هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان

هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان.

هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان.

آبان ۷, ۱۳۹۷
هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان

گرجستان یکی از بهترین کشور ها برای تحصیل می باشد. دانشگاه های گرجستان هم تراز با بسیاری از دانشگاه های اروپایی بوده و در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار دانشجویی بین‌المللی را در خود جای داده است. هزینه تحصیل در گرجستان نیز نسبت به سایر کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیز بوده و دولت خدمات رفاهی زیادی به دانشجویان عرضه می کند.

هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان و خدمات دولت به دانشجویان

دولت برای دانشجویان خارجی خوابگاه در نظر گرفته است و بسیاری از دانشجویان بین المللی دارای خوابگاه‌هایی نزدیک به دانشگاه خود هستند. این خوابگاه عموماً نو و مجهز به آشپزخانه و سالن مطالعه می‌باشند. همچنین بسیاری از دانشگاه خدماتی مانند سرویس رفت آمد رایگان و سالن های ورزشی رایگان نیز در اختیار دانشجویان قرار می دهند. با این کار به میزان حدود ۱۰۰ هزار تومان از هزینه دانشجویان کاسته می شود. این خدمات شامل وعده های غذایی مجانی در سلف ها نیز می گردد.

کلاً دانشگاه های گرجستان هم از لحاظ اعتبار با دانشگاه های آمریکا و کانادا برابری کرده و هم از لحاظ امکانات با دانشگاه های اروپایی. همچنین ورود به این دانشگاه ها نیاز به مدرک زبان نداشته و به راحتی می‌توان از آن ها پذیرش گرفت. نکته ای بسیار مهم که باعث جذب دانشجویان به دانشگاه های خارجی می شود، وجود شهریه های کم در یک دانشگاه ها است.

هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان و همچنین شهریه در دانشگاه های این کشور، بین ۵ تا ۱۲ میلیون در سال می باشد. این میزان شهریه نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی بسیار ناچیز است و همچنین برای مقاطع مختلف متفاوت است و همچنین رشته های مختلف هزینه های متفاوت دارند. البته این رقم برای سطوح مختلف تحصیلی یعنی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری متفاوت است. معمولاً رشته های پزشکی و دارو سازی دارای هزینه های بالاتری هستند.

این مطلب را بخوایند : اخذ اقامت تحصیلی گرجستان

خرد هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان

در کنار شهریه دانشگاه، یک دانشجو دارای هزینه های جانبی دیگری نیز می باشد که در زیر به آن ها اشاره می نماییم.

 1. اگر یک دانشجویی قصد استفاده از خوابگاه را نداشته باشد، می تواند با پرداخت ماهی ۴۰۰ هزار تومان به اجاره منزلی معمولی بپردازد. همچنین برخی از خانواده ها یکی از اتاق های منزلشان را به دانشجو ها با قیمت کمتری اجاره می دهند.
 2. هزینه پوشاک هر فرد بستگی به خود او دارد. ولی به طور متوسط ماهانه ۲۰۰ هزار تومان برای کار کافی است.
 3. هزینه دیگری که برای هر دانشجوی ضروری است، مبلغ ۶۰ هزار تومان به صورت ماهانه برای پرداخت اینترنت پر سرعت است.
 4. هزینه خورد خوراک هر دانشجو نیز بستگی به رژیم غذایی او دارد و بین ۵۰۰ تا ۱۰۰ هزار تومان می باشد.
 5. هزینه های آب، برق و تلفن نیز به صورت ماهیانه ۸۰ هزار تومان در نظر گرفته می شود.

در کل میزان هزینه اقامت تحصیلی در گرجستان نسبت به بسیاری از کشور ها، از حمله خود ایران بسیار کمتر است. این هزینه ها از دانشگاهی به دانشگاه دیگر در گرجستان و از شهری به شهر دیگر متفاوت است. همچنین وجود اساتید مجرب یکی از عوامل جذب دانشجویان از سراسر جهان به سوی دانشگاه های گرجستان شده است.

برخی از هزینه‌های زندگی در گرجستان

هزینه تحصیل و زندگی در گرجستان

هزینه تحصیل در گرجستان در مقایسه با سایر کشورهای همسایه آن نظیر روسیه، ارمنستان و آذربایجان بسیار کم‌تر است. هزینه زندگی در شهرهای مهم و بزرگ گرجستان نظیر تفلیس از تهران بسیار کم‌تر است. برای نمونه:

 • هزینه خوار و بار در حدود ۲۰۰ هزار تومان در ماه است.
 • هزینه تردد و رفت و آمد به طور ماهیانه معادل ۴۵ هزار تومان است.
 • هزینه سوخت در گرجستان معادل ۳ هزار تومان است و نسبت به سایر نقاط جهان بسیار اندک است.

اگر بخواهیم هزینه متوسط کالاها و مواد غذایی ضروری روزانه را به اجمال بررسی کنیم، به شرح زیر خواهد بود:

 • هزینه یک لیتر شیر تقریبا ۴ هزار تومان
 •  ۵۰۰ گرم نان تقریبا ۱۲۰۰ تومان
 • یک شانه ۱۲ عددی تخم‌مرغ معادل تقریبی ۴ هزار تومان
 • قیمت یک کیلوگرم مرغ پوست کنده ۱۲هزار تومان

قبوض ماهیانه در ماه برای‌ شما حدود ۸۰ هزار تومان هزینه در پی خواهند داشت. اگر اهل ورزش و فعالیت‌هایی مانند باشگاه رفتن هم باشید، در صورتی که امکان استفاده از خدمات رایگان ورزشی و رفاهی درون دانشگاه‌تان وجود نداشته باشد با حدود ۵۰ هزار تومان هزینه ماهیانه می‌توانید به سالن‌های ورزشی مختلف مراجعه بفرمایید. هزینه تفریحاتی نظیر سینما رفتن هم نسبتا معقول و در حدود ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان خواهد بود. هزینه خرید لباس و کفش چندان گران و غیرقابل تصور نیست. برای مثال، چنانچه بخواهید یک جفت کفش خوب و مارک‌دار تهیه کنید باید حدودا ۲۰۰ هزار تومان بپردازید.

هزینه اجاره آپارتمانی مستقل با اندازه‌ای متوسط تقریبا از ۳۰۰ دلار یا تقریبا یک میلیون و دویست‌ هزار تومان آغاز می‌شود. نکته‌ای که باید به آن توجه داشت، قوانینی است که صاحبخانه‌ها برای اجاره به دانشجویان لحاظ می‌کنند. پس قبل از عقد قرارداد اجاره لازم است بدانید که در گرجستان چیزی به نام پول پیش وجود ندارد و هزینه اجاره ماه اول و آخر در ابتدای عقد قرارداد دریافت می شود. اکثر خانه ها به صورت تجهیز و با وسایل اجاره داده می شودو و هزینه مجزایی برای آن دریافت نمی شود.

برخی مزایای تحصیل در گرجستان

۱٫ هزینه پایین زندگی و تحصیل  همانطور که اشاره شد هزینه زندگی در گرجستان نسبت به بسیاری از کشور های اروپایی کمتر است و شما در مقایسه با کشور هایی مانند فرانسه، آلمان و یا انگلستان متحمل هزینه زندگی و تحصیل بالا نمی شوید. دانشگاه های گرجستان از جمله کم هزینه ترین دانشگاه های اروپا به شمار می روند که امکاناتی برابر با دانشگاه های برجسته دنیا به متقاضیان ارائه می کنند.

۲٫ رفاه اجتماعی داشتن تجربه زندگی و تحصیل دلنشین از مزایای تحصیل در گرجستان است . گرجستان در مناطق شهری خود رفاه شهروندی خوبی را برای تمام اقشار جامعه فراهم نموده است و هنگامی که شما با ویزای تحصیلی گرجستان اجازه اقامت داشته باشید می توانید از این خدمات و رفاه اجتماعی بهره مند شوید. داشتن مناظر طبیعی زیبا بی تاثیر نبوده و می تواند تعطیلات و اوقات فراغت خوبی را برای شما به ارمغان آورد.

امکان رفت و آمد آسان به ایران شاید یکی دیگر از دلایلی باشد که دانشجویان، گرجستان را برای تحصیل انتخاب می کنند. کشور گرجستان در سال های اخیر پذیرای ایرانیان زیادی بوده و جامعه ایرانی قابل توجهی در آن سکونت دارند. به همین دلیل برخورد مردم این کشور با مهاجرین و به خصوص ایرانیان بسیار مناسب است.

۳٫ اتحادیه اروپا این احتمال وجود دارد که گرجستان طی چند سال آینده عضو اتحادیه اروپا شود و همین امر باعث می شود تا شما زندگی در کشوری که از قوانین کلی این اتحادیه پیروی می کند را تجربه کنید و آمادگی لازم جهت زندگی در سایر کشور های این اتحادیه را نیز به دست آورید. تحصیل در گرجستان راهگشای شما برای کاریابی و اخذ اقامت دائم این کشور نیز خواهد بود.

این مطلب را بخوانید : رشته های تحصیلی دانشگاهی گرجستان

معایب تحصیل در گرجستان

۱٫ تسلط به زبان گرجی تحصیل در برخی از رشته های دانشگاهی به زبان انگلیسی و در برخی به زبان گرجی یا روسی صورت می گیرد. اکثر رشته های تحصیلی در مقطع لیسانس دروس خود را به زبان گرجی ارائه می دهند و کسانی که قصد تحصیل در این مقطع را دارند باید به زبان بومی این کشور مسلط شوند تا بتوانند از دانشگاه پذیرش بگیرند.

یادگیری زبان گرجی نیاز به صرف وقت، هزینه و انگیزه لازم دارد که برای برخی از دانشجویان می تواند منصرف کننده باشد. در بحث مزایا و معایب تحصیل در گرجستان زبان گرجی از معایب تحصیل به شمار می رود.

۲٫ مشکل مسکن و کار در گرجستان یکی از مناسب ترین شهر های گرجستان که معتبر ترین دانشگاه ها نیز در آن واقع شده اند شهر تفلیس است که در سال های اخیر به دلیل مهاجرت بی رویه دانشجویان را در یافتن مسکن مناسب و یا کار همزمان با تحصیل دچار مشکل کرده است. شهر های دیگر این کشور نیز با کمبود شغل در زمینه های مختلف رو به رو هستند.

۳٫ هزینه ها بر حسب دلار است ! واحد پول رایج کشور لاری می باشد امام تمامی معاملات ملک، خودرو و اجاره مسکن به دلار آمریکا انجام می شود که خوشایند بسیاری از مهاجران به خصوص دانشجویان که بودجه محدودی دارند نمی باشد.

چنانچه شما هم جزو افرادی هستید که قصد اخذ اقامت گرجستان از طریق تحصیل در این کشور را داردی بهتر است پیش از هرگونه اقدامی با مشاورین پل جورجیا در این خصوص مشورت داشته و مبالغ، مدت زمان و همچنین اقدامات لازم در این راستا را جویا شده و از آن اطمینان حاصل نمایید.

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − چهار =

تماس با پل جورجیا