مشکلات تاسیس کارخانه در گرجستان
بررسی

مشکلات تاسیس کارخانه در گرجستان 2018.

بررسی مشکلات تاسیس کارخانه در گرجستان ۲۰۱۸.

دی ۱۰, ۱۳۹۷
مشکلات تاسیس کارخانه در گرجستان

گرجستان از جمله کشور هایی است که تجارت و سرمایه گذاری در آن بسیار آسان می باشد. این کشور دارای منابع غنی بوده که در صورت بهره بردای برای تاسیس کارخانه در گرجستان کمک می کند. اما مشکل از جای شروع می شود که عدم داشتن نیروی متخصص سبب بازده ای کم این کارخانه ها می شود.

از این رو این کشور، برای استفاده از ابزار آلات پیشرفته و یا بهره برداری از منابع خود به تکنسین های خارجی نیازمند است. همین عوامل سبب می شود که تاسیس کارخانه های مادر در این کشور بسیار سخت باشد.

کمبود مواد اولیه و بودجه محدود دولت برای این کار، باعث می شود که سرمایه دار، فشار های مالی زیادی را متحمل گردد. از این رو اگر دارای سرمایه ای محدود هستید، اصلا وارد این معقوله ها نشوید و تنها به تاسیس کارخانه ای کوچک اما با سود متوسط، بسنده نمایید.

موانع بر سر راه تاسیس کارخانه در گرجستان

گرجستان از لحاظ فنون تخصصی بسیار ناکارآمد است. نداشتن سرمایه غنی برای خرید مواد اولیه گران قیمت و عدم دانش کافی برای تولید تجهیزاتی مانند خودرو، لوازم برقی مرغوب و… سبب شده است، که به یک کشور وارد کننده تبدیل شود.

با تمام تفاسیری که در مورد نواقص مالی برای تاسیس کارخانه در گرجستان ذکر شد، اگر شما دارای سرمایه ای غنی و روابط تجاری گسترده ای با تجار اروپایی و آسیایی باشید، به راحتی می توانید در این کشور سرمایه گذاری کنید.

از دیگر عواملی که ممکن است تاسیس کارخانه در گرجستان را با شکست مواجه کند، داشتن قیمت بالای محصول نهایی است. در واقع آنچه سبب این قیمت بالا می شود، نیروی کار گران نیست، بلکه نبود قطعات و لوازم اولیه برای تولید آن است. از این رو، با داشتن درآمد پایین مردم گرجستان، آن ها از خرید این محصولات پرهیز می کنند. این گونه می شود که تاجر مجبور به یافتن بازار های خارجی می گردد.

همچنین هزینه تبلیغات بالا و نبود بازار داخلی بزرگ برای فروش و جمعیت پایین این کشور، از جمله عواملی هستند که می توانند یک تاجر را با مشکلاتی رو به رو کنند. بنابراین داشتن روابط تجاری قوی با کشور های همسایه، می تواند برگ برنده ای برای این سرمایه گذاران به حساب آید.

حمایت دولت از تاسیس کارخانه در گرجستان

چگونه می توان به رفع مشکلات تاسیس کارخانه در گرجستان غلبه کرد؟

گرجستان از جمله معدود کشور هایی است که از سرمایه گذار های خارجی بسیار حمایت می کند. از اعطای زمین های دولتی گرفته تا وام های با بهره های بسیار کم، عدم پرداخت مالیات، قوانین تجاری رونق دهنده و.. از جمله اقداماتی است که دولت برای حمایت از سرمایه گذار انجام می دهد.

بنابراین آنچه که یک سرمایه گذار نیاز به داشتن آن دارد، ارائه یک طرح قوی و کارآمد برای تاسیس کارخانه و بهره مندی از سرمایه ای کلان است. اما برای عدم داشتن سرمایه کلان نیز راه حل هایی وجود دارد.

یکی از مزیت هایی که سرمایه گذاری در گرجستان برای افراد دارد، عضو بودن این کشور در صندوق بانک جهانی می باشد. از این رو روابط مالی و تجاری این کشور بسیار مشخص بوده و از طریق این مدارک می توان دریافت که سرمایه گذاری در کدام بخش به نفع تجار است.

حمایت دولت از تاسیس کارخانه در گرجستان

جدا شدن گرجستان از جماهیر شوروی، باعث بحران اقتصادی در این کشور شد. همین امر سبب گردید که دولت درهای اقتصادی خود را برای تاسیس کارخانه در گرجستان و سرمایه گذاری در بخش های مختلف کشور، برای سرمایه گذاران خارجی باز کند.

دولت گرجستان برای کسب درآمد بیشتر و رونق تجاری خود، از هیچ حمایتی برای سرمایه گذار خود دریغ نکرده و تا جای ممکن این کار را برای انان آسان می کند. یکی از جمله مواردی که دولت به افراد خارجی بسیار اهمیت می دهد، در قسمت تاسیس کارخانه در گرجستان می باشد.

در واقع این کار نیاز به زمین های بسیار و داشتن سرمایه کافی برای این کار دارد. از این رو دولت با اجرای سیاست گذاری خارجی، به سرمایه دار در ازای قراردادی تجاری و برد-برد، اجازه استفاده از زمین ها دولتی را داده و در ازای آن سود ناچیزی دریافت می کند.

البته لازم به ذکر است که گفته شود، این تسهیلات به هر شخصی داده نمی شود. بلکه طرح هایی مشمول این معافیت های مالی می شوند که دارای سود کلانی برای دولت و ملت گرجستان باشند.

علاوه بر این، دولت گرجستان خود دارای طرح هایی است که از طریق آن به جذب سرمایه گذار می پردازد. در این اقدام که در واقع یک نوع مزایده محسوب می گردد، طرح های مورد نیاز این کشور توسط متخصصان تنظیم شده و در اختیار اداره بازرگانی این کشور قرار می گیرد. سپس افراد با ارائه مدارک و رزومه کاری خود اقدام به دریافت این طرح ها می نمایند. اگر دو شخص خواستار یک طرح باشند، در شرایط یکسان اولویت با کسی است که زودتر درخواست داده باشد.

مزایای تاسیس کارخانه در گرجستان

مزایایی تاسیس کارخانه در گرجستان

تاسیس کارخانه در گرجستان تنها برای افراد سود مالی ندارد. بلکه از جمله مزایایی تاسیس کارخانه در گرجستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده از داده های اتاق بازرگانی برای سرمایه گذاری با خطر ریسک کمتر
  2. نداشتن محدودیت تجاری به دلیل روابط خوب گرجستان با آمریکا
  3. دریافت اقامت دائم برای افراد و خانواده هایشان
  4. دریافت وام های بانکی با بهره بسیار کم
  5. استفاده از تسهیلات بانک جهانی
  6. تجارت بدون محدودیت با اروپا
  7. امکان تشکیل حساب بانکی در گرجستان
  8. معافیت از پرداخت مالیات

تاسیس کارخانه در گرجستان و چگونگی روند آن

برای تاسیس کارخانه در گرجستان در اولین قدم باید تحقیق کنید، که کدام بخش از این کشور نیاز به حمایت مالی و یا سرمایه گذاری دارد. سپس تهیه یک طرح جامع و کامل از آنچه که قصد دارید انجام دهید، تهیه کنید. آن را به اداره بازرگانی این کشور برده و بعد از تایید آن ها، روال ادرای را طی می نمایید.

در حین انجام روال اداری، اگر نیاز به دریافت وام داشتید، دولت می تواند از ۱۵۰ تا سقف چندین هزار دلار به شما وام اختصاص دهد. همچنین در صورت نداشتن مکان مناسب برای کارخانه در گرجستان، دولت در ازای قراردادی به شما اجازه استفاده از زمین های دولتی را می دهد. لازم به ذکر است که گفته شود، داشتن یک وکیل در تمامی مراحل لازم و ضروری می باشد.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − پنج =

تماس با پل جورجیا