مبادلات فرهنگی و اقتصادی ایران و گرجستان

مبادلات اقتصادی و فرهنگی ایران و گرجستان.

مبادلات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و گرجستان.

آبان ۵, ۱۳۹۷
مبادلات فرهنگی و اقتصادی ایران و گرجستان

مبادلات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و گرجستان مقوله ارزشمندی است که نباید از نظر دور داشت. گرجستان با جمعیت ۴ میلیون نفری و اقتصاد باز باعث شده که بسیاری از تجار ایرانی به سوی گرجستان متمایل شوند تا بدین روش راهی به سوی اروپا بیابند و صد البته دولت ایران نیز به این مزیت واقف است و بنابراین درصدد است تا با دولت گرجستان، روابط گرم و صمیمانه ای را ایجاد کند.

کشور گرجستان بالاترین نرخ رشد در بین سایر کشورهای منطقه قفقاز و آسیای میانه را دارد، وزیر اقتصاد کشور گرجستان، کشور خود را کوچک ولی با اقتصاد باز معرفی می کند، نزدیکی کشور گرجستان به اتحادیه اروپا باعث شده تا ایران نیز با دولت گرجستان روابط صمیمانه ای را برقرار کند.

روابط دو کشور ایران و گرجستان امسال در بالاترین سطح خود بوده است و تنشی بین دو کشور وجود ندارد، رئیس کمیسیون مشترک ایران و گرجستان اعلام کرد که حجم مبادلات دو کشور در سال ۲۰۱۶،به رقم ۱۳۸ میلیون رسیده است. فعالان اقتصادی دو کشور و مقامات دولتی درصدد توسعه و گسترش روابط خود با یکدیگر هستند، به همین منظور اجلاس و همایش هایی در شهر تفلیس برگزار می شود.

چنانچه قصد سرمایه گذاری در گرجستان را دارید حتما قبل از هر اقدامی برای مهاجرت به گرجستان با مشاورین پل جورجیا در این خصوص مشورت نمایید.

این مطلب را بخوانید : بررسی روابط اقتصادی ایران و گرجستان

مبادلات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و گرجستان در یک نگاه

زمانی که اتحاد جماهیر شوروی فرو پاشید و گرجستان مانند سایر کشورهای آسیای میانه اعلام استقلال کرد، ایران نیز یکی از کشورهای آسیایی بود که استقلال این کشور را به رسمیت شناخت و دو کشور تصمیم گرفتند که همکاری اقتصادی و فرهنگی خود را شروع کرده و به مرور زمان آن را توسعه و گسترش دهند. روابط دیپلماتیک بین ایران وگرجستان پس از دو ماه پس از استقلال گرجستان شروع شد. ایران در طول این چندین سال همواره بر استقلال گرجستان تاکید کرده و سعی کرده که روابط اقتصادی و فرهنگی خود را با کشور گرجستان توسعه و گسترش دهد.

ایران و گرجستان درصدد توسعه و گسترش همکاری اقتصادی و فرهنگی هستند. نخست وزیر کشور گرجستان، کوئیریکاشویلی اعلام کرد که برای توسعه روابط دو کشور، هیئت های بلندپایه دو کشور تصمیم گرفته اند که روابط دو کشور را گسترش دهند.

مبادلات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و گرجستان و انتقال انرژی

انتقال گاز و آب ایران به گرجستان، و راهگذر حمل و نقل خلیج فارس ـ دریای عمان و اتصال خطوط برق دو کشور بهم مهم ترین طرح های اقتصادی هستند که باید به انجام برسد. ایجاد پالایشگاه مشترک دو کشور ایران و گرجستان، سمبل همکاری های فنی و سرمایه گذاری مشترک ایران و گرجستان به شمار می رود.

مبادلات اقتصادی و فرهنگی بین ایران و گرجستان و لغو رواید گرجستان برای شهروندان ایرانی

تفاهم نامه بین ایران و گرجستان جهت لغو روادید مهم ترین اتفاق مهمی بود که در جهت توسعه مناسبات اقتصادی و مردمی دو کشور به انجام رسید. از سرگیری پروازهای بین دو کشور به موازات این تفاهم نامه  به انجام رسید و توریست های دو کشور دوباره متمایل به گردش به کشور مقابل شدند. شهروندان ایران بیشترین سفر را به کشورهای ترکیه، ارمنستان، روسیه و گرجستان دارند. آژانس های توریستی گرجستان با توجه به تعداد کثیر توریست های ایرانی، سفرهای توریستی خود را تنظیم می کنند تا بدین وسیله گردشگران بیشتری را از طرف کشور ایران جذب کنند.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.