قوانین ورود غیر قانونی به گرجستان

ورود غیر قانونی به گرجستان.

قوانین ورود غیر قانونی به گرجستان ۲۰۱۸.

آذر ۲۸, ۱۳۹۷
قوانین ورود غیر قانونی به گرجستان

گرجستان از جمله کشور هایی است که سخت گیری های زیادی برای ورود کشورش نداشته و بسیار راحت تر از سایر کشور ها به افراد اجازه اقامت می دهد. اما باید دانست که پلیس مرزی و امنیت این کشور، قوانین ورود غیر قانونی به گرجستان را به صورت سخت گیرانه اجرا می کنند. از آن جای که گرجستان عضو سازمان عفو بین الملل و متعهد به کنوانسیون ژنو می باشد، در صورت برخورد با یک پناهنده، ابتدا شرایط او را مورد بررسی قرار داده و در صورت دارا بودن شرایط پناهندگی به او اجازه اقامت می دهد. اصولا در فاصله میان ورود غیر قانونی فرد پناهجو تا زمان بررسی وضعیت وی، او را در کمپ های پناهجویان نگهداری می کنند. این افراد حق خروج از گرجستان را نداشته و یا حتی اجازه خارج شدن از کمپ را نیز ندارند.

ورود غیر قانونی به گرجستان

برخورد دولت با ورود غیر قانونی به گرجستان

مسلما هیچ کشوری از ورود غیر قانونی به کشور خود استقبال نمی کند. از این رو به این افراد اهمیت چندانی داده نمی شود. شرایط بهداشتی و آسایشی کمپ ها متغیر بوده و افراد هیچ گونه حق اعتراضی نسبت به شرایط خود را ندارند. از جمله مزایایی که سبب می شود، افراد به کشور گرجستان پناهنده شوند، در صورت مرتکب شدن جرمی است که در کشور گرجستان منع قانونی نداشته و در کشور متبوع غیر قانونی است.

در این صورت دولت گرجستان از تحویل شخص پناهنده به کشور متبوع، خودداری می کند. از این لحاظ می توان اطمینان داشت که در صورت بروز جنگ و یا هر گونه نابسامانی، گرجستان می تواند مکانی امن برای این افراد باشد. زیرا دولت گرجستان به اشخاصی که جانشان در کشور مبدا، در خطر است، اجازه اقامت می دهد.

سرنوشت کسانی که به با ورود غیر قانونی به گرجستان می روند

بعد از بررسی پرونده اشخاص که ممکن است از چند ماه و تا چند سال نیز به طول بیانجامد، دولت و هیئت منصفه دادگاه عالی این کشور تصمیم می گیرد که فرد را به عنوان مهاجر بپذیرد یا خیر. در این حالت یا اینکه به شخص اجازه اقامت داده می شود و فرد طبق قوانین می تواند کار کند و در کشور گرجستان آزادانه رفت و آمد کند و یا اینکه با درخواست وی مخالفت می گردد.

ورود غیر قانونی به گرجستاندر صورت مواجه شدن با پاسخ منفی در برابر ورود غیر قانونی به گرجستان، یا اینکه شخص سریعا به کشور مبدا بازخواهد گشت و یا اینکه درخواست بازنگری مجدد می کند، که این روند خود ممکن است باز هم تا چند ماه به طول بیانجامد. اما هر شخصی که اجازه اقامت در گرجستان را می یابد، در تمامی قوانین با شهروندان گرجی برابر بوده، مگر آن که عملی خلاف قانون از او سر بزند. از آن جایی که راه های ارتباطی بین کمپ های پناه جویان با دنیایی اطراف بسیار کم است، افراد از لحاظ روحی بسیار تضعیف شده و ممکن از اعمال خشونت آمیز از خود نشان دهند.

در این صورت پلیس گرجستان موظف است که با آن ها برخورد کرده و اعمالشان را در پرونده درخواستی آن ها ثبت می نماید.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 9 =