این غار شامل مراسم ازدواج مدنی با قیمت  ۱۰۰ لاری می باشد.

غار پرومتئوس برای جلسات تجاری نیز مناسب هستند. سالن کنفرانس تا ظرفیت ۵۰ نفر با هزینه ۱۰۰ لاری نیز موجود است. ورود به این غار برای کودکان زیر شش سال ممنوع است. هزینه بلیط برای گرجی ها ۱۰ لاری، دانش آموزان و نوجوانان ۵ لاری برای خارجی ها ۲۰ لاری و در مورد بازدید غارها با قایق، برای مهمانانی که تابعیت خارجی دارند ۱۵ لاری میباشد. فصل تایستان برای بازدید این غار بهترین فصل است.

غار پرومتئوس در گرجستان

غار  پرومتئوس  در سال ۱۹۸۴ توسط آکادمی ملی گرجستان کشف شد. در سال ۲۰۱۰ غارها به مقصد توریستی تبدیل شدند و در سال ۲۰۱۱ به طور رسمی برای بازدیدکنندگان باز شدند. راهنما به زبانهای انگلیسی، آلمانی، گرجی و روسی در غار در دسترس هستند.

امیدواریم در صورت سفر به گرجستان ، با بازدید از این غار شگفت انگیز، عظمت خلقت را با چشم دل نظاره کنید. برای تمامی افرادی که قصد اخذ اقامت گرجستان را دارند لازم است تا با جاذبه های گرجستان و مناطق تفریحی آن آشنا شوند.

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + چهارده =

تماس با پل جورجیا