مخالفت شهرهای بزرگ گرجستان با عضویت در ناتو.

آذر ۷, ۱۳۹۸
عضویت در ناتو گرجستان با مخالفت مواجه شد

به گزارش رادیو تفلیس به نقل از ایرنا – بر اساس نظر سنجی انجام گرفته از سوی حزب ” اتحاد میهن پرستان گرجستان ” ساکنان دو شهر بزرگ گرجستان با عضویت این کشور درناتو مخالفت کردند.

به گزارش روز پنجشنبه ” رسانه های محلی ، در این نظر سنجی مربوط به سیاست خارجی گرجستان که در شهرهای بزرگ باتومی و روستاوی با مشارکت طیف وسیعی از ساکنان این شهرها صورت گرفت، شرکت کنندگان با عضویت گرجستان با هر اتحادیه نظامی مخالفت نشان دادند. مسئولان گرجستان پیش از این اعلام کردند که اکثریت مردم گرجستان از عضویت این کشور در ناتو حمایت می کنند.

در شهر باتومی دومین شهر بزرگ گرجستان، ۶۴ درصد از ساکنان این شهر شرکت کننده در این نظر سنجی خواستار بی طرفی نظامی گرجستان شده  و ۶۹ درصد نیز از بهبود روابط با روسیه حمایت کردند.

آیا گرجستان عضو ناتو میشود؟

همچنین ۷۸ درصد از شرکت کنندگان در این نظر سنجی در شهر روستاوی واقع در ۳۰ کیلومتری تفلیس پایتخت گرجستان بر ضرورت بی طرفی نظامی این کشور و نیز ۸۱ درصد گفت و گی مستقیم با روسیه تاکید کردند.

حزب “اتحاد میهن پرستان گرجستان ” برنامه ریزی کرده است نظر سنجی مشابه را در کوتایسی  یکی از بزرگترین شهرهای این کشور برگزار کند. نظر سنجی این حزب سیاسی در میان ۷۷ هزار تن از ساکنان شهر باتومی و نیز ۵۶ هزار تفر از ساکنان شهر روستاوی برگزار شده است.

روابط  تفلیس و مسکو  در پی انقلاب مخملی سال ۲۰۰۳ میلادی که بر اثر آن ادوارد شواردنادزه رییس جمهوری وقت گرجستان و از سیاستمداران کهنه کار شوروی سابق برکنار شد و میخاییل ساآکاشویلی  سیاستمدار غربگرا در این کشور به قدرت رسید، وخیم تر شد.

بیانیه های شدید الحن ساآکاشویلی علیه روسیه و اتهامات وارده در باره حمایت مسکو از مناطق جدایی طلب آبخازی و اوستیای جنوبی در گرجستان و نیز علاقمندی وی برای استقرار نیروهای ناتو در گرجستان به تنش در روابط دو کشور  دامن زد.

دولت تفلیس  در زمستان سال ۲۰۰۵ میلادی خوستار خروج بلافاصله نیروهای نظامی روسیه مستقر در زمان دولت شواردنادزه در مناطق آخالکالاکی و باتومی گرجستان شد و همزمان ساآکاشویلی قص د دولت گرجستان برای عضویت در ناتو را اعلام کرد و پارلمان این کشور در سال ۲۰۰۶ میلادی مصوبه ای در این زمینه نیز صادر کرد.

تنش در  روابط تفلیس و مسکو در ماه اوت سال ۲۰۰۸ میلادی به در گیری های نظامی گرجستان از یک طرف و نیروهای روسیه و مناطق تجزیه طلب آبخازی و اوستیای جنوبی از طرف دیگر منجر شد و نظامیان روسیه در جریان این درگیری ها تا ۳۰ کیلومتری تفلیس پایتخت گرجستان رسیدند.

در پی این درگیری های پنج روزه  روسیه بطور رسمی استقلال اوستیای جنوبی و آبخازی را به رسمیت شناخت و گرجستان نیز روابط دیپلماتیک با روسیه را قطع کرد و به عضویت در جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع پایان داد.

پایان قدرت دولت ساآکاشویلی  در سال ۲۰۱۳ میلادی و با پیروزی حزب ” رویای گرچستان ” در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری، دولت جدید تفلیس هرچند گرایش سیاسی این کشور را عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو اعلام کرده ولی سعی دارد به روابط عادی با روسیه نیز نایل شود که فعلا در رابطه با واکنش های تند مسکو نسبت به تحرکات غرب و ناتو در گرجستان پیشرفتی در این زمینه وجود ندارد.

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =

تماس با پل جورجیا