موفقیت دانشگاه دولتی تفلیس.

فروردین ۲۸, ۱۳۹۸

دانشگاه ایالتی تفلیس یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در ۸ فوریه۱۹۱۸ در تفلیس در کشور گرجستان تاسیس شد. دانشکده‌های علوم دینی که به طور متناوب در گرجستان  در طی قرن‌ها فعالیت میکردند، قدیمی‌ترین دانشگاه در گرجستان و منطقه قفقاز هستند. و بیش از ۱۸,۰۰۰دانشجو در این دانشگاه ثبت‌نام کرده‌اند و تعداد کل پرسنل و کارکنان به ۵,۰۰۰ نفر میرسد.

طبق گزارش اخبار ایالات متحده و گزارش جهانی رتبه بندی دانشگاه ها، TSU در رتبه ۳۵۹ در جهان قرار دارد و به دانشگاه ورشو وابسته است. این دانشگاه دارای پنج شعبه در مناطق گرجستان، شش دانشکده، ۶۰ آزمایشگاه و مراکز علمی پژوهشی، کتابخانه علمی (با ۳،۷۰۰،۰۰۰ کتاب و مجله)، هفت موزه و انتشارات و چاپ روزنامه Tbilisi Universiteti است. بنیانگذار دانشگاه، ایوان جوانویچویلی، مورخ گرجستان بود.

دانشگاه قفقاز در گرجستان
از میان بنیانگذاران نیز چندین دانشمند از جمله جورجی آخولیدیانی، شالوا ناتسوبیدزه، دیمیتری اوزنادزه، گرگول تستلی، آکاکی شانیدز، آندریا رزمدا، کورنلی ککلیدز، یوسف کیپشیدزه، پتر ملکیچویلی و اکویتی تاکیشویلی بودند. پروفسور پتر ملینیشویلی، یک شیمیدان گرجستان، اولین رؤسای TSU شد.
یکی از نخستین دستاوردهای مردم گرجستان در ابتدای قرن بیستم بنیان دانشگاه ملی گرجستان در تفلیس بود پس از آن که گرجستان مستقل شد و خود را یک کشور دموکراتیک ملی اعلام کرد.
پس از آن با وجود ایدئولوژی اجباری و سانسور شدید , دانشگاه دولتی تفلیس در ریاضیات، روانشناسی، فلسفه، زبان‌شناسی و تاریخ‌نگاری مدارس را حفظ کرد. این دانشگاه در تاریخ ۲۶ ژانویه ۱۹۱۸ گشایش یافت. در ۵ سپتامبر ۱۹۹۵ یک کلیسا در باغ دانشگاه نامگذاری شد و پس از آن این دانشگاه به نام بنیانگذار آن ایوان جوانویچویلی نام گذاری شد.

بیشتر بخوانید : لیست بهترین دانشگاه های پزشکی گرجستان ۲۰۱۸

پتر ملینیشویلی، استاد و شیمیدان، به عنوان اولین رییس دانشگاه انتخاب شد. در آغاز، دانشگاه یک دانشکده فلسفه داشت. ایوان جوانویچویلی، مورخ گرجستان، اولین سخنرانی را ارائه کرد.

دانشگاه ایالتی تفلیس

بر طبق این پیشینه شانزدهمین رتبه بندی دانشگاه های جهان  اعلام شد. در این رتبه بندی که سالانه انجام می شود ۱۲۵۰ دانشگاه برتر جهان از ۸۶ کشور بررسی و ارزیابی گردید. دانشگاه ها با ۱۳ شاخص ارزیابی می شوند که ۵ شاخص مهم و تاثیرگذار عبارتند از: نحوه آموزش، تحقیق، اثرات تحقیق، مزایای صنعتی و چشم انداز بین المللی دانشگاه دولتی تفلیس نیز امسال در بین ۱۲۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفت  و رتبه ۱۰۰۱ را از آن خود کرد. در سال گذشته هیچکدام از دانشگاه های گرجستان موفق نشدند تا در بین دانشگاه های برتر قرار گیرند اما در رتبه بندی سال ۲۰۱۶، دانشگاه دولتی تفلیس رتبه  ۸۰۱ را در بین ۹۸۰دانشگاه برتر دنیا کسب نمود.

بیشتر بخوانید: بازدید سفیر جمهوری اسلامی ایران از دانشگاه قفقاز

کشورهای انگلستان و آمریکا رهبر بلامنازع بهترین دانشگاه های جهان هستند و همواره ده دانشگاه برتر دنیا از این دوکشور هستند. ده دانشگاه برتر دنیا در رتبه بندی جدید عبارتند از: آکسفورد، کمبریج، استانفورد، ماساچوست، کالیفرنیا، هاروارد، پرینستون، ILL، کالج لندن، شیکاگو

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =