لایحه دامپینگ در گرجستان.

تیر ۲۴, ۱۳۹۸
لایحه دامپینگ در گرجستان

دامپینگ به معنای فروش یا صادرات یک کالا با قیمت کمتر از هزینه‌های تمام شده است. در و اقع تولیدکنندگان و بازرگانان برای به دست آوردن بازارها، محصولات خود را با قیمت کم عرضه می کنند. استراتژی کلی دامپینگ به حذف رقبا و در اختیار گرفتن بازار مربوط می‌شود.

به گزارش اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در یک سال گذشته، افزایش نرخ ارزهای خارجی در مقابل ریال ایران باعث عرضه کالاهای ایرانی به خصوص سیمان، فولاد و میلگرد به بازار گرجستان با قیمت بسیار پایین‌تر نسبت به مشابه داخلی آن شد، به‌گونه‌ای که قیمت محصولات وارداتی از ایران حتی از قیمت مواد خام تولیدکنندگان گرجی نیز پایین‌تر بوده است که این موضوع با اعتراض تولیدکنندگان گرجی رو به رو شد.

اتاق ایران از صادرکنندگان بخش خصوصی خواست تصمیمات و تدابیر لازم برای جلوگیری از متضرر شدن در نتیجه تصویب لایحه مذکور را اتخاذ کنند.

فرمول دامپینگ به دنبال این وضعیت، دولت گرجستان برای مقابله با این اتفاق دست‌به‌کار مجموعه‌ای از اقدامات شد و ابتدا اعلام کرد سیمان وارداتی به گرجستان برای تطبیق با استانداردهای اروپایی به توقف یک‌ماهه در گمرک این کشور و انجام آزمایش‌های کنترل کیفیت نیاز دارد که پیرو این تصمیم، قیمت تمام‌شده برای صادرکننده سیمان ایرانی افزایش یافت و عملاً صادرات سیمان به گرجستان محدود شد.

به دنبال وضع این محدودیت برای صادرات سیمان ایران، اکنون دولت گرجستان قصد دارد یک لایحه ضد دامپینگ را در آینده نزدیک به تصویب برساند که با توجه به اینکه گرجستان قرارداد تجارت آزاد یا تجارت ترجیحی با ایران ندارد، نتیجه تصویب آن می‌تواند مشکلاتی برای صادرات محصولات فولادی و میلگرد از ایران به گرجستان ایجاد کند.

معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران از تصمیم دولت گرجستان برای تصویب قریب‌الوقوع لایحه ضد دامپینگ با هدف حمایت از تولید داخلی این کشور خبر داد که می‌تواند قیمت تمام‌شده محصولات صادراتی از ایران را برای صادرکنندگان ایرانی افزایش دهد.

بر این اساس، معاونت امور بین‌الملل اتاق ایران از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران به‌ویژه صادرکنندگان مصالح، محصولات فولادی و میلگرد به گرجستان خواست با توجه به این تحولات تصمیمات و تدابیر لازم را برای جلوگیری از متضرر شدن در نتیجه تصویب لایحه مذکور اتخاذ کنند.

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − شش =

تماس با پل جورجیا