نقش ايران در تقويت صنايع گرجستان

نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان.

نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان.

آبان ۳, ۱۳۹۷
نقش ايران در تقويت صنايع گرجستان

نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان بسیار ارزنده است و نباید نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان را نادیده گرفت. وزیر امور خارجه ایران گفت که ایران می تواند در تقویت صنایع گرجستان خیلی موثر عمل کند. محمد جواد ظریف در یک همایش اقتصادی دو کشور که در شهر تفلیس برگزار شد به اهمیت نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان تاکید کرد.

همچنین ایران می تواند در توسعه صادرات و مسائل بازرگانی ایران نقش موثری ایفا کند. او گفت که حتی می توانیم کریدوری برای اتصال به اروپا عمل کنیم.  همچنین ایران می تواند در تقویت کشاورزی و دامپروری ایران نیز به خوبی عمل کند. ایران یکی از پیشرفته ترین کشورها در زمینه نانو و بیونانو در بین ۱۰ کشور جهان است.

از آنجایی که صنایع گرجستان در طی جنگ های منطقه ای و داخلی از بین رفت و همچنین بحران اقتصادی نیز صنایع این کشور را زمین گیر کرد به همین دلیل ایران می تواند در تقویت صنایع گرجستان نقش ارزنده ای داشته باشد.

در حال حاضر اتاق بازرگانی ایران و گرجستان تاسیس شده است، ولی متاسفانه این چنین اتاقی در افزایش مبادلات تجاری بین دو کشور نقش بسیار مهمی ندارد. چندی پیش دو رئیس اتاق بازرگانی ایران و گرجستان دچار مشکلاتی شدند و از آن به بعد مبادلات تجاری بین دو کشور بشدت کاهش یافته است.

با توجه به روابط خوب بین دو کشور ایران و گرجستان فرصت ماسبی برای سرمایه گذاران ایرانی فراهم شده است که بتوانند با سرمایه گذاری در گرجستان در صنایع مختلف از این فرصت طلایی استفاده کرده و به توسعه کسب و کار خود بپردازند. توجه داشته باشید قبل از هرگونه اقدامی در این راستا بهتر است با مشاورین پل جورجیا در ارتباط بوده و از شرایط و قوانین حاکم در گرجستان اطلاعات لازم را کسب نمایید.

نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان و کالاهای صادراتی و وارداتی

ایران محصولاتی مانند مازوت، قیر، کک و انواع مشتقات نفتی و پتروشیمی ، مصالح ساختمانی، محصولات کشاورزی مانند سیر، پیاز، سیب زمینی، انواع میوه، انواع سبزی، انواع لوازم خانگی را به کشور گرجستان صادر می کند. ایران از قدرت بسیار زیادی جهت صدور انواع کالاها به کشور گرجستان برخوردار است.

همچنین ایران کالاهایی مانند محصولات چوبی، مانند چوب راش، فرو منگنز، گردوی تازه و خشک شده، تراکتور، ماشین آلات فلزات، قراضه آهن، تیرآهن را از کشور گرجستان وارد می کند. ولی کشور گرجستان بیش از این می تواند به کشور ایران کالاهایی را صادر کند. عدم صدور کالاهای بیشتر گرجی به ایران به این دلیل است که هنوز کشور گرجستان، نتوانسته بازار ایران را شناسایی کند.

نقش ایران در تقویت صنایع گرجستان خیلی زیاد است به گونه ای که ایران در کشور گرجستان چندین کارخانه از جمله کارخانه میوه خشک کنی، کاشی، سیمان، پنیر را تاسیس کرده است. کشور گرجستان به تازگی در چندین سال اخیر توانسته که میزان صادرات شراب خود را افزایش دهد و به کشورهای اروپایی و آمریکا صادر کند. کشور گرجستان کشوری با منابع آب فراوان است و می تواند آب آشامیدنی تصفیه شده را به دیگر کشورها من جمله ایران صادر کند.

همچنین ایران می تواند در تامین نفت، گاز به گرجستان، نقش موثری داشته باشد. ایران در زمینه فراورده های نفتی، کارخانه ای را در کشور گرجستان تاسیس کرده است. دو کشور ایران و گرجستان می توانند در زمینه صادرات انرژی به یکدیگر گام های بسیار بلندی بردارند.

حتی ایران می تواند پروژه های بسیار بزرگی را در کشور گرجستان راه اندازی کند که به نفع مردم گرجستان باشد. ایران کشور قدرتمند در تامین کمبود صنایع گرجستان است و دولت گرجستان نباید چنین کشور قدرتمندی را فراموش کند.

نویسنده

PolGeorgia.

jamshidian.eng@gmail.com

دیدگاه ها بسته شده اند.