مهاجرت به اروپا از گرجستان

مهاجرت به اروپا از گرجستان.

مسیر مهاجرت به اروپا از گرجستان می گذرد.

مهر ۳۰, ۱۳۹۷
مهاجرت به اروپا از گرجستان

مسیر مهاجرت به اروپا از گرجستان می گذرد، کاملا درست است بخاطر این که دولت گرجستان تمایل دارد تا در آینده ای نزدیک به اتحادیه اروپا بپیوندد.

مسیر مهاجرت به اروپا از گرجستان می گذرد و منطقه شنگن

از اواخر فوریه ۲۰۱۷، کشورهای منطقه شنگن موافقت کردند که شهروندان گرجی می توانند بدون ویزا به  کشورهای منطقه شنگن سفر کنند. این کشورها، ۲۶ کشور بوده و می توانند به مدت ۳ ماه اقامت داشته باشند و هرگز اجازه کار ندارند. تصمیم اتحادیه اروپا به عنوان مشوق سیاسی، در زندگی سیاسی و اجتماعی شهروندان گرجی تاثیر بسزایی داشت.

البته این تصمیم تاثیرگذار اروپا بارها و بارها به تعویق افتاده ولی در نهایت در ۲ فوریه ۲۰۱۷ با ۵۵۳ رای مثبت در پارلمان اروپا به تصویب رسید و در همین راستا، سباستین کورتز رئیس سازمان و امنیت و همکاری اروپا در یک کنفرانس خبری که در آن وزیر گرجستان او را همراهی می کرد اعلام کرد که باید دو کشور اوکراین و گرجستان مشکلات سیاسی خود را حل و فصل کنند تا اتباع و شهروندان هردو کشور بتوانند براحتی باهم دیدار داشته و تردد کنند.

مهاجرت به اروپا از گرجستان می گذرد و واکنش های مقامات دولتی گرجستان

نخست وزیر گرجستان، این رای اتحادیه اروپا ، بسیار مهم تلقی کرد و گفت که این چنین روزی برای ملت گرجستان، یک روز تاریخی تلقی می شود. رئیس جمهور گرجستان، گیورگی مارگوشویلی اعلام کرد که هم وطنان اوستایی و آبخازی می توانند از این فرصت بهره مند شده و کسب و کار خود را گسترش دهند. دو منطقه اوستا و آبخازیا تحت تسلط دولت روسیه است و بنابراین مردم این دو منطقه می توانند گذرنامه های گرجی را دریافت کنند و بدین ترتیب منطقه گرجستان می تواند در آینده ای نزدیک بهم بپیوندد.

میخائیل شاآکاشویلی رئیس جمهور اسبق گرجستان، در این باره گفت: دشمنان داخلی و خارجی ما را مسخره می کردند ولی این ما بودیم که توانستیم در مقابل پارلمان گرجستان، سرود اتحادیه اروپا را بعد از انقلاب رز بخوانیم و من کاملا باور دارم که به سرعت به اتحادیه اروپا خواهیم پیوست.

مهاجرت به اروپا از گرجستان می گذرد و برنامه همگرایی همسایگان شرقی

بعد از تصویب این طرح، شهروندان گرجی می توانند با  پاسپورت ۱۸۰ روزه گرجستان به مدت ۹۰ روز به منطقه شنگن سفر کنند. این طرح به مدت ۹ ماه به طور آزمایشی اجرا می شود و اگر طی این مدت شهروندان گرجی درخواست پناهندگی کنند یا مدت اقامت آن ها از ۹۰ روز تجاوز کند، اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه شنگن مختارند که تصمیم خود را لغو کنند.

برنامه همگرایی همسایگان شرقی مهمترین برنامه اتحادیه اروپاست و براساس این برنامه شهروندان کشورهای گرجستان، ارمنستان، آذربایجان، اوکراین، مولداوی؛ بلاروس، می توانند بدون ویزا به کشورهای اروپایی سفر کنند، کشور مولداوی تنها کشوری است که استانداردهای اتحادیه اروپا را رعایت کرده و بنابراین ویزای شنگن برای شهروندان این کشور صادر شده است. امکان دارد که دو کشور گرجستان و اوکراین نیز مشمول لغو ویزا برای ورود به منطقه شنگن شوند، اما در این میان کشورهای آذربایجان، ارمنستان و بلاروس نسبت به این چنین طرحی اصلا تمایلی از خود نشان ندادند.

با هدف توسعه همکاری بین کشورهای ارمنستان، بلاروس، گرجستان، مولداوی، اوکراین و آذربایجان برنامه مشارکت با شرق، اتحادیه اروپا این چنین طرحی را راه اندازی کرد این ۶ کشور ، همسایگان شرق اتحادیه اروپا هستند یکی از آخرین اهداف مقامات بروکسل در این قرارداد، ایجاد فضای همکاری اقتصادی و تجارت آزاد بین این ۶ کشور است.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.