قانون و مقررات ایمنی کار در گرجستان

قانون ایمنی کار؛ دستورالعمل و الزامات ایمنی عمومی.

قانون ایمنی کار در گرجستان برای پوشش همه مشاغل تصویب شد !.

اسفند ۹, ۱۳۹۷
قانون و مقررات ایمنی کار در گرجستان

ایمنی شاخه‌ای از علم است که به تجزیه و تحلیل عوامل مخاطره‌آمیز می‌پردازد و آنرا آنالیز کرده و راهکارهای کنترل و کاهش آنرا پیگیری می‌کند. حوادث ناشی از کار به حدی از نگران‌کنندگی رسیده، که تبعات انسانی و اقتصادی آن مانعی جدی بر سر راه توسعه کشور به حساب می آید. اما سؤال اینست، که چگونه می‌توان این مسئله را به دغدغه‌ی شماره‌ی یک تصمیم‌گیران و فعالان اجرایی کشور تبدیل کرد؟

اکنون تعاریف بسیاری برای واژه‌ی ایمنی به کار رفته شده، برخی از این تعاریف به شرح زیر است :

  1. وضعیتی است که در آن ریسک‌های ارزیابی شده، مورد قبول واقع می‌شوند
  2. عبارت است از میزان یا درجه دور بودن از خطر
  3. در امان ماندن از ریسکِ غیرقابل قبولِ یک خطر

در استاندارد ISO8402:1992 واژه ایمنی به صورت زیر تعریف شده است : حالتی که در آن احتمال خطر، آسیب (به اشخاص)، یا خسارت مادی، به میزان قابل قبول محدود شده باشد.

یک مکان، یک کار معین یا یک دستگاه زمانی ایمن انگاشته می‌شود که احتمال خطر مرگ، مجروح شدن یا ابتلا به بیماری برای کسانی که در آنجا بوده یا با آن دستگاه کار می‌کنند، در حد قابل قبول پایین باشد. البته باید به موارد دیگری همچون آسیب به محیط زیست و آسیب به دستگاه و موارد دیگر هم اشاره کرد

لازم به ذکر است که اصول ایمنی و بهداشت حرفه ای نیز علاوه بر اثرات غیر مستقیم بر بهره وری و بازده اقتصادی واحدهای صنعتی، بطور مستقیم بر این موارد تأثیر دارد. گرجستان نیر مانند بقیه کشورها این امر را مهم دانسته و درصدد رفع این مشکل قوانینی جهت کار در گرجستان وضع کرده است.

 

مقررات مربوط به ایمنی کار در گرجستان

مقررات مربوط به ایمنی کار در گرجستان موضوع بحث جدی است که منجر به تصویب قانون جدید گرجستان در مورد ایمنی می شود. ۲۱ مارس ۲۰۱۸ این قانون تصویب شد و قانون ایمنی کار به طور کامل از تاریخ ۱ ژانویه ۲۰۱۹ به اجرا در آمد. قانون ایمنی کار گرجستان (“قانون کار”) همراه با بسیاری از حکم، دستورالعمل و مقررات دولتی، الزامات ایمنی عمومی را ایجاد می کند.

پارلمان گرجستان از یک قانونی حمایت می کند که می گوید گرجستان در مورد ایمنی کار، نه تنها در زمینه کارهای خطرناک و سنگین بلکه به تمام بخش های فعالیت اقتصادی اعمال خواهد شد.

پارلمان قانون سوم در مورد ایمنی کار را در نشست نهایی به تصویب رساند، اما تنها به ۱۱ حوزه شغلی مضر و خطرناک اشاره کرد.این  تعداد شغل محدود به شدت مورد انتقاد توسط بخش غیر دولتی قرار گرفت.

اصلاحات قانون توسط مجلس قانونگذاری انجام شد. این قانون در مورد تمامی بخش های فعالیت اقتصادی، از جمله روابط کار تنظیم شده توسط قانون گرجستان، قانون کار گرجستان و قانون گرجستان در خدمات عمومی، اعمال گردید.

هدف از این اصلاحات مشخص کردن الزامات اصلی ایمنی کار و اصول کلی اقدامات پیشگیرانه در محل کار است. این قانون، ایجاد و کارکردن یک مکانیسم موثر و کارآمد اجرا و بازرسی را پیش بینی می کند. در این قانون مجوز بازرسی کار گسترش یافته است و طبق پیش نویس  این قانون، هیات نظارتی وجود دارد که  مجاز است هر فضای کاری تحت پوشش بازرسان را بدون هشدار قبلی و در هر زمان( روز یا شب) بررسی کند.

همچنین تحت اصلاحات جدید، بازرس کار اجازه دسترسی به دادگاه را بدون اطلاع قبلی دارد. این تغییرات در تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار خواهد شد.

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − یازده =

تماس با پل جورجیا