همکاری ارمنستان در مسیرترانزیت گاز ایران به گرجستان.

اسفند ۱۰, ۱۳۹۷

ایران در سال ۲۰۱۷ به عنوان ششمین شریک تجاری مهم ارمنستان معرفی شد اما در سال ۲۰۱۸ ایران به پنجمین شریک تجاری مهم ایروان ارتقا یافت. اگرچه سطح روابط اقتصادی دو کشور همانند روابط دیپلماتیک نبوده، دو طرف در حال اتخاذ تدابیر لازم برای دستیابی به دستاوردهای جدید در زمینه همکاری های اقتصادی هستند که از جمله اقدامات افزایش حجم گاز صادراتی به ارمنستان، یکپارچه سازی کریدور انرژی شمال به جنوب با حضور ایران- ارمنستان- گرجستان و و روسیه، ساخت نیروگاههای حرارتی در ارمنستان با ظرفیت ۵۰ مگاواتی و همکاری های در زمینه مناطق آزاد هستند.

در حال حاضر مسئله افزایش تبادلات گاز و برق میان دو کشور از جمله دستورکارهای کنونی میان مقامات ایران و ارمنستان محسوب می شود. ساخت سومین خط برق ارمنستان- ایران در مرحله اجرایی قرار دارد. اجرای این طرح سطح تبادلات و فروش گاز و برق میان طرفین را به طور چشمگیری افزایش خواهد داد. منطقه آزاد تجاری مغری، برنامه تبادل گاز ترکمنستان- ایران- ارمنستان و ساخت نیروگاههای برق- آبی نیز در مرحله اجرایی قرار دارند.

نیکول پاشینیان با بیان اینکه ارمنستان مصمم به توسعه همکاری های دو جانبه با ایران است، گفت: ارمنستان امادگی دارد در مسیر ترانزیت گاز ایران به گرجستان نقش ایفا کند و این همکاری می تواند به نفع منطقه باشد.

ارمنستان در انتقال گاز ایران به گرجستان همکاری می کند

نیکول پاشینیان نخست وزیر ارمنستان در نشست مشترک خبری با حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در جمع خبرنگاران، با قدردانی از استقبال گرم رییس جمهور ایران گفت: احساس می کنم در یک کشور دوست هستم و حضور هیات سیاسی – پارلمانی در کنار وزیران دولت ارمنستان در این سفر، نشان دهنده این است که روابط دوستانه با ایران از اهمیت بالایی برخوردار است.

نیکول پاشینیان اظهار داشت: حضور جامعه ارامنه در ایران از جمله مواردی است که ما را برای سفر به تهران ترغیب کرد. از برخورد صمیمانه مقام های حکومتی و مردم ایران با جامعه ارامنه سپاسگزارم. وی همچنین تصریح کرد: به عنوان رییس گروه کشورهای اوراسیا می گویم توافق ها با ایران در پارلمان ها در حال بررسی است و امیدوارم بزودی تصویب و عملیاتی گردد.

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه چشم انداز نوینی برای همکاری های تجاری و اقتصادی و افزایش حجم مبادلات کالا و رفت و آمد مردم و فعالیت کار افرینان دو کشور وجود دارد ، اظهارداشت: باید جامعه کارافرینان را برای استفاده از این امکانات ترغیب کنیم.

پاشینیان افزود: همکاری در زمینه انرژی برای ما مهم است و خوشبختانه ایران هم برای افزایش حجم صادرات گاز اعلام امادگی کرده است که با توافق به سر قیمت آن ، این موضوع عملیاتی می شود. وی با بیان اینکه ارمنستان مصمم به توسعه همکاری های دو جانبه با ایران است، گفت: ارمنستان امادگی دارد در مسیر ترانزیت گاز ایران به گرجستان نقش ایفا کند و این همکاری می تواند به نفع منطقه باشد.

نخست وزیر ارمنستان با اشاره به اینکه مذاکرات خوب و ‌مثبتی داشتیم و آماده ایم در فضای دوستانه به همکاری ادامه دهیم، ابراز امیدواری کرد که هر چه سریعتر توافقات در سایه اراده سیاسی مشترک، اجرایی و عملیاتی شوند.

 

نویسنده

PolGeorgia.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + دوازده =

تماس با پل جورجیا